Oyun Programlama İçin Öneriler...??


Oyun Programlama   

Yazar: youlabaron    0 Yorum    327 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 08.07.2016, 13:04:06 #1
youlabaron Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:130 Konuları:14 Kayıt Tarihi:05.04.2016 Rep Puanı: 2

Öncelikle Türkiye’de oyun yapımı malumunuz pek gelişmiş deil.Gurur duydugumuz belli başlı birkaç oyunlar yok degil ancak Çogumuz para için yapıyoruz ve ilk olarak android platformunu seçiyoruz.
İnternet ortamında buldugumuz hazır modeller kodlamalar ilede şahin dirift park etme gibi emeksiz oyunlarımızı google play’e çıkarıp oyun yaptık diye geçiniyoruz.
Öncelikle bu sektöre girdigimizde bizim insanımızın aklından hemen gta gibi veya call of duty tarzında oyunlar yapmak ister.Öncelikle kendimize özel bi oyun çıkarmalıyız ve farklı olmalı gta gibi bi oyunla kendi yapacagın oyunu bir tutmamalısın.
Yapmamız gereken aslında çok basit kendimize güvenmek,Sabırlı olmak,Azimli olmak bu üç kural bizde olduktan sonra imkansız diye bişi yoktur.
Oyun yapımına yeni başlayacaklar için öneriler;
Kendinize bir oyun motoru seçmelisiniz öncelikle,Piyasa’da bulunan oyun motorları listesi şunlardır;
1-Adventure Game Studio
2-dim3
3-Game Maker Lite ve Free Edition Sürüm
4-M.U.G.E.N
5-Novalis Engine
6-Panda3D
7-Unity
8-World Builder
9-Wintermute Engine
10-RGSS
11-Wild Pockets
12-Cry engine 3
13-unreal engine 4
Ve daha fazlası.
Eger bu sektöre yeni giriyorsanız kesinlikle game maker’ı öneririm.Amacınız güzel veya büyük oyun yapmaya çalışmayın.Amacınız oyun yapmak olsun,bir projeyi bitirmeye bakın.Game maker’da 2d oyunlar yapın bol bol internet’te bolca dersleri var.
GameMaker.jpg
Evet 3d’ye geçmeden önce kendinize bir alan seçme vakti gelmiştir.Size tavsiyem Coder,3d modelleme ve animasyon dallarından birine girin.Tabi Grafiker Map desegner gibi dallarada girebilirsiniz ancak coderlik gibi bi alanda kendinizi geliştirirseniz tek başınıza oyun yapabilirsiniz demektir.Ayrıca ekip bulmak içinde çok yardımcı olur.
Unity-5-2.jpg
Game maker’da bolca 2d oyun yaptınız sıkıldınız ve artık 3d’ye geçmek istiyosunuz.Unity 5’e geçin derim,Kolay arayüzü ve kulanışlı bir oyun motorudur.Yine dersleri hem kendi sitesinde hemde internet ortamında bireysel dersleri mevcuttur.Unity’de farklı android oyunları yapmaya bakın ve belli bir zamandan sonra ufakta olsa bir gelir kazanın.Bu arada google play’e oyun ekleme kısmına gelirseniz 25 Dolarlık google play üyeligi almanız lazım tek seferlik.Daha sonra unity’de yine vakit geçirdiniz.Alanınızda uzmanlaştınız.Örnek veriyorum coderlik alanında belli yerlere geldiniz ve gerçekten büyük adımlar atmak istiyosanız,ekip işi kurun derim,Facebook’daki gruplarda oyun programlama forumlarında sitelerde bu işle ugraşanlar çok ve aklınıza yatkın kişiler bulup birlikte iş yaparsanız çok daha iyi sonuçlar alırsınız.
Unreal-Engine-4.png
Unity’de öncelikle hayallerinizi gerçekleştiremezsiniz,oyüzden unreal engine 4 ‘e geçmenizi tavsiye ediyorum.Unreal’ı ögrenirseniz işte artık istediginiz oyunu yapabilirsiniz demektir.Unreal çok çok güçlü bir oyun motorudur.Yüksek grafikleriyle olaganüstü işler başarabilirsiniz.
Modelleme Alanında Gelecek Düşünenler;
Modelleme çok önemli bir iştir,bazen hayal edip çizersiniz bazende referans resimlerle.Eğerki maddi durumunuz iyi degilse kesinlikle Blender Adlı programı öneririm.Çogu programın yapamadıgını bu programda yapabilirsiniz.Tek bir zorlugu var oda programa alışmaktır.Arayüzü çok karışık gelecektir ancak alıştıktan sonra çocuk oyuncagına döner iş.
Eger maddi durumunuz iyi ise Karakter modellemelerinizi Zbrush ile modellemenizi geri kalan modellemelerinizide 3d max ile modellemenizi öneririm.
Coderlik Alanında Gelecek Düşünenler;
Coder matematik gerektirir,Akıl’ın yanı sıra sabırda ister.Coderlik demek yeni bir dil ögrenmek demek,Kodlama için belli başlı diller var .Ve bu dilleri seçmeniz ise hangi oyun motorunu kullanmanıza baglı.Mesela unity kullanacak iseniz C#sharp öneririm.Ancak unreal engine kullanacaksanız C++ dilini öneririrm.Oyüzden planlarınızı iyi yapın. Big Grin Big Grin


TEKNOYUN'dan Alıntıdır...

Kullanıcı İmzası
3o84U0d6G7rpdIwrba.gif
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi