Mybb Forum Nasıl Hızlandırılır


MyBB   

Yazar: Emir Official    0 Yorum    316 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 23.04.2016, 23:14:50 #1
Emir Official Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:100 Konuları:43 Kayıt Tarihi:25.03.2016

Mybb tabanlı bir forum kurarız, temasını Eklentilerini ayarlarız yavaş yavaş konular açmaya başlarız, üyeler gelmeye başlar. Gün gelir bir bakarız ki forumumuz ya veritabanı hatası vermiştir ya cpu sorunları ile uğraşırız ya da forum çok yavaslamıştır.
Tabi bu durum çok canımızı sıkar. Çünkü onca emek veririz para veririz ama gereken verimi alamayız. Bu yazımda size ne yapmanız ve ne yapmamanız gereken şeyleri dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.
 
Tema Seçimi
Ücretsiz forum sistemleri arasında belki de en çok tema seçeneği bulunan ve görselliği en güzel olan forum yazılımı mybb’dir. Ücretsiz sunulan bir çok teması vardır.
Yalnız tema seçerken görselliğinden ziyade dikkat etmeniz gereken husus temanın temiz kodlanıp kodlanmamasıdır. Temanızda bulunan en ufak bir kod hatası bile veritabanınızı bozabilir veya çok sorgu gönderdiğinden cpu sorununa yol açar ve sitenizi yavaşlatır.
Yapmanız gereken sitenize W3 taraması yaptırın bu siteye girin
https://validator.w3.org/
Site çıkan bölüme kendi site adresinizi yazın sitenizdeki kodlama hatalarını size gösterecektir. Onları düzeltin. Ama benim önerim bir 50 – 100 lira gözden çıkarıp kendinize özel tertemiz kodlamalı tema yaptırmanız. Tabi bu temayı işin ehline yaptırın.
 
Eklentiler
Mybb eklentileri olmazsa olmazlarımızdandır. Çünkü mybb sıfır kurulum dosyasından çıktığı gibi kullanamayız. Çünkü içinde hiçbir özelliği olmuyor. Gerçi 1.8 sürümü ile bir şeyler oldu ama yine de yetersiz.
Diyeceğim şu ki sadece işinize lazım olan çok önemli olan eklentileri kullanın google seo gibi resim boyutlandırma gibi. Bazı sitelerde görüyorum adam hem genel bakış eklentisini kurmuş temanın altına da prostats eklentisini kurmuş Anasayfada iki tane son konuları gösteren eklenti var. Ne gereği var ki.
Dedigim gibi sadece gerekli olan eklentileri kullanın. Eklentiler veritabanına sürekli sorgu gönderir bu da sitenizi yavaşlatır.
 
Tarayıcı Önbellekleme
Tarayıcı Önbellekleme olayı şudur. Sitenize ben girdim diyelim sitenizde ne kadar resim css js swf uzantılı dosya var yüklenir. Sonra tekrar girdiğimde eğer Önbellekleme kullanıyorsanız bir önceki girdiğimdeki görüntü yüklenir ve veritabanınıza artı bir sorgu gitmez.
Eğer sitenizde tasarım olarak sürekli degisiklik yapmıyorsanız kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Tarayıcı Önbellekleme’yi nasıl yaparım diyorsanız Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın bakabilirsiniz. Dilediğiniz siteye girin hepsi aynı şeyi anlatıyor. Bunun mybb ile alakası yok tüm sitelerinize uygulayabilirsiniz.
 
Satın Aldığınız Hosting
Mybb forum kurdunuz her şeyi yaptınız ama forumunuz hızlanmadı veya sorunlar çıkarıyorsa bu durum hosting firmanızla alakalı da olabilir. Ucuz hosting diye merdiven altı hostingcilerden almayın. Ve düşük özellikli hosting de almayın. Siz forumunuza ne kadar önem verirseniz insanlar o kadar önem verir.
Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın konusunu, Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın konusunu veSitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın konusunu okumanızı tavsiye ediyorum.


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi