1. Bu site çerezleri kullanıyor. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, çerezleri kullanmayı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Bilgisayar Kilitleniyor veya Donuyor Sorununu Çözüm

Konu, 'PC Sistemsel - Donanımsal Sorunlar & Çözümleri' kısmında Apocalipsis tarafından paylaşıldı.

 1. Apocalipsis

  Apocalipsis #The Dark Knight
  Editör

  Kayıt:
  19 Aralık 2017
  Mesajlar:
  1.824
  Beğenilen Mesajlar:
  240
  Sistem Kurtarma işlemi gerçekleştirin,
  Sorun giderme, System Recovery, Windows Update, Otomatik yazılım aracını, Bilgisayar Kilitleniyor veya Donuyor, Sorununu Çözüm, Windows 7, Sistem Geri Yükleme işlemi, geri yükleme, Güvenli Mod, hatalar meydana gelmeye, Microsoft Sistem Geri Yüklem, internette arama, Uygulama üreticisinin, çözüm bulunmuş, web sitesine, Kilitlenmelerle ilişkili yazılımı kaldırın, Windows masaüstü,

  1520931883033.jpg
  TANIM

  Bu belge, Windows 7 yüklü ve Compaq bilgisayarlar için geçerlidir.

  Bu belge, bilgisayarın yanıt vermeyi durdurmasına, donmasına veya kilitlenmesine neden olan sorunları bulmanıza ve gidermenize yardımcı olur.
  Belirtiler arasında aşağıdakiler bulunmaktadır:
  • Windows yanıt vermeyi durdurur ve bilgisayar ekranındaki hiçbir öğe hareket etmez.
  • Bilgisayar fare veya klavye girişlerine yanıt vermez.
  • Bir hata mesajı açılır ve kaybolmaz ve kapatılamaz.
  Kilitlenen sadece bir uygulama veya programsa ihtiyaç duymadığınız virüs tarama yazılımını, bir yazılım programının eski sürümlerini ve Windows kilitlenmeye başladığında yüklenen yazılım güncelleştirmelerini veya kilitlenen ve yanıt vermeyen programları kaldırmak için aşağıdaki Windows 7'de kilitlenmelerle ilişkili yazılımı kaldırma başlıklı bölüme bakın.

  Başlamadan önce

  Bilgisayarınızdaki kilitlenme veya donma sorunlarını gidermeden önce, birtakım belirtilere yönelik daha iyi çözümler için aşağıdaki öğeleri kontrol edin:
  • Bir mavi ekran açılır ve devam edemezseniz Adım Adım Çözüm - Güç veya Yeniden Başlatma Olmadan Sorun Giderme başlıklı belgeye bakın.
  • Bilgisayar gelişigüzel zamanlarda ya da bilgisayar açıldıktan hemen sonra kilitleniyorsa donanım bileşenlerinden biri arızalı olabilir.
  • Arızalı bir bileşeni test etmek için sırasıyla Başlat[​IMG], Tüm Programlar, Bilgisayar Yardımı ve Araçlar ve Donanım Tanılama Araçlarıseçeneklerine tıklayın. Sol taraftaki Test Komut Dosyaları bölümünden Sistem Testi'ni çalıştırın; test sırasında CD'ye yazma testlerini atlayın. Hatalı bellek, işlemci veya grafik bağdaştırıcısı testleri, genellikle ısınmaya bağlı bir hasara işaret eder. Kilitlenme durumu Windows'ta sık sık yaşanıyorsa bu testi, başlangıçta da yapabilirsiniz.
  • Bilgisayar uyku veya bekleme modundan çıkarken kilitlenme yaşanırsa bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu sorunu gidermek için güç ayarlarını değiştirin ve BIOS'u güncelleştirin. Daha fazla bilgi için Uyku ve Hazırda Bekletme Moduyla İlgili Sorunları Giderme (Windows 7)başlıklı belgeye bakın.
  ÇÖZÜM ADIMLARI
  1. Adım: Yanıt vermeyen bilgisayarın kilidini açın


  Mavi ekran hatasını veya donan yazılım programını kapatmak ve kilitlenmenin sebebini bulmak için kilitlenme oluştuğunda bu bölümdeki adımları izleyin:
  1. Devam etmeden önce, bilgisayarın arkasındaki tüm ağ kablolarını çıkarın.
  2. Bilgisayardaki çıkart düğmesine basarak CD/DVD sürücülerindeki tüm diskleri çıkarın.
   Ne olur?
   • Windows tekrar etkin duruma gelirse diski temizleyin, onarın veya değiştirin. Sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
   • Kilitlenme ya da mavi ekran hatası devam ederse aşağıdaki adımları izleyerek sorun giderme işlemine devam edin.
  3. Klavye üzerindeki Alt tuşunu basılı tutarken F4 tuşuna basarak yazılım programını kapatın.
   Ne olur?
   • Windows yeniden etkin hale gelirse sorun bir yazılım programından kaynaklanmaktadır. Çalışmalarınızı kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yanıt vermeyi durduran ya da hataya neden olan yazılım programının adını unutmayın. Kilitlenmeye devam eden yazılım programlarını güncelleştirin ya da kaldırın. Sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
   • Kilitlenme ya da mavi ekran hatası devam ederse aşağıdaki adımları izleyerek sorun giderme işlemine devam edin.
  4. Görev Yöneticisi'ni açmak için Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın.
   Ne olur?
   • Görev Yöneticisi açılmazsa Windows 7'de Güvenli Modda Sistem Geri Yükleme Özelliğini Kullanma adımına geçin.
   • Görev Yöneticisi açılırsa bir sonraki adıma geçin.
  5. Görev Yöneticisi'nin Uygulamalar sekmesinde yanıt vermeyi durduran yazılım programlarının adlarını not edin.
   Şekil 1: Yanıt vermeyi durduran bir yazılım programını (bir web sitesi) gösteren Windows Görev Yöneticisi
  c01863840.jpg

  1. Yanıt vermeyi durduran yazılım programını seçin ve Görevi Sonlandır seçeneğine tıklayın.
   NOT:
   Windows Gezgini yanıt vermeyi durdurduysa Dosya, Yeni Görev (Çalıştır...) seçeneğine tıklayın ve Windows Gezgini'ni yeniden başlatmak için alana Gezgin yazın.
  2. Yanıt vermeyen tüm yazılım programları listeden kaldırılana kadar yanıt vermeyi durduran yazılım programları için Görevi Sonlandırseçeneğine tıklamaya devam edin.
   Görev Yöneticisi'nin dışında bir pencereye tıklayın.
   Ne olur?
   • Windows yeniden etkin hale gelirse sorun yazılımdan kaynaklanmaktadır. Çalışmalarınızı kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yanıt vermeyi durduran yazılım programlarının adını unutmayın. Kilitlenmeye devam eden yazılım programlarını güncelleştirin ya da kaldırın. Sorun giderme işlemi tamamlanmıştır.
   • Kilitlenme devam ederse aşağıdaki adımları izleyerek sorun giderme işlemine devam edin.
  3. Kilitlenmeye yol açan işlemleri arayın.
   1. Görev Yöneticisi'nde İşlemler sekmesine ve Tüm kullanıcıların işlemlerini göster seçeneğine tıklayın.
   2. CPU sütununa bakın. CPU sütununda Sistem Boşta İşlemci dışındaki herhangi bir Görüntü Adının yanında 99 yazıyorsa bu Görüntü adını not edin.
  Şekil :2 İşlemler sekmesi
  c01905283.gif

  3.Bellek sütununa bakarak artan bir sayı olup olmadığını kontrol edin. Artan bir sayı görürseniz söz konusu sayıyı on saniye veya daha uzun bir süre izleyerek artmaya devam ettiğinden emin olduktan sonra görüntü Adını not edin.

  4.Görüntü Adı sütununda, not ettiğiniz işleme tıklayın ve İşlemi Sonlandır seçeneğini belirleyin. Kilitlenmeyle ilişkili her Görüntü Adı için sonlandırma işlemine devam edin.

  5.Görev Yöneticisi'nin dışında bir pencereye tıklayın.


  Ne olur?

  • Windows yeniden etkin hale gelirse sorun yazılımdan kaynaklanmaktadır. Çalışmalarınızı kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Yanıt vermeyi durduran Görüntü adlarını unutmayın. Windows kilitlenmeyi sürdürüyorsa Yansıma Adları ile ilişkili yazılım programlarını güncelleştirin veya kaldırın. Daha fazla bilgi için bkz. 6. Adım: Kilitlenmelerle ilgili yazılımları kaldırma.
  • Kilitlenme devam ederse bilgisayarı geri yüklemek için bir sonraki bölüme geçin.

  2. Adım: Tüm mevcut aygıt sürücülerini güncelleştirin

  Sorun gidermenin bir parçası olarak, Windows Update kullanarak bilgisayarınız için sürücü ve yazılımları güncelleştirin. Daha fazla bilgi ve yönergeler için bkz. bilgisayarlar - Linkleri Görmek için Lütfen giriş yapın veya üye olun


  3. Adım: BIOS'u güncelleştirin

  Kilitlenmeler yaşanmaya devam ediyorsa BIOS'u güncelleştirin. PC, kilitlenmeler ile ilgili sorunları çözebilecek BIOS güncelleştirmeleri sunmaktadır. Bilgisayar modeliniz için (PC MARKASINI YAZIN )
  (Pc?)Yazılım & Sürücü Yükleme sayfasına gidin ve bir BIOS güncelleştirmesi olup olmadığına bakın. Kullanılabilir bir BIOS güncelleştirmesi varsa indirme sayfasındaki yönergelere göre güncelleştirmeyi indirip yükleyin.
  Kullanılabilir bir BIOS güncelleştirmesi yoksa ya da kilitlenme sorunlarını çözmüyorsa bir sonraki adıma geçin.


  4. Adım: Virüsler ve kötü amaçlı yazılımları tarayın ve kaldırın

  Virüsler ve kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarın kilitlenmesine neden olabilir. Virüslerİ kladırmak için antivürüs programıyla taratın ve ortandan kaldırın.


  6. Adım: Kilitlenmelerle ilişkili yazılımı kaldırın


  İhtiyaç duymadığınız virüs tarama yazılımlarını, bir yazılım programının eski sürümlerini ve Windows kilitlenmeye başladığında yüklü bulunan yazılım güncelleştirmelerini kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Bilgisayar kapanana kadar (yaklaşık 5 saniye) bilgisayarın güç düğmesini basılı tutun.
  2. Bilgisayarı açın.
  3. İlk ekran açıldığında F8 tuşuna arka arkaya basın.
  4. Windows Gelişmiş Seçenekler Menüsünden Güvenli Mod seçeneğini belirleyip Enter tuşuna basın.
   Windows masaüstü, dört köşede Güvenli Mod yazısı görünecek şekilde açılır.
  5. Başlat[​IMG] düğmesine ve ardından Denetim Masası seçeneğine tıklayın.
  6. Programlar ve Özellikler seçeneğine çift tıklayın.
   DİKKAT:
   Saklamak istediğiniz yazılım programlarının yükleme diskleri ile yükleme anahtarlarının bulunduğundan emin olun.
  7. Kilitlenmeye neden olan yazılım programını seçip Kaldır seçeneğine tıklayın. Kilitlenmeye neden olan yazılımı bulmak için yazılım programının yüklendiği tarihe bakın. Kilitlenmelerin oluşmaya başladığı gün bir yazılım programı yüklenmişse bu program kilitlenmeye yol açıyor olabilir.
   Şekil 4: Program kaldır veya değiştir penceresi
  c01860850.gif

  1. Yazılım programını kaldırmak için ekrandaki yönergeleri izleyin.
  2. Kilitlenmelerle ilişkili tüm yazılımları kaldırana kadar, yazılımları aynı şekilde kaldırmaya devam edin.
  3. Bilgisayarı normal şekilde Windows 7'de yeniden başlatın.
  4. Kilitlenmelerin artık meydana gelmemesi gerekir. Bilgisayar şüpheli yazılım programları ve güncelleştirmeler kaldırıldıktan sonra bile kilitlenmeye devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin ve yazılım sorunları hakkında daha fazla bilgi alın.
  7. Adım: Yazılım sorunu hakkında daha fazla bilgi bulun

  Kullanmak istediğiniz yazılım sürekli olarak kilitlenme sorununa neden oluyorsa yazılım üreticisinin web sitesine başvurun. Aynı sorunu yaşayan başka kişiler bu sorunu bildirmiş ve soruna üretici tarafından bir çözüm bulunmuş olabilir.
  1. Daha önce bağlantısını kestiğiniz tüm ağ kablolarını takın.

   Bir virüsten koruma yazılımı açık değilse virüsten koruma yazılım çözümü uygulanana kadar internete bağlanmayın.
  2. DİKKAT:
  3. Uygulama üreticisinin web sitesini açın ve sayfada müşteri servisi ve destek forumları dahil olmak üzere bilinen çözümler için arama yapın.
  4. Üreticinin web sitesinde bir çözüm sunulmuyorsa internette arama yapın. Çözüm hakkında bilgi içeren üreticiden bağımsız kullanıcı forumları ve topluluklar olabilir.
  5. Sorun devam ederse bir sonraki adıma geçin ve BIOS'u güncelleştirin.
  8. Adım: Microsoft Sistem Geri Yükleme Özelliğini Güvenli Modda Kullanın

  Bilgisayarınızı, hatalar meydana gelmeye başlamadan önceki bir zamana geri yüklemek için aşağıdaki adımları izleyin:
  1. Bilgisayar kapanana kadar (yaklaşık 5 saniye) bilgisayarın güç düğmesini basılı tutun.
  2. Bilgisayarı açın.
  3. İlk ekran açıldığında F8 tuşuna arka arkaya basın.
  4. Windows Gelişmiş Seçenekler Menüsünden Güvenli Mod seçeneğini belirleyip Enter tuşuna basın.
   Windows masaüstü açıldığında, ekranın dört köşesinde Güvenli Mod görüntülenir.
  5. Başlat[​IMG] seçeneğine tıklayın ve Arama kutusuna sistem geri yükleme yazın. Arama sonuçlarında Sistem Geri Yükleme seçeneğine tıklayın.
   Sorulursa devam etmek için Kullanıcı Hesabı Denetimi mesajında Tamam seçeneğine tıklayın.
   Sistem Geri Yükleme açılır.
  6. Farklı bir geri yükleme noktası seç seçeneğini belirleyin ve İleri seçeneğine tıklayın.
   Şekil : Sistem Geri Yükleme: Farklı bir geri yükleme noktası seçin
  c01873219.gif

  Geri yükleme noktalarının yer aldığı listeden, kilitlenmeler oluşmaya başlamadan önceki tarih ve saat ile eşleşen bir tarih ve saat seçin.
  Şekil :5 Sistem Geri Yükleme: Bir geri yükleme noktası seçme
  c01873220.gif

  1. İleri seçeneğine tıklayın.
   Geri yükleme noktanızı doğrulayın penceresi görüntülenir.
  2. Son ve Evet seçeneklerine tıklayın.
  3. Bilgisayar, geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra otomatik olarak yeniden başlatılır.
  Sistem Geri Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra kilitlenmeler artık devam etmemelidir. Kilitlenmeler devam ediyorsa daha önceye ait farklı bir geri yükleme noktası deneyin. Kilitlenmeler halen devam ediyorsa bir sonraki adıma geçin ve kilitlenmelerle ilişkili yazılımları kaldırın.
  NOT:
  Kilitlenmelerin sebebi Windows Update ile sunulan yazılımlar gibi otomatik bir yazılım güncelleştirmesiyse kilitlenmeler tekrar oluşabilir. Kilitlenmeler tekrar ortaya çıkarsa en son indirilen yazılım güncelleştirmesini kaldırmak için bir sonraki bölüme geçin. Otomatik yazılım aracını (Windows Update veya diğer bir araç) kapatın ve en son güncelleştirmeleri doğrudan üretici destek web sitesinden edinin.

  9.Adım: Sistem Kurtarma işlemi gerçekleştirin

  Sorun giderme işlemleri kilitlenme sorunlarını çözemediyse, Linkleri Görmek için Lütfen giriş yapın veya üye olun aracını kullanarak bilgisayardaki tüm yazılımları orijinal yapılandırmasına döndürün
  DİP NOT:
  Çözüm yöntemleriyle çözüme
  ulaşmayı denemeniz durumunda risk tamamen size aittir.Herhangi bir sorumluluğu memoryhackers.net ailesi olarak kabul etmemekteyiz.
  Bunu da hatırlatmadan geçmeyelim istedik.


   
  Stop hovering to collapse... Click to collapse... Hover to expand... Hepsini görüntüle...
  #1 Apocalipsis, 13 Mart 2018
  Son düzenleme: 13 Mart 2018
 2. omertrans156

  Onaylı Üye

  Kayıt:
  17 Aralık 2016
  Mesajlar:
  336
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  paylaş için teşekkürler
   
 3. FaLCoN

  FaLCoN İyi olmak kolaydır, zor olan adil olmaktır.
  Support

  Kayıt:
  4 Şubat 2018
  Mesajlar:
  46
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  elerine sağlık
   
 4. Poiser

  Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2018
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Yapamayan yorum altına msj atsın teamviver bakayım
   
 5. canbey3866

  Onaylı Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2017
  Mesajlar:
  51
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  yararlı gönderi teşekkürler
   
 • Memoryhackers.net Hakkında

  Memoryhackers.net 2015 yılında kurulmuş memory hacking topluluğudur. Bünyesinde Dword Team ve bir çok profesyonel coder bulundurmaktadır. Amaçları pay2win olan oyunlardaki parayı öde , birinci ol ayrımcılığını kaldırmak için yazılımlar üretip / paylaşmaktır. Paylaşılan yazılımların memoryhackers.net ile bir alakası olmayıp, memoryhackers.net yasalara göre sadece "yer sağlayıcı" olarak hizmet etmektedir. Sitede bir çok oyun için yazılmış hile & tools bulabilir, programlama dersleri izleyebilir, ilginizi çeken içerikleri paylaşabilir ya da bilgisayarla ilgili veyahut hayatınızdaki herhangi bir olayla ilgili görüş&yardım talep edebilirsiniz. Memoryhackers.net kökleri çok uzun yıllara dayanmaktadır. Memoryhackers.net oyunlardaki zengin / fakir ayrımcılığını kaldırmak için uzun yıllar hizmet vermektedir & vermeye devam edicektir.