Windows'ta Gizli Yönetici Hesabını Açma


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: RedLine    0 Yorum    138 Görüntüleme
  • 0 Oy - 0 Yüzde

Paylaşım Tarihi: 03.02.2016, 12:31:55 #1
RedLine Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:51 Konu Sayısı:12 Üyelik Tarihi:08.12.2015 Rep Puanı: 3

İmage


Microsoft'un Windows Vista'dan itibaren kapattığı "Yönetici Hesabı" sorunları bulma ve gidermede faydalı bir araçtı. Ancak bu hesap, Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) işlevinin ortaya çıkmasıyla birlikte Microsoft tarafından devre dışı bırakıldı. UAC sayesinde programlara geçici olarak yönetici izni verebiliyorduk, bu yüzden Yönetici hesabına gerek kalmıyordu. Peki, durum gerçekten böyle mi? Tam Yönetici yetkilerine sahip olmak istiyorsanız ve UAC'yi kapatmak sizi tatmin etmiyorsa, o halde gizli Yönetici hesabını etkinleştirmek için yeterli nedene sahipsiniz.İmage

Bunun için yönetici izinlerine sahip bir komut satırı açın (Başlat menüsüne sol tıklayın ve "Komut İstemi (Yönetici)" üzerine tıklayın). Şimdi aşağıdaki komutu girin:

net user administrator /active:yes


İmage

Kullanıcı oturumunuzu kapattığınızda veya bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda, yeni yönetici hesabını (Administrator) göreceksiniz. Varsayılan olarak bu hesabın bir parolası yoktur, bu yüzden bir parola ayarlayın. Ancak güvenlik açıkları nedeniyle bu hesabı birincil hesabınız olarak kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Microsoft'un Yönetici hesabına erişmemizi istememesinin bir nedeni var - Windows XP, bu hesapla ilgili birçok sorun yaşamıştı. UAC can sıkıcı olsa da genel anlamda daha bir çözüm. İşinizi bitirdiğinizde yönetici hesabını kapatmak isterseniz, yönetici haklarına sahip bir komut satırına şunları girin:

net user administrator /active:o


İmage

Her ne kadar faydalı olsa da bu hesaba ihtiyaç duymanızı gerektirecek sorunlar yaşamamanızı diliyoruz. Bu arada birçok Windows sorununun yeni bir kullanıcı hesabı açarak ortadan kaldırılabildiğini de unutmayın.

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu görüntüleyenler:
1 Misafir