Windows 10’un dikkat çeken özellikleri


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: AKINCI    0 Yorum    232 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 22.04.2016, 22:38:07 #1
AKINCI ☆☆☆Montage☆☆☆
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:247 Konuları:45 Kayıt Tarihi:26.02.2016

Windows 10 dün düzenlenen etkinlikle tanıtıldı. Windows 9 olması beklenen ismiyle ilgili sürpriz yapan Microrosoft, yeni işletim sistemini “en kapsamlı Microsoft platformu” diye nitelendirdi.

Diğer versiyonlarda olduğu gibi Windows 10’da da henüz son kullanıcı sürümünün değil kurumlara yönelik ve kullanıcılarla ortak geliştirme programını öne çıkaran TECH versiyonun tanıtımını gerçekleştirildiğini de belirtelim.
Microsoft, ayrıca Windows 10 ile birlikte Windows Insider Program (WIP) adını verdiği yeni programın duyurusunu gerçekleştirdi. Henüz web sitesi aktif olmayan programa kaydolanlar, Windows 10’u geliştirme platformuna katılarak teknik ön izleme sürümünü indirebilecek, geliştirme süresince yayınlanan güncellemeleri takip edebilecek ve bunlar hakkında geri bildirim yapabilecek.
Windows 10’un tasarımına başlat menüsünün de dahil olmasına değineceğiz ama gelecek adına dikkat çeken özelliklerinden biri belirtelim. Windows 10 nesnelerin interneti de dahil olmak üzere donanım portföyüne hitap edebileceğini iddiasını taşıyor.
Microsoft ayrıca Windows 10 ile Windows geliştirme platformunu ve mağazaları da tek bir yerde buluşturmuş. Bu yönüyle App Store’a yaklaşan Microsoft’ta kullanıcılar Windows uygulamalarına ortak bir mağaza üzerinden ulaşabilecek.
Windows 10’un en fazla üzerinde durdurduğu iddiaları arasında güvenlik geliyor. Kurumların güvenlik ve yönetim odaklı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirildiği belirtilen Micorosft, Windows 10’un kullanıcı kimlik yönetim sistemleri oltalama ve benzer yöntemlerle gerçekleştirilen kimlik hırsızlığını zorlaştırmak üzere yeniden tasarlandığını belirtiyor.
Genel detayları verdikten Windows 10’un dikkat çeken özellikleriyle devam edelim;
Genişletilmiş Başlat Menüsü
Artan söylentliler nihayete erdi ve Microsoft, Windows 8’de ayrılık yaşadığı Başlat menüsüne geri döndü. Microsoft kullanıcılarının alışık olduğu Başlat menüsü daha fazla özelleştirme olanağı sunan yeni haliyle geri dönüyor.[img=316x0]http://sosyalmedya.co/wp-content/uploads/2014/10/09-30startMenu_Web.jpg[/img]
Pencereli Uygulamalar
Windows Mağazası üzerinden alınan uygulamalar artık masaüstü uygulamalarına benzer bir pencere içinde açılacak. Windows 8’de yaşanılan ekran değişim problemlerinin böylece önüne geçilmiş olunacak.
[img=316x0]http://sosyalmedya.co/wp-content/uploads/2014/10/09-30appsRunWindow_Web.jpg[/img]

Geliştirilmiş Uygulama Tutturma
Uygulama tutturma (snap) özelliğindeki yenilikler sayesinde kullancııların aynı ekranda birden fazla uygulamayla çalışması kolaylaştırılmış. Yeni dörtlü snap konfigürasyonu sayesinde aynı anda ekrana dört uygulama yerleştirmek mümkün. [img=316x0]http://sosyalmedya.co/wp-content/uploads/2014/10/09-30snapImprovements_Web.jpg[/img]
Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu
Bu buton sayesinde kullanıcılar çalışan tüm uygulamaları bir arada görebilecek, tek tıkla dilediğini ön plana alabilecek ve farklı masaüstü görüntüleri arasında geçiş yapabilecek.[img=316x0]http://sosyalmedya.co/wp-content/uploads/2014/10/09-30taskButton_Web.jpg[/img]
Sanal Masaüstü
Birçok uygulamayı ve dosyayı tek bir masaüstü üzerinde kalabalık bir şekilde görüntülemek yerine kullanıcılar özelleştirilmiş farklı masaüstü görünümleri tasarlayabilecekler.
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi