Mobil Programlama // Hata Ayıklama Ve Logcat Kullanımı [Detaylı Anlatım]


Mobil Programlama    Android ve İos Platformlarının programlarının paylaşım kategorisi

Yazar: SpecialForces    0 Yorum    274 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 04.06.2016, 11:47:23 #1
SpecialForces ★★★★ SpecialForces ★★★★
Cezalı Üye
Status: Dışarıda Yorumları:254 Konuları:115 Kayıt Tarihi:30.05.2016

Uygulamalarınızın boyutu büyüdükçe hataların takip edilmesi daha zor hale gelir ve küçük bir sorunu bile bulmanız zaman zaman günleri-nizi alabilir.Hata yapmamanız mümkün olmasa da,hatayı çabuk bir şekilde tespit edebilmeniz için kendi hata takip yönteminizi gelişti-rebilirsiniz.Tespit ettiğiniz hata durumlarını uygulamanızda nasıl ele alacağınız da insanların uygulamanızı kullanıp kullanmayacakları na ka-rar vermelerinde ciddi önem taşır.
Android SDK içinde uygulamanızın akışını loglayabilmeniz için size gereken kütüphaneler mevcuttur.Aşağıdaki örnek bir loglama işlemi-nin nasıl yapıldığını görebilirsiniz.LOG sınıfını uygulamanızın herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz.
Private static final String LOG_TAG=”Alert Dialog Activity”;
Log.i(LOG_TAG,”Alert Dialog Activity Started”);

Yukarıda yaptığımız örneğin uygulamanın akışını hiçbir etkisi yoktur.Yalnızca bir bilgi,uyarı ya da hata mesajını takip et-menize yarar.
Loglama mekanizmanızı kurduktan sonra geliştirme süreci-nizde hataları takip edebilmeniz için Eclipse ve Android gerekli araçları sağlar.Android ADT eklentisini kurduktan sonra LogCat yardımıyla Android sistem mesajlarını takip edebilirsiniz.

LOGCAT
LogCat, Android Developer Tools ile birlikte gelen ve uygu-lamaların log çıktılarını okuyup incelemenize yarayan basit bir geliştirici aracıdır. Uygulamanızın kodunda, geliştirme aşama-sında akışı takip etmek için sadece sizin görebileceğiniz not-lar bırakabilirsiniz. İşte bu notlara log denir.
Window → Show View → Other… → Android → LogCat. uzantısı ile ulaşılır.
Log.i( tag , mesaj); şeklinde yazdırılır.LogCat görünümünde “yeşil +” olarak görülen buton ile loglarımızı “Taglara” göre sınıflandırabilir ve istemediğimiz taglardan kalabalıklardan kurtulabiliriz. android.util.Log classını import ettikten sonra Log statement’lar yazılır. LogCat’e 5 farklı renkte log state-ment girilebilir.
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi