Okyanuslarda ‘Otobüs’ Büyüklüğünde Dev Kalamarlar Olabilir!


Off Topic    Konuyu Açacağın Bölüm Yoksa Konunu Buraya Açabilirsin :)

Yazar: ExTacy    0 Yorum    99 Görüntüleme
  • 0 Oy - 0 Yüzde

Paylaşım Tarihi: 28.05.2016, 03:37:21 #1
ExTacy Yeğen
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:33 Konu Sayısı:17 Üyelik Tarihi:28.05.2016 Rep Puanı: 2

St. Andrews Üniversitesi’nde görevli [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] insanı Charles Paxton, İngiliz Journal of Zoology dergisinde yayınlanan makalesinde okyanusların derinliklerinde otobüs büyüklüğünde kalamarların olabileceğinden bahsetti.


Son yıllarda türü bilinmeyen ‘deniz canavarlarının’ olduğuna yönelik duyduğu dedikoduları inceleyerek bir bilimsel çalışma hazırlayan Paxton, istatistiksel hesaplamalarına göre kamalarların toplam boyunun 20 metreye ulaşabileceğini, gövdelerinin ise üç metreye kadar büyüyebileceğini belirtti. Aşağıdaki fotoğrafta yer alan Architeuthis dux’ların büyüklüğü konusunda da şüphelerinin olduğunu söyleyen Paxton, ‘bu kalamarların azami büyüklüğünün, sandığımızdan çok daha devasa boyutlarda olduğuna eminim’ dedi.

maxresdefault(3).jpg

Atlantik Okyanusu’nun kıyı kesimlerinde yaşayan yerlilerin ‘deniz canavarları’ gördüklerini iddia etmesinin ardından araştırmalarına başlayan Paxton, bu vesileyle 160 dev kalamarın vücut parçalarını inceledi. İncelemenin ardından Paxton, görgü tanıklarının kalamarların boylarıyla ilgili söylemlerini doğruladı.


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu görüntüleyenler:
1 Misafir