Şifreleme Türü


İnternet   

Yazar: devLop    0 Yorum    137 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 23.02.2016, 09:49:30 #1
devLop Yeğen
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:43 Konuları:34 Kayıt Tarihi:07.09.2015 Rep Puanı: 4

  
icon12.gif Şifreleme Türü


Merhaba Arkadaşlar ;
Bu Konuda Sizlere "Pc , Hesap Vb" Şeylere Koyduğumuz Şifrelerde Maksimum Güvenlik Nasıl Sağlanır Ondan Biraz Bahsedeceğim.


1. Yöntem - Harflerin Alfabedeki Sıralarını Kullanın
Örnek Verecek Olursan Şifreniz "AhmetPc" Olsun.Siz Bunu Harf İle Değilde Harflerin Sıralamalarına Göre Düzenlerseniz Şu Şekilde Olacaktır = "1-9-15-6-23-19-3" Bu Türk Şifreler Genelde Normal Yönetemler Kırılması Zor Şifrelerdir Ancak Bir Sosyal Mühendis Bu Şifreleri Bazen Kolaylıkla Kırabilir.Bunun Nedeni Sosyal Mühendisin Hedefi Hakkında En Ufak Ayrıntıyı Bile Göz Ardı Etmeden Düşünmesidir.


2. Yöntem - Birden Fazla Şifreleme Türünü Aynı Şifrede Kullanın
Bir Önceki Örnekten Devam Edelim.Şimdi Önceki Örnekte Verdiğimiz Kelimeleri Farklı Üç Parçala Ayıralım."Ah - met - pc" Olarak Ayırdık.Bu Üç Parçayıda Farklı Türde Şifreleyerek Oluşturduğumuz Şifreleri Birleştirelim.


İlk Parçayı Hex Algoritması İle Şifreleyelim "6168" Olacaktır.
İkinci Parçayı Megan 35 Algoritması İle Şifreleyelim "lgfu" Olacaktır.
Son Parçamızıda Ascii Algoritması İle Şifreleyelim "0111000001100011" Olacaktır.


Daha Sonra Oluşturduğumuz Bu Üç Şifreyi Tek Parça Haline Getirelim."6168lgfu0111000001100011" Şeklinde Bir Şifre Oluşturduk.Artık Yüksek Güvenlikli Bir Şifremiz Var.Bu Tür Şifrelerde Farklı Algoritmalar Bir Arada Kullanıldıkları İçin Genelde Sosyal Mühendisler Tarafından Kırılması Zordur.Ayrıca Şifre Hem Harf Hemde Sayılardan Oluştuğu İçi Hacker Olarak Nitelendirilen Kişiler Tarafından Kırılması O Kadarda Kolay Olmayacaktır.

3. Yöntem - Şifreyi Kendinizden Gizleyin


Bana Göre Maksimum Şifre Güvenliği İçin Yapmanız Gereken Şeylerden Bir Taneside Şifreyi Kendimizden Gizlemek Olacaktır.Bu Nasıl Mümkün Olacak Diyeceksiniz.Şifrelerinizin Hepsini Küçük Bir Not Defterine Not Alarak Bunu Sağlayabilirsiniz.Gireceğiniz Zaman Not Defterinden Bakmanız Gerekecektir.Bunun Sonucu Olarak Zamanla Şifreyi Ezberlersiniz.O Zaman Yapacağınız Şey İse Şifrenizi Değiştirmek Olacaktır.


Şifrelerde Özel Karakter (= , / , # Vb.) Kullanmanızı Tavsiye Etmiyorum Bu Tür Karakterler Bazı Sistemlerde Sıkıntı Çıkarabiliyor.


Ayrıca Şifrenizi Kendiniz Manuel Oluşturması Bazen Zor Olabiliyor Bu Nedenle : 
THT Şifreleyici[26 Şifreleme Algoritması] Konusundaki THT Şifreleyiciyi Kullanmanızı Tavsiye Ederim.


Bir Konunun Daha Sonuna Geldik Okuduysanız Teşekkür Ediyorum.Konunun Güncel Kalması İçin Yorum Yapmayı Unutmayın.Sorularınızı Ziyaretçi Mesajı Veya Özel Mesaj Olarak Atarsanız Yardımcı Olmaya Çalışırım...


[/url][url=http://www.codec.com.tr/content/s4.png]s4.png

Kullanıcı İmzası
albert-einstein-resimli-sozu-delilik.jpg

Oliver Destan (Burak Ayyıldız - Eskiler  Tanır)
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi