PC Gürültüsü Nasıl azaltılır ? İşte Çözümü


Windows    Windows işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: lDarkAngeL    0 Yorum    104 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 14.07.2016, 23:20:41 #1
lDarkAngeL ClavoR
Efsane Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:1,359 Konuları:507 Kayıt Tarihi:19.03.2016 Rep Puanı: 837

bilgisayar_nasil_sessizlestirilir-620x348.jpg
Bilgisayarım Çok Ses Çıkarıyor, Ne Yapmalıyım?

Bilgisayarınız çalışırken aşırı ses çıkarıyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, aşağıdaki aşamaları takip ederek bu sorunuzu çözebilirsiniz. Masaüstü bilgisayarlar ve laptoplarda fanların aşırı tozlanmasından dolayı fanların görevini yerine getirmesi zorlaşabilir. Bilgisayarım çok ses çıkarmaya başladı diyenler için yapabileceklerinize bir bakalım.

Masaüstü Bilgisayarınız Var İse

Masaüstü bilgisayarlarda power, ekran kartı, işlemci fanı ve kasa fanı olmak üzere 4 adet fan bulunabilir. Donanıma göre kasa fanınız olmayabilir bunun yerine ekran soğutucunuz vardır, bu durum bilgisayarınızın modeline göre değişiklik gösterebilir. Kasalarda öncelikle Power fanı ve işlemci fanları kontrol edilmelidir. Bir hava kompresörü yardımıyla buralara hava tutularak fanlar temizlenebilir. Eğer hava tutma şansınız yok ise sert bir cisim yardımıyla çalışan fanı durdurarak fan üzerinde bulunan tozların temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Tabi ki fanınıza zarar vermemek için en sağlıklısı fanınızı kompresör yardımıyla temizlemek olacaktır.

Eğer Laptop’unuz Var İse

Hemen hemen bütün laptoplarda bir adet işlemci fanı bulunmaktadır. Eğer laptopunuz aşırı gürültülü çalışıyor ise yapmanız gereken bu fanı temizlemeye çalışmak olacaktır. Fanı temizlemek için öncelikle bu fanı sökmeniz gerekiyor. Fanı sökerken diğer parçalara zarar vermemeyi dikkat edin ve oldukça yavaş hareket edin. Fanı söktükten sonra tıpkı masaüstü bilgisayarlarda gerçekleştirdiğimiz gibi hava kompresörü yardımıyla temizlik işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Kullanıcı İmzası
A3jRQr.gif
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi