Web Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: Axe    0 Yorum    172 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 27.05.2016, 19:37:23 #1
Axe Süper Üye
Süper Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:346 Konuları:102 Kayıt Tarihi:23.05.2016 Rep Puanı: 70

Son zamanlarda bu virüslerden şikâyet eden kişiler oldukça çoğaldı, konuda elimden geldiğince bu virüslerden kurtulmanıza yardımcı olmaya çalışacağım. Web tarayıcılarına bulaşan zararlılar bildiğimizden biraz daha farklı oluyor, bir trojan gibi klavyeden girdiğiniz bilgileri veya ekran görüntünüzü sızdırmıyor yada harddiskinize zarar vermiyor. Bu yazılımların asıl amacı reklâm, para kazanma veya web sitelerine girdiğiniz şifreleri sızdırmak olabiliyor. 

Örneğin, tarayıcınızın ana sayfasını sizin isteminiz dışında başka bir internet sitesine yönlendirmek, Google aramalarında tıkladığınız her linke kısaltma ekleyerek sahibine gelir sağlamak gibi. 

Chrome taryıcısını baz alarak anlatıyorum; 1) İlk olarak progRam ekle/kaldır'dan ne işe yaradığını bilmediğiniz programları kaldırın. (Emin olmadığınız programları google'da aratın.) 2) Regedit'ten (kayıt defteri) arama yaptırın, bulunan kayıtları silin. (Örneğin; tarayıcınız her açıldığında internetsitesi.com sayfası açılıyorsa, internetsitesi.com internetsit, internetsitesi diye aratabilirsiniz.) 3) bilgisayarım penceresini açıp CTRL+F ile genel arama yaptırın. 4) Chrome.exe'ye sağ tıklayıp özellikler penceresini açın, hedef kısmında "C:\Program Files (x86)\Google\Chrome\Application\chrome.exe" uzantısından sonra ne yazıyorsa silip kaydedin. 5) Tarayıcıya chrome://plugins/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın. 6) Tarayıcıya chrome://extensions/ yazın ve buradaki bilmediğiniz eklentileri devredışı bırakın. (Eklentiler Flash player veya google vs. gibi yanıltıcı isimler taşıyor olabilir.) Bu işlemler işe yaramadıysa; 7) C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörünün içini temizleyebilirsiniz. 8) sistemi sorun yaşamadan önce bir tarihe geri yükleyebilirsiniz.

Kullanıcı İmzası
Resim http://i.hizliresim.com/7A8k6W.png


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi