[ÖNEMLİ] En Önemli 5 Programlama Dili


Mobil Programlama    Android ve İos Platformlarının programlarının paylaşım kategorisi

Yazar: Game Master    2 Yorum    515 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 25.04.2016, 22:40:14 #1
Game Master Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:192 Konuları:78 Kayıt Tarihi:24.04.2016

Masaüstü uygulamalar halen dahi pek çok kurum, kuruluş ve birey tarafından kullanıyor olsa da trend yavaş yavaş web ve mobil programcılığına dönmüş durumda. Özellikle iOS ve Android uygulama pazarının büyümesi, son dönemde Microsoft'u da tetikledi. Bunun neticesinde yazılım devi, uygulama geliştiricilerin Windows Phone 8 için uygulama geliştirmeleri halinde, çeşitli primler vereceğini de duyurmuştu. Bu anlamda mobil yazılım pazarında da büyük bir rekabetin yaşandığını söylemek hiç de yanlış olmaz.
Mobil dünyada yaşanan gelişmelere ayak uydurabilmek, iyi bir geliştirici olabilmek için mobil programlama dillerine de hakim olmak şart. Dışarıdan bakıldığında, mobil uygulama geliştirmek kolay gibi görünebilir. Ancak elbette ki her işte olduğu gibi, mobil programlama için de çeşitli ince noktalar bulunuyor. Peki ya mobil uygulama geliştirmek için hangi programlama dillerini bilmek gerek? İşte piyasada en çok kullanılan mobil programlama dillerinden beşi...
C: Dünyanın gelmiş geçmiş en çok kullanılan programlama dillerinden olan C, 30 yıldan fazla bir geçmişe sahip. Bugüne kadar geliştirilmiş birçok işletim sistemi ve gömülü uygulamalar C dili ile geliştirilmiştir. C dilini öğrenmenin en büyük avantajlarından biri, C++ ve Java gibi C benzeri dillere daha sonradan kolayca geçiş yapabilmektir. İlk başta dilin sentaksı zor gibi gelse de zamanla kodlama yapıldıkça alışılmaktadır. C bilen birisi, nesne tabanlı programlama mantığını kavradıktan sonra diğer dillerde de programlama yapabilmektedir.
C+: Low-levelling (düşük seviye) programlama dilleri arasında en popüler olanıdır. C'nin nesne tabanlı versiyonu olarak da adlandırabileceğimiz C++ da yine birçok işletim sistemi ve gömülü uygulamalarda kullanılmaktadır. Nesne tabanlı programlamanın verdiği birçok kolaylığı beraberinde getiren C++ ile geliştirilen uygulamalar, gerekli optimizasyonun yapılması ile birlikte oldukça hızlı bir şekilde çalışmaktadır.
objective-C: iPhone ve iPad cihazları için uygulama geliştirmek istiyorsanız Objective-C sizin için en uygun çözüm olacaktır. C programlama diline benzer bir yapıda olan bu dil ile istediğiniz iOS uygulamalarını geliştirebilirsiniz. Öğrenmesi oldukça kolay olan Objective-C de tıpkı C++ ile nesne tabanlı bir programlama dilidir.
JAVA :  Bir kere yaz, her yerde çalıştır mantığına sahip olan Java, kimi programcı tarafından “taşınabilir programlama dili” olarak da adlandırılmaktadır. Bir başka deyişle, platform bağımsız olan Java ile yazılan kodlar, gerekli ortamın sağlanması halinde Linux, Windows, Mac OS, iOS, Android vb. işletim sistemlerinde fazla bir değişiklik yapmaya gerek kalmaksızın çalışabilmektedir. Mobil dünyanın bugüne kadar en çok kullanılan programlama dili Java idi. Ancak akıllı telefonların gelişmesi, Android ve iOS işletim sistemli cihazların pazardaki payının artmasıyla birlikte Java'nın gücü de bir nebze de olsa azaldı. Fakat tüm bu gelişmelere rağmen Java hala en çok kullanılan mobil programlama dilleri arasında yer almaktadır.


NOT : Arkadaşlar Çok Fazla Yazdığım İçin Gücüm Kalmadı HTLM5 i Yazmadım.


1-C   = Yazdım
2-C++  = Yazdım
3-Objective-C = Yazdım
4-Java = Yazdım
5-HTLM5 = Yazmadım

Paylaşım Tarihi: 05.11.2016, 16:46:36 #2
mheokurcalar0 Ağabey
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:183 Konuları:20 Kayıt Tarihi:27.02.2016 Rep Puanı: 11

ban yemişsin kötü olmuş

Paylaşım Tarihi: 22.04.2017, 23:58:05 #3
taner25 Yeğen
Aktif Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:12 Konuları:0 Kayıt Tarihi:22.04.2017 Rep Puanı: 0

bunlardan lazım oluyor bana eyw sagolasın
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi