Pardus Nedir?


Linux    Lunix işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: BlueWekters    1 Yorum    118 Görüntüleme
  • 0 Oy - 0 Yüzde

Paylaşım Tarihi: 13.06.2016, 02:56:37 #1
BlueWekters ╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:275 Konu Sayısı:140 Üyelik Tarihi:20.02.2016

Pardus, linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir. 'de linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  tarafından geliştirilen bir linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  dağıtımı olan linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir. . Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.
Pardus, ilk sürümden 2011.2 sürümüme kadar herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirilmiş olup 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü ile beraber linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  tabanına geçilmiştir. 2011 yılı son aylarından itibaren TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tasviye edilmiştir. 2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar geliştirici istihdam etmiş ve o güne kadar Pardus projesi kapsamında geliştirilmiş olan linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  paket yönetim sistemi,linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  yapılandırma yöneticisi, linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  kurulum aracı, linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  açılış sistemi, linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  ilk ayar sihirbazı ve diğer irili ufaklı tüm projeler terk edilerek linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  tabanına geçilmiştir. Kararlı sürümü 25 Ocak 2013'te yayınlanan "Pardus 2013 Anadolu Parsı" sürümüyle  beraber artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı haline gelmiştir. Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüller tarafından yürütülen linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir. projesi kapsamında sürdürülmektedir. Ayrıca yine gönüllüler tarafından yürütülen linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğü ve kullanılması mümkün olan bazı araçların ileride Pardus Topluluk Sürümüne dahil edilebileceği bildirilmektedir.
Pardus, 2013 sürümü ile beraber artık bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürüm yayınlamamakta, Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesisürümü olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanmaktadır. Pardus 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmamakla birlikte TÜBİTAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, TÜBİTAK'tan bağımsız bir topluluk tarafından linkleri görmek için giriş yapmanız. Yada üye olmanız gerekir.  adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü yayınlanmaktadır.
Paylaşım Tarihi: 13.06.2016, 03:27:31 #2
youlabaron Delikanlı
Kayıtlı Üye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:82 Konu Sayısı:8 Üyelik Tarihi:05.04.2016 Rep Puanı: 0

işletim sistemleri hakkında açtığım konuda bazılarını belirtmiştim ama bu açıklayıcı olmuş saol kardeşim Big Grin

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu görüntüleyenler:
1 Misafir