Zulu Oyun Hakkında Her Şey !!!


Memory Mezarlığı    Forumda Gereksiz Bulanan veya Artık İşlevi Olmayan Konuların Taşındığı Kategori ( Bi Fatiha Okumadan Geçmeyiniz :) )

Yazar: RoiS    0 Yorum    436 Görüntüleme
Konu Kapalı

Paylaşım Tarihi: 25.07.2015, 22:55:45 #1
RoiS Oyun Bitti - Game Over
Aktif Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:16 Konuları:6 Kayıt Tarihi:23.07.2015 Rep Puanı: 10

mGMYD2.jpg


Herkese merhabalar. Hani biz hep "Türk yapımı oyunlara destek verelim" deriz ya, bugün Türk yapımı oyunların belki de en iyilerinden biri karşımızda. İlk Türk yapımı FPS türü oyun Zulu'yı bu yazımda sizler için inceledim. Zulu, Türk oyun stüdyosu MadByte Games tarafından yapıldı ve aynı çatı altında olduğu kardeşi Lokum Games tarafından yayıncılığı yapılıyor.
Oyunun beta testlerine yaklaşık 2 aydır katılma şansı yakaladım ve arkadaşlarımla beraber oyunu deneyimlemeye çalıştım. Ayrıca oyunun yapımcıları televizyonlarda sürekli gördüğümüz oyun hesapları yüzünden şiddet gösterme, tehtit etme gibi olumsuz olayları da göze almış, oyunun sitesine dahi giriş yapabilmek için 15 yaşından büyük olduğunuzu söylemeniz gerekiyor. Ancak 15 yaşında olmayanlar da kendini 15 yaşında gibi gösterme yetkisinde, bu sistem ne kadar başarılı olacaktır bilmiyorum. Ayrıca oyunda 15 yaşından küçükseniz size travmalar yaşatacak kadar ağır bir içerik yok. 
Dilerseniz yavaş yavaş gelin ve Türk yapımı oyunumuz Zulu'yı inceleyemeye başlayalım. Birkaç temel başlık altında oyunu inceleyeceğiz ve tüm detaylarını sizlere aktarmaya çalışacağız. Hazır mısınız? Ben çok heyecanlıyım. 
İlk ve tek Türk yapımı FPS oyunu Zulu'ya merhaba diyoruz. Aslında oyun daha tam sürüme geçmeden "Aaah, aah elimizde büyüdün çocuk" diyebiliriz, çünkü yapımcılar tarafından her ay yapımcı günlükleri yayınlandı ve oyun Türk halkına tanıtıldı. Ben de şahsi olarak yapımcı günlüklerini izledim ve her geçen gün gülümsedim. Zulu, ilk baktığımızda bize bizden olduğunu söylüyor ve sempatik geliyor. Oyunun modellemeleri hem kaliteli, hem de çoğu ekran kartının çalıştırabileceği cinsten tasarlanmış. Oyunun mekaniği ve oynanabilirliği bize aşina olduğumuz FPS oyunlarını çağrıştıran cinsten. Ayrıca oyun, giriş arayüzü olarak gayet başarılı ve oyun odalarında ilginç bir bekleme ekranı bizi bekliyor diyebilirim.  Oyun Türkiye'ye iyi bir şekilde hitap etmekle beraber, çoğu ülkeye de açılabilecek bir oyun olduğunu bize giriş ekranında belli ediyor.
Zulu, ücretsiz bir çevrimiçi FPS oyunu. Yani Zulu "Free to Play" oyunlar kategorisinde yer alan oyunlardan birtanesi. Oyunu oynamak için bir ücret gerekmiyor ancak oyuna oyun içi satış modülünün ekleneceğini düşünüyorum.


Grafikler: "Nerede o eski oyunlar?"Zulu, iyi grafiklere sahip olsa bile en iyi grafikli oyun tabi ki denilecek cinsten değil. Ancak oynanış sırasında biraz tatlı,mekanda bulunma hissiyatı katabiliyor. Tabi "Oyunda tüm grafikler çok gerçekçi abi ya." diyemeyiz ancak grafikleri kötü de sayılmaz.  Oyuna girdiğimizde "Nerede o eski oyunlar?" diyebileceğimiz kadar da hoş grafikleri olduğunu belirtelim. Grafiklerde parlaklık ve matlık çok iyi ayarlanmış durumda. Ayrıca oynanışı engelleyecek bir göz alıcı grafiğin olmadığını da ekleyelim. Temelinde iyi grafiklere sahip olsa da abartılır seviyede bir grafik kalitesi yok ama bu eksi yerine artı katabilir. Grafikler ekran kartı olarak çok yüksek bir sistem istemiyor ve bu size yeni daha çok rakip gelecek demek. Ne diyelim, umarım turun galibi siz olursunuz. SeslerOyun sesler ve müzikler bakımından iyi durumda. Alışıra gelmiş FPS oyunu seslerini barındırıyor ancak oyunun sesleri daha bir gerçekçi olmuş. Eğer oyunu açık bırakıp yemek yemeye gittiyseniz, gelecek bir ses sizi ürkütebilir.Oynanabilirlik: "Hacı mouse bozuk ya."Oyunumuz Zulu oynanabilirlik açısından gayet iyi durumda. Çoğu işletim sistemi ve çözünürlükle optimize olma yeteneğine sahip olan oyunmuzda kötü bir internet bağlantımız yoksa hiçbir donma yada grafik kaybı yaşamayacağımızı düşünüyorum. Ayrıca gecikme de pek fazla yaşamayacağımız bir oyun olmuş. Oyunda standart klavye + fare mantığı olduğundan zaten kontrolü ele alırsak bizim için pek bir sıkıntıya yol açmaz. Ayrıca grafikleri göz yormadığı için oynanış sırasında bize engel olmayacaktır. Oyunun temelinde oynanabilirlik açısından iyi olduğunu söyleyebilirim.


Lokalizasyon
Zulu, zaten ülkemizde geliştirilen bir oyun olduğu için lokalizasyon bakımından günlük yaşamımıza da yakın. Oyunu oynarken bakkal Hakkı abiyi, eczacı Nermin ablayı, mahallenin Camiisini görebiliriz. (Birey olarak oyunun içindeki karakterler değiller, mekanların varlığından bahsediyorum.) Oyun tabiki de tamamen Türkçe ve sadece Türkiye için açık.


oAXDaq.jpg


Türk oyun sektörüne katkısı ne olur?Oyun baktığımızda gerçekten güzel bir eser olmuş ve ekibinin başarısı takdir edilecek biçimde. Oyunun "free to play" olmasıyla beraber iyi bir kitleye hitap edeceğini düşünüyor ve pazardaki payı büyüteceğini düşünüyoruz. Ayrıca bu oyun diğer oyun stüdyolarını da cesaretlendirecek ve onlara yol gösterecek bir oyun olacaktır. Buradan yola çıkarak temelinde Türk oyun sektörüne değer katacağını söyleyebiliriz.Final: Yine BeklerizTemelinde ele aldığımız zaman Zulu orta seviyede bir grafik kalitesine sahip, ses bakımından kötü değil ayrıca da oynanabilirliği iyi. Bununla beraber çoğu sisteme hitap eden bir oyun olduğundan Zulu, temelinde güzel bir oyun olmuş. Futbolda milli takım olarak çok iyi sonuçlar alamadığımız bu günlerde, belki de milli gururumuz Zulu diyebiliriz.Ayrıca yapımcı MadByte Games'i tebrik eder ve başarılarının devamını dileriz. (İlk okulda hoca da karneme böyle yazmıştı ama, ben iyi anlamda dedim ya.) Arkadaşlar size çok da hitap etmese bile Zulu'yı bir ziyaret edin der, hepinize iyi eğlenceler dilerim.

RoiS
Son Düzenleme: 26.07.2015, 00:29:55, Düzenleyen: RoiS.
Önceki Konu Sonraki Konu

Konu Kapalı
Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi