Uzayda Bulunan Uyduların Yerini Gösteren Uygulama: ISS Detector


Mobil Cihazlar   

Yazar: #Kaptan    0 Yorum    253 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 30.12.2015, 11:17:54 #1
#Kaptan Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:62 Konuları:19 Kayıt Tarihi:12.12.2015 Rep Puanı: 131

uzayda-bulunan-uydularin-yerini-gosteren...05x290.jpg

ISS Detector, Uluslararası Hava İstasyonu ve İridyum uydularının geçiş zamanlarını eş zamanlı olarak gösteren bir uygulama.


İnsanoğlunun uzaya karşı olan ilgisi asırlardır süregelen bir durumdur. ‘Uzayla ilgili acaba neler yaşanıyor’ diyeNASA’dan gelecek olan bilgileri beklemekten başka elimizden pek fazla bir şey gelmediği de açık. O yüzdenISS Detector’un uzaya karşı ayrı bir ilgisi olan kişiler için gayet sağlam bir uygulama olduğunu söyleyebilirim.

ISS Detector, üzerinde yaşam alanı bulunan yapay uydu Uluslararası Uzay Hava İstasyonu’yla (UUHİ) birlikteİridyum uydularının geçiş zamanlarını gösteren bir uygulama. UUHİ’yi az çok bilirsiniz fakat İridyum uydularının ne olduğunu bilmeyenler için ufak bir bilgilendirmede bulunalım. İridyum iletişim uyduları, uydu telefonlarının ve çağrı cihazlarının birbirleriyle bilgi ve ses akışını sağlamak için Dünya’nın yörüngesine oturtulan uydulardır. Planlanan ilk sayıları 77 olduğu için uydulara o atom numarasına ait olan İridyum adı verilmiştir. 

tr-android-iss-detector-satellite-tracker-5.jpg

Bu uydular, geçişleri sırasında bazen parlıyorlar. Bu parlamaya ‘İridyum parlaması’ adı veriliyor. Uydunun bir yüzeyi, ışığı yansıtmak için elverişli olmasından dolayı Güneş’ten gelen bir ışığı baştan sona yansıtarak karanlıkta parlayabiliyor. ISS Detector, tam da bu kısımda devreye giriyor. Farklı numaralarla adlandırılan İridyum uydularının ve UUHİ’nin hangi zamanda ve nereden geçtiğini ISS Detector sayesinde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Uygulama içerisindeki pusula sayesinde telefonunuzun konumunu ayarlayarak uyduların tam olarak hangi yönde olduğunu anlayabilirsiniz. 

tr-android-iss-detector-satellite-tracker-7.jpg

ISS Detector aslında bize yalnızca İridyum uydularını ve UUHİ’yi göstermiyor. Mars, Venüs, Plütongibi gezegenlerin de nerede olduğunu uygulama sayesinde öğrenebilirsiniz fakat genel olarak bulunduğumuz konum ve zaman, bu gezegenlerin görülebilmesi için uygun olmuyor. Dolayısıyla görüş alanını yakalamak için uygun zamanı beklememiz gerekiyor. Bunun da ne zaman olacağını en sağlıklı olarak NASA’dan yapılacak açıklamaları takip ederek öğrenebiliriz.

Ben uygulamayı çok beğendim, ayrıca Türkçe dil desteğinin olması da uygulamayı edinmek için yeterli sebepler arasında. Dilerseniz aşağıdaki bağlantı üzerinden uygulamayı Android cihazınıza yükleyebilirsiniz. (iOS ve WP için maalesef geliştirilmemiş)
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi