Pardus Nedir?


Linux    Lunix işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: BlueWekters    1 Yorum    138 Görüntüleme
  • 0 Oy - 0 Yüzde

Paylaşım Tarihi: 13.06.2016, 02:56:37 #1
BlueWekters ╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:274 Konu Sayısı:139 Üyelik Tarihi:20.02.2016

Pardus, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'de [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarafından geliştirilen bir [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] dağıtımı olan [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.

Pardus adı, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana'dan gelmektedir.
Pardus, ilk sürümden 2011.2 sürümüme kadar herhangi bir başka Linux dağıtımı temel alınmadan kendine özgü projelerle geliştirilmiş olup 2013 yılında yayınlanan Pardus 2013 sürümü ile beraber [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tabanına geçilmiştir. 2011 yılı son aylarından itibaren TÜBİTAK bünyesinde yeniden yapılanma çalışmaları neticesinde yönetici ve geliştirici ekip dağıtılarak tasviye edilmiştir. 2012 yılında TÜBİTAK, Pardus projesi için tekrar geliştirici istihdam etmiş ve o güne kadar Pardus projesi kapsamında geliştirilmiş olan [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] paket yönetim sistemi,[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] yapılandırma yöneticisi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] kurulum aracı, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] açılış sistemi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ilk ayar sihirbazı ve diğer irili ufaklı tüm projeler terk edilerek [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tabanına geçilmiştir. Kararlı sürümü 25 Ocak 2013'te yayınlanan "Pardus 2013 Anadolu Parsı" sürümüyle  beraber artık Pardus, Debian tabanlı bir Linux dağıtımı haline gelmiştir. Terk edilen eski Pardus projeleri ise gönüller tarafından yürütülen [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]projesi kapsamında sürdürülmektedir. Ayrıca yine gönüllüler tarafından yürütülen [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] projesinin web sayfasında eski Pardus araçlarının Debian tabanı üzerinde kullanılabilmesi için çalışmalar yürütüldüğü ve kullanılması mümkün olan bazı araçların ileride Pardus Topluluk Sürümüne dahil edilebileceği bildirilmektedir.
Pardus, 2013 sürümü ile beraber artık bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürüm yayınlamamakta, Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesisürümü olmak üzere 3 ayrı sürümü yayınlanmaktadır. Pardus 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmamakla birlikte TÜBİTAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, TÜBİTAK'tan bağımsız bir topluluk tarafından [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü yayınlanmaktadır.

Paylaşım Tarihi: 13.06.2016, 03:27:31 #2
youlabaron Delikanlı
Kayıtlı Üye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:86 Konu Sayısı:8 Üyelik Tarihi:05.04.2016 Rep Puanı: 0

işletim sistemleri hakkında açtığım konuda bazılarını belirtmiştim ama bu açıklayıcı olmuş saol kardeşim Big Grin


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu görüntüleyenler:
1 Misafir