UEFI Mod Nedir? Ne İşe Yarar?


İşletim Sistemleri   

Yazar: Dizzy    0 Yorum    287 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 30.01.2016, 17:29:28 #1
Dizzy ∂ιzzу ѕєνιує 9999 gєηємι кяαℓ ∂ιzzу
Ultra Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:758 Konuları:221 Kayıt Tarihi:27.12.2015 Rep Puanı: 70

UEFI Mod Nedir? Ne İşe Yarar?

UEFI_nedir.jpg

Microsoft, sahibi olduğu popüler ve dünyanın en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında gelen Windows’u geliştirmeye ara vermeden devam ediyor. Windows 8 ile birlikte gelen yeni bir geliştirme olan UEFI mod sayesinde artık bilgisayarınız daha güvenli ve hızlı olacak.

Windows 8 ile birlikte kullanıcılara sunulan yeni UEFI mod seçeneği ile birlikte bilgisayarınız eskisine oranla çok daha kısa sürede açılacak ve daha güvenli olacak.
Nasıl mı?
Normal bir Windows’un disk biçimi MBR’dir. Fakat UEFI Windows işletim sisteminde disk biçimi GPT’dir. GPT disk biçimi sayesinde bilgisayarınız hem çökmelere ve olası hatalara karşı daha güçlü ve güvenli olmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra GPT disk biçimi sayesinde bilgisayarınız çok daha hızlı bir şekilde açılır. Bilgisayarınızın boot süresini inanılmaz şekilde kısaltan UEFI mod, kolayca kurulup kullanılabilir bir seçenektir.

UEFI mod nasıl kurulur ve kullanılır?

Öncelikle UEFI mod kullanabilmeniz için ana kartınızın UEFI destekli bir anakart olması gerekiyor. Genellikle 2012 ve sonrasında üretilen anakartlar UEFI desteklemekte.

UEFI destekli bir anakartınız varsa Biosunuza girerek UEFI mod seçeneğini aktif edip daha sonrada UEFI boot seçeneğini kullanarak yeni bir UEFI Windows kurabilirsiniz.
Ayrıca bir not daha ekleyelim: UEFI Windows işletim sistemlerinde Windows logosu yerine anakart üreticinizin logosu görünmektedir.

Kullanıcı İmzası
ldd6qr.jpg
YOUTUBE KANALIM : TIKLA GİT
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi