Windows 10'da Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?


İşletim Sistemleri   

Yazar: Dizzy    0 Yorum    163 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 04.01.2016, 19:22:25 #1
Dizzy ∂ιzzу ѕєνιує 9999 gєηємι кяαℓ ∂ιzzу
Ultra Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:749 Konuları:221 Kayıt Tarihi:27.12.2015 Rep Puanı: 70

Windows işletim sistemi; şarkı, film, fotoğraf ya da web sayfası gibi dosya türleri için varsayılan programlar belirliyor. Varsayılan programlar dışında, kendi tercih ettiğiniz programları kullanmak için de dosya türlerine göre ayarlama yapmanız gerekiyor. Biz de bu işlemleri adım adım anlatarak, varsayılan programlarımızı değiştiriyoruz.

Windows 10’un otomatik olarak kullandığı varsayılan programlar, birçok kullanıcının hoşuna gitmeyebilir. Örneğin; müzikler için Winamp’ı, filmler için BS Player’ı kullanmak istiyorsanız dosya ilişkilendirmelerini yapmalısınız. Hemen konuya giriş yapalım.


Resim http://img.tamindir.com/ti_e_ul/volkanyilmazz/varsayilan-programlar-arama.png

Başlat düğmesine tıklayarak “varsayılan programlar” yazıyoruz ve masaüstü uygulaması olarak işaretlenen seçeneğe tıklıyoruz.

Resim http://img.tamindir.com/ti_e_ul/volkanyilmazz/dosya-turu-ayarlamalari.pngBu ekranda birkaç tane seçenek bulunuyor. Bir programı, açabileceği tüm dosya türleri için ayarlamak için “Varsayılan programlarınızı ayarlayın” seçeneğine, dosya türlerine göre program ayarlamak için de “Dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Resim http://img.tamindir.com/ti_e_ul/volkanyilmazz/varsayilan-programlari-ayarla_1.png


İlk seçeneğe tıkladığımızda, gördüğünüz gibi sistemde yüklü uygulamalar bulunuyor. Kullanmak istediğiniz programa tıkladıktan sonra “Bu programı varsayılan olarak ayarla” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Aynı zamanda, “Bu programın varsayılanlarını seçin” seçeneğiyle de ilgili programın açmasını istediğiniz dosya türlerini işaretlemeniz mümkün.

Resim http://img.tamindir.com/ti_e_ul/volkanyilmazz/iliskilendirmeleri-ayarla.png


Varsayılan Programlar menüsünde ikinci sırada yer alan “Dosya türünü veya protokolü bir programla ilişkilendirin” seçeneğiyle de tanımlanmış dosya türlerine ait programı seçmeniz mümkün. Bu seçeneğe tıkladığınızda açılan sayfada uzantıları görebilir, hemen yanında da açıklamalarını okuyabilirsiniz. Bu açıklamalar, dosya uzantılarının ne işe yarayacağı konusunda bilgilendirme amaçlıdır.


Resim http://img.tamindir.com/ti_e_ul/volkanyilmazz/uygulama-secimi.png

Dosya uzantısını seçtikten sonra, listenin sağ üstünde bulunan Programı değiştir butonuna tıklayarak kullanmak istediğiniz programı varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Kullanıcı İmzası
YOUTUBE KANALIM : Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi