Windows'ta Dosyalar Nasıl Şifrelenir


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: BlueWekters    0 Yorum    162 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 11.06.2016, 01:22:38 #1
BlueWekters ╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:273 Konuları:139 Kayıt Tarihi:20.02.2016

windowsta-klasorler-nasil-sifrelenir_640x360.jpg


Bilgisayarınızdaki kişisel dosyalarınızı meraklı gözlerden korumak istiyorsanız, bu dosyalarınızı nasıl şifrele yebileceğinize dair alternatif yöntemleri sizler için hazırladık.

Windows işletim sisteminde ne yazık ki yerleşik bir şifre koruma özelliği bulunmuyor. Bu durum da bizi, kişisel verilerimizi saklamak için alternatif yöntemler kullanmaya yöneltiyor. Birçok kullanıcı, dosyaları saklamak için farklı şekilde adlandırma, gizleme ya da dosya uzantısını gizleme gibi yöntemler kullanmaya devam ediyorlar. Bizler de, iki farklı yöntemle dosyalarınızı nasıl gizleyebileceğinizi anlatıyoruz.
1. Yöntem: Folder Lock Uygulaması ile Klasör Şifreleme


Folder Lock isimli uygulama, klasörlerinizi ve dosyalarınızı korumanız için geliştirilmiş başarılı bir yazılım. Uygulamayı bilgisayarınıza yükledikten sonra ilk olarak şifre belirleme ekranıyla karşılaşıyorsunuz.


sifre-belirle.jpg


Şifrenizi belirledikten sonra açılan pencereye, şifrelemek istediğimiz dosya ya da klasörleri sürüklüyoruz.dosya-surukle.jpg


Yükleme tamamlandıktan sonra dosyayı seçiyoruz ve üstteki menüden Lock butonuna basıyoruz.


klasoru-sifrele.jpgBu adımdan sonra kişisel dosyalarınız şifrelenmiş olacaktır. Şifrelediğiniz dosya ya da klasör gizlenmiş olacağından endişelenmenize gerek yok. Uygulamaya tekrar giriş yaptığınızda Unlock butonuna basarak aynı konumdan tekrar ulaşabilirsiniz.


Anlatımda kullandığımız Folder Lock uygulamasını deneme sürümü olarak kullanabiliyorsunuz. Alternatif olarak aşağıdaki ücretsiz uygulamaları da kullanabilirsiniz.
2.Yöntem: WinRAR ya da Benzer Sıkıştırma Uygulamalarla Şifreleme

Bildiğiniz üzere WinRAR uygulamasında dosyayı şifreleme özelliği bulunuyor. İsterseniz farklı bir sıkıştırma uygulaması da kullanabilirsiniz, ancak biz bu anlatımda WinRAR uygulamasını tercih ettik.

Şifrelemek istediğiniz dosyaya sağ tıklayarak Arşive Ekle seçeneğine tıklıyoruz.

arsive-ekleme.jpg
Açılan pencerede üst menüden Gelişmiş seçeneğine ve ardından Parolayı ayarla seçeneğine tıklıyoruz.parola-ayarla.jpg
Parolamızı iki defa girdikten sonra, klasörlerin içeriğine erişimi de kısıtlamak isterseniz Dosya isimlerini şifrele seçeneğini aktif edebilirsiniz.


parola-ile-arsivleme.jpg
Parola ayarlamasını yaptıktan sonra tüm pencerelerde Tamam butonuna tıklayarak, işlemi tamamlıyoruz.


parola-girin.jpg
Arşiv dosyasına çift tıkladığımızda gördüğünüz gibi parola ekranı geliyor. Bu işlemi de tamamladığımıza göre, orijinal klasörü silmemiz gerekiyor. Aksi taktirde yaptığımız işlemlerin hiçbir faydası olmayacaktır.
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi