Windows 7 Hakkında Herşey


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: Sayko    0 Yorum    157 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 13.02.2016, 10:33:27 #1
Sayko Ağabey
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:159 Konuları:26 Kayıt Tarihi:02.01.2016 Rep Puanı: 4

Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
 
Windows 7 (önceden Blackcomb ve Vienna kod adlıSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın'un perakendeye sunulmuş işletim sistemidir.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın tarihinde piyasaya sürülmüştür.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Service Pack 2'nin yapımından 5 ay sonra çıkış tarihi Microsoft tarafından Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın olarak belirlenmiştir. Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın tarihinde yapı numarası 6.1.7600 olan sürümü çıkmıştırSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın ayrıca bu, RTM (Release To Manufacturing) yani üretime hazır sürümdür ve üreticilere ve Microsoft iş ortaklarına dağıtılmaya başlanmıştır.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
Adlandırma
Microsoft, bu işletim sisteminin adını neden Windows 7 olarak belirlediğini Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Team Blog sitesinde açıklamıştır.
Windows'un ilk ana sürümü Windows 1.0 ; ikinci ana sürümü Windows 2.0 ; üçüncü ana sürümü Windows 3.0 ve bunun alt sürümü Windows 3.1 ; dördüncü ana sürümü Windows 95 ve dördüncü ana sürümün alt sürümleri Windows 98, Windows 98 Second Edition ve Windows Millennium Edition ; beşinci ana sürümü Windows 2000 ve bunun alt sürümleri Windows XP , Windows XP 64-Bit Edition ile Windows XP Professional x64 Edition ; altıncı sürümü Windows Vista; ve bunun alt sürümü ayrıca, sayı içindeki sayı bakımından yedinci sürüm olarak değerlendirilebilecek Windows 7. Yani Windows 7'nin sistem çekirdeği NT 7.0 değil NT 6.1 olup Windows Vista teknolojilerini baz almaktadır. Şu an en son sürümü RTM sürümü 22 Temmuz 2009 tarihinde bitirilmişSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın 22 Ekim 2009 tarihinde satışa sunulmuştur.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
 
Sürüm adayı
Windows 7 Release Candidate (Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSürüm Adayı) ya da kısaca RC, Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın tarihinde Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın üyeleri için beş dilde (Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın,Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın) yayınlandı.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın RC'nin son kullanıcı sürümü ise Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın tarihinde, Windows 7 web sitesinde yayınlandı.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
 
Nihaî Sürüm (RTM)
Windows 7 RTM (nihaî) sürümü Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın'da MSDN ve TechNet kullanıcılarının hizmetine sunulmuşturSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın ve 22 Ekim 2009'da son kullanıcıyla buluşmuştur. Servis Paketi (Service Pack) 1 ise Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın'de son kullanıcılara sunulmuştur.Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
Özellikler
Genel Bilgi
Windows 7 kullanıcıları , Windows Vista'ya göre daha hızlı bir deneyim yaşayacaklar. Windows 7 ile kullanıcılar, bilgisayarlarını çok daha hızlı başlatabilecek ve kapatabilecekler. Microsoft'a göre, gelişmiş Görev Çubuğu ile uygulamalar arasında geçiş yapmak bir eğlence hâline dönüşecek; yeni araç çubuğu ile kullanıcıların, yazılımlar ve belgeler arasında daha rahat ve hızlı bir şekilde dolaşmak mümkün olacak. Windows 7 ile yeni Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın özellikleri, temiz bir masaüstü daha az uyarı ekranı anlamına geliyor. İnternet satrancı ve internet tavlası gibi Windows Vista'da kullanılmayan ekler Windows 7'ye yine eklenmiştir. Ayrıca Windows 7, Internet Explorer 8'i ve Windows Media Player 12'yi kullanmaktadır.
Windows 7'nin sunduğu yüksek sistem güvenilirliği, daha uzun pil ömrü ve daha az uyarı ekranıyla kullanıcılar, zaman verimliliğini artıracaklar.Çok konuşulması beklenen çoklu temas teknolojisi, kullanıcının bilgisayar ekranında yapacağı birkaç parmak dokunuşuyla istediği dosyaya, bilgisayara veya cihaza hızlı biçimde ulaşmasını sağlıyor.
Windows 7'nin açıklanan önemli özellikleri:
Windows XP Modu
Windows XP Mode for Windows 7 (Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın: Windows 7 için Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın Modu: XPM), Windows XP (SP2/SP3) ile uyumlu yazılımların Windows 7 üzerinde Windows XP arayüzüyle rahatlıkla çalıştırılabilmesini sağlayan bir nevi "sanallaştırma" özelliğidir. Bu özellik, Windows 7'nin içerisine gömülmüş bir Windows XP SP3 kopyası içermektedir; bu sayede de Windows XP uyumlu tüm yazılımlar, Windows 7 ile tam uyumlu bir şekilde çalıştırılabilmektedir. Örneğin; Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın 6, Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın 9 gibi eski sürüm yazılımlar, Windows 7'de kullanılabilmektedir. XPM, Windows Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın özelliğini temel almaktadır. XPM sayesinde, yazılım uyumluluğu %100'e yükselmektedir. XPM, geri uyumluluk olarak da adlandırılabilir. Zaten Microsoft bu özelliği, Windows 7'nin ilk söz konusu olduğu dönemde geri uyumluluk olarak belirtmişti. Ayrıca, Windows XP ile uyumlu donanımlar da bu özelliğe dahildirler. Bu özellik, Windows 7 Professional, Enterprise ve Ultimate sürümlerinde kullanılabilecektir. Windows XP Modu'nu kullanabilmek için en az 2 GB RAM'e ihtiyaç vardır ve Windows 7 64 bit sürümleri de en az 2 GB RAM gerektirmektedir, bu yüzden XPM'li bir Windows 7 64 bit sürümünü kullanmak için de en az 4 GB belleğinizin olması gerekmektedir.
Şeffaf Pencere
Aero Peek, masaüstünüze ve açık yazılım pencerelerine sürekli olarak hakim olmanız için tasarlanmış. Bu iş için Görev Çubuğu'nun en sağına yeni bir "Masaüstünü Göster" simgesi eklenmiş. Bunun üzerine geldiğinizde tüm açık pencereler şeffaf hale geliyor ve masaüstüne veya gadget'lara göz atmak mümkün hale geliyor.

Simgeye tıkladığınızda ise tanıdığınız "Masaüstünü Göster" süreci gerçekleşiyor. Aynı şekilde gözlemlemek istediğiniz bir pencereyi odaklama özelliği de çok yardımcı oluyor. Bu iş için fare imlecini Görev Çubuğu'ndaki bir ön izleme penceresi üzerine getirin. İmleci üzerine getirdiğiniz pencere hariç diğer tüm açık pencereler yeni "Masaüstünü Göster" efektine benzer bir şekilde şeffaflaşıyor.

Böylece geçiş yapmak istediğiniz pencereye odaklanmanız çok daha çabuk gerçekleşiyor.
Yenilenen Görev Çubuğu]
Taskbar : Burada kategorileştirme söz konusudur. Yani bir simge altında o yazılımın pencerelerini barındırıyor. Böylelikle birden fazla pencere açtığınızda sizi rahatsız eden bir sistem çubuğundan kurtarıyor.
Kategorinin üzerine geldğiniz zaman, o kategori altında bulunan pencereleri görüyor ve dilediğimiz pencereye geçiş yapabiliyorsunuz. (Eğer üzerine durup geçiş yapmak istemiyorsanız, Kontrol Tuşu + Sol Tık" ile o kategoriye tıkladığınızda en son açtığınız pencere, doğrudan açılacaktır.
Aero Shake
Windows 7'deki fare hareketlerini algılama özelliğinden bahsedildiğinde, "Snaps ve Peek" hatırlanır. Fakat unutulan ufak bir detay daha var: Aero Shake. Masaüstündeki pencere yığınından kurtulup sadece bir pencereyi görmek istediğiniz zaman, bu özellik çok işinize yarayacaktır.
Efekti görmek için; masaüstünde birden çok pencere açıkken, bunlardan bir tanesini tutup sallayın.
Windows 7'nin Diğer Özellikleri
Windows 7 Ultimate, "Professional" ve "Home Premium" sürümlerini birleştiren en üst sürümdür. Ek olarak Bitlocker adı verilen veri şifreleme yazılımına sahiptir. Ve Windows 7 müşterilerine özel ek yenilikler sağlanmaktadır. Windows Ses Düzenleri olarak yeni sistem sesleri tüm Windows sürümlerinde bulunur. Bu sayede Windows'un açılış ve kapanış sesleri dahil tüm sistem sesleri değişebilir.
 
 
Dağıtımlar
 
Windows 7 Starter
Windows 7'nin en basit ve en az özelliği olan sürümüdür. Kullanımı kolaydır.
·        En ucuz Windows 7 sürümüdür. Bu yüzden, Starter'ın korsan yazılımı yaygın değildir ve kolay temin edilebilir.
·        "Windows Aero" ve Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın gibi özellikleri içermez.
 
Windows 7 Home Basic
·        Her gün yaptığınız işlemleri hızlandırır ve kolaylaştırır
·        Windows 7 Home Basic, en sık kullandığınız yazılımlara ve belgelere erişmeyi daha basit hale getirir; böylece aramaya daha az, işlem yapmaya daha çok zaman ayırabilirsiniz.
·        Windows Aero özelliği kısmen vardır.
 
Windows 7 Home Premium
·        Windows 7 Home Premium bir ev ağı oluşturarak sevdiğiniz fotoğraflar, videolar ve müziğin tümünü paylaşmanızı kolaylaştırır.
·        TV izleyebilir, duraklatabilir, geri sarabilir ve kaydedebilirsiniz.
·        Daha çok eğlence ve oyun için tasarlanmıştır.
 
Windows 7 Professional
·        İşyerinde ve evde ihtiyaç duyduğunuz her şey için.
·        Birçok Windows XP verimlilik yazılımını Windows XP Modu'nda çalıştırabilir ve otomatik yedeklemelerle verileri ev ve işyeri ağınıza geri yükleyebilirsiniz.
·        Ayrıca Etki Alanı Bağlantısı ile şirket ağlarına bağlanabilirsiniz.
 
 
 
 
 
 
Windows 7 Ultimate
·        Tüm özellikleri isteyenler için tasarlanmıştır.
·        En kullanışlı ve güçlü Windows 7 sürümüdür.
·        Home Premium'un eğlence özelliklerini ve Professional'ın birçok Windows XP verimlilik yazılımını Windows XP Modu'nda çalıştırabilmeyi de içeren iş olanaklarını, kullanım kolaylığıyla birleştirir.
·        Ek güvenlik için, verilerinizi BitLocker ve BitLocker To Go ile şifreleyebilirsiniz. Ayrıca daha fazla esneklik için, 35 ve üzeri dil arasından istediğinizi seçerek çalışabilirsiniz.
Service Pack 1
Windows 7 Service Pack 1 RTM, resmi olarak 22 Şubat 2010 tarihinde Microsoft sitelerinde yayınlandı. Sp 1 çok önemli bir değişiklik yaratmıyor; ancak her hizmet paketinde olduğu gibi yüklenmesi tavsiye ediliyor. Windows Update veya Microsoft'un sitesinden temin edilebilir ancak Windows Update yükleme boyutu, diğer yüklemelere göre daha düşüktür.
 
Asgarî donanım özellikleri
Yapı
32-bit - x86 İşlemci
64-bit - x64 İşlemci
İşlemci (Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın)
En az 1 GHz Hızında İşlemci 1.60 veya 2.00 GHz önerilir. (Performans için)
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
1 GB RAM - 1-3 GB (Performans ve XP modu için)
2 GB RAM - 4 GB (Performans ve XP modu için)
Ekran Kartı
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın 9 grafiklerini Destekleyen 128 MB'lık Grafik kartı hafızası (Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın için)
Sabit Disk(HDD) Alanı
16* GB boş alan (*Tüm Windows özellikleri ile.)
20* GB boş alan (*Tüm Windows özellikleri ile.)
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın
DVD-R/W Sürücü ya da 4 GB veya daha büyük USB flash bellek

++Güncel (13.2.2016)
Son Düzenleme: 13.02.2016, 10:41:18, Düzenleyen: Sayko.

Kullanıcı İmzası
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş YapınAradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi