Saniye Başına Komut


Off Topic    Konuyu Açacağın Bölüm Yoksa Konunu Buraya Açabilirsin :)

Yazar: *Mstkmlnr    0 Yorum    161 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 14.06.2016, 12:09:54 #1
*Mstkmlnr Fortune's Fool
Co-Admin
Status: Çevrimdışı Yorumları:441 Konuları:77 Kayıt Tarihi:17.08.2015 Rep Puanı: 893

Saniye başına komut (IPS) bilgisayar işlemcisinin hızının bir ölçüsüdür. Rapor edilen birçok IPS değeri, birkaç bölüm ile yapay komut dizilerinde en yüksek işletim hızını temsil etmiştir, oysa gerçeğe uygun iş yükleri, komutların bir karışımını ve çift uygulamaları içerir, bunların bazılarını işletmek diğerlerinden daha uzun sürer. Bellek sıradüzenselliğinin performansı, işlemci performansını oldukça etkilemesinin yanı sıra MIPS ( saniye başına milyon komut ) hesaplamalırında dikkate alınan bir sorundur. Bu problemlerden dolayı, araştırmalar, ortak kullanılan uygulamalarda asıl etkileyici performansı ölçmek için, SPECint gibi standartlaştırılmış testleri meydana getirmiş ve yeni oluşan IPS kullanılmaz hale gelmiştir.


IPS genellikle Saniye Başına Bin Komut (kIPS), Saniye Başına Milyon Komut (MIPS) veya Saniye Başına Milyon İşlem (MOPS) gibi bir sayısal değer ile kullanılır.

Günümüze ait birçok mikroişlemci saniyede birkaç milyon komutu işletebildiği için Saniye Başına Bin Komut (kIPS) nadiren kullanılır. Buradaki bin sayısı 1024’ü değil 1000 sayısını temsil etmektedir.


Bunun yanı sıra kIPS , MIPS tabanlı mimariyi kullanarak, bilgisayar mimarisini açıklayan Computer Organization and Design by Patterson and Hennessy ders kitabının okutulduğu lisans düzeyinde eğitim veren bölümlerde 16 bit tabanlı mikroişemciler için kullanılan ortak bir aldatmacadır. Bu gibi mimariler MIPS R2000 mimarisinin versiyonlarını küçültmeye yöneliktir.

Terim eleştirileri MIPS için “işlemci hızının anlamsız belirtimi (Meaningless Indication of Processor Speed)” ya da “Satış Elemanları için Anlamsız Bilgi (Meaningless Information on Performance for Salespeople)” gibi ilk harf kısaltmalarına referans vermektedir. Linux ve UNIX zincirlerinde MIPS ler bogoMIPS olarak referans edilir. Bu özelliğiyle MIPS bilgisayar mimarileri arasında karşılaştırma yapmak için kullanılamaz.


MIPS’in kayar nokta aritmetiğindeki eşdeğeri, aynı tedbirler alınarak FLOPS olarak adlandırılır. 1970’lerde mini bilgisayar performansı, bir test programında ölçülerek ve bu mini bilgisayarların 1MIPS’lik makine olarak pazarlanan VAX 11/780’e karşı değerlendirilen performansı, VAX MIPS kullanılarak karşılaştırılmıştır. (bu ölçü aynı zamanda VAX birimlik performans veya VUP olarak bilinmektedir. İngilizce’deki imla kurallarına göre doğru olmamasına rağmen VUPs içerisindeki s kimi zaman büyük ‘S’ ile yazılır.) Bunun seçilmesinin sebebi, 11/780 performansta yaklaşık olarak ,1 MIPS çalıştırılan bilgisayar sanayisinde genellikle kabul edilen bir IBM System/370 158-3 modeline karşılık gelmektedir.

Pek çok 8 bit ve erken dönemde üretilen 16 bit tabanlı mikroişlemciler 0.001MIPS’e eşit olan kIPS’te bir performans ölçümüne sahip olmaktadırlar. Tasarlanan ilk genel mikroişlemci, Intel i8080, 640 kIPS’ ta çalışmıştır. Intel tarafından geliştirilen ilk 16 bitlik mikroişlemciler arasında bulunan ve IBM kişisel bilgisayarlarında kullanılan Intel i8086 mikroişlemci, 800kIPS’te çalışmıştır. Erken dönemde üretilen 32 bitlik kişisel bilgisayarlar(386), yaklaşık 3MIPS’lik bir performans göstermiştir.

zMIPS, IBM tarafından dahili olarak, firmanın mainframe sunucularının MIPS oranına referans eder. Araştırma firması, Isham research ilerleyen dönemde IBM’in en geniş sunucularında mikroişlemci hızını ölçebilmek için, kMIPS (saniye başına kilo-milyon komut) buldu.

Resim http://i.hizliresim.com/r930R3.jpg
Resim http://i.hizliresim.com/PM07Bd.jpg
Resim http://i.hizliresim.com/QMaPWj.jpg

Kullanıcı İmzası
Resim https://media.giphy.com/media/lRUVoM9JEd80E/giphy.gif


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi


MemoryHackers