Maximum Güvenlik İçin


İşletim Sistemleri   

Yazar: WarningSEMO    1 Yorum    147 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 21.05.2016, 13:51:11 #1
WarningSEMO Eski MODERATÖR
Süper Üye
Status: Dışarıda Yorumları:391 Konuları:160 Kayıt Tarihi:12.05.2016 Rep Puanı: 195

Yazı
Bilgisayarınızı koruyun 

• Otomatik güncellemelerle tüm yazılımların güncel olmasını sağlayın. Antivirüs, SPAM (İstenmeyen e-posta), casus yazılım engelleme programlarını kullanın ve güvenlik duvarınızı etkinleştirin.


Hassas bilgileri paylaşırken dikkatli olun 
• Hassas bilgilerinizi girmeden önce web sayfasının güvenli olduğuna dair işaretleri kontrol edin; https ve altındaki kapalı kilit simgesine dikkat edin.
• Bir e-posta veya anlık mesaj (IM) talebine yanıt olarak hassas bilgiler vermeyin.


Tıklatmadan önce düşünün 
• Göndereni tanıyor olsanız bile bir e-posta veya IM'deki ekleri veya bağlantıları tıklatmadan önce düşünün; bunlar sahte olabilir. Gönderenden mesajın gerçek olduğunu onaylatın veya adresi kendiniz girerek resmi web sitesini ziyaret edin.
• Açılan pencerelerdeki bağlantılar veya düğmelere tıklatmayın.


Tahmin edilmesi zor şifreler kullanın 
• Çevrimiçi hesaplarınızın, bilgisayarınızın ve diğer aygıtların şifresinin en az sekiz karakterden oluşmasına dikkat edin ve içinde büyük/küçük harf, sayı ve simge kullanın.
• Şifreler ve PIN numaralarını gizli tutun. Bunları çalışma arkadaşlarınız veya işletmelerle (internet kafe işletmecisi gibi) paylaşmayın veya kimseye vermeyin.
• Her yerde aynı şifreyi kullanmayın.
İstenmeyen e-postalara karşı korunun 

Uyarı mesajları, yazım veya gramer hataları, gerçek olamayacak kadar güzel teklifler gibi dolandırıcılık göstergesi olan hassas bilgi taleplerine karşı dikkatli olun. Şüpheli web siteleri konusunda sizi uyaran bir filtre kullanın.

Verilerinizi hareket halindeyken koruyun 
• Halka açık Wi-Fi nin şifresi yoksa bilinki güvenilir değildir.
• Kaybetmeniz veya çalınma ihtimalini hesaba katarak dizüstü bilgisayarınızdaki (veya USB flash sürücüdeki) verileri şifreleyin.
• Dizüstü bilgisayar, akıllı telefon ve PDA'yı cüzdanınız kadar dikkatle koruyun.SUÇLULAR KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİN PEŞİNDEDİR

İnterneti değerli ve eğlenceli hale getiren birçok deneyim kendimiz hakkında bazen az bazen çok bilgi paylaşmayı gerektirir. Bu bilgiler bir işlemi tamamlamak, tercihlerinizi hatırlamak, özelleştirilmiş içerik ya da özel teklifler sunmak amacıyla kullanılır. Bazen de bu bilgileri kimin istediğini veya bu bilgilerle ne yapılacağını bilmek zorlaşır. Bilgi paylaşımı, planlamadığınız ve istemediğiniz sonuçlar getirebilir. Bu istenmeyen sonuçlar; istenmeyen e-posta, kimlik bilgilerinizin çalınması ve itibarınızın zedelenmesi gibi ciddi sonuçlar doğurabilir.

Suçlular kişisel bilgilerinizin peşindedir. Bunları başkalarına satabilirler, taciz etmek, kimliğinizi çalmak, kredi kartınızı ele geçirmek ve sizi dolandırmak için kullanabilirler. Bu nedenle çevrimiçi sahtekarlıkları denerler. Kişisel verilerinizi toplamak veya bilgisayarınızı uzaktan kontrol etmek için de teknolojiyi takip ederler. Mesela gönderdikleri e-postaların eklentileriyle bilgisayarınıza tüm şifrelerinizi ve hesap numaralarınızı kaydeden bir casus yazılım kurabilirler. 
Dolayısıyla çevrimiçi emniyet ve güvenlik sorunlarını anlamalı ve önlemler almalısınız. Nelere dikkat etmeniz ve neler yapmanız gerektiğini öğrenerek mağdur olmaktan kurtulabilirsiniz.

KİŞİSEL GÜVENLİĞE YÖNELİK 4 TEHDİT

Kimlik Hırsızlığı: Bir hırsızın hakkınızda kişisel bilgiler toplayıp bunları sizin yerinize geçmek için kullanmasına kimlik hırsızlığı denir. Yaş sınırı yoktur; hırsızlar gençlerin ve çocukların kimliklerini de çalabilir. En çok 18 - 29 yaş aralığındaki kişilerin kimlikleri çalınmaktadır.

Bir hırsızın sizin adınıza kredi kartınızla alışveriş yapması, banka hesabı açması, borç alması ve hatta suç işlemesi için çok fazla kişisel bilgiye ihtiyaç yoktur: TC Kimlik numaranız, şifreniz, adresiniz, annenizin kızlık soyadı, banka hesap numaranız ya da PIN Kodu yeterlidir. Dolandırıcılar, hassas kişisel bilgileri vermeniz için sizi kandırmaya çalışır. Dolayısıyla nelere dikkat etmeniz ve neler yapmanız gerektiğini öğrenerek bu suçluların kurbanı olmaktan kurtulabilirsiniz.


Hesap avcılığı (Phishing): "Password" (şifre) ve "fishing" (balık avlamak) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşturulmuş phishing kelimesinin anlamı, yasadışı yollarla bir kişinin şifresini veya kredi kartı ayrıntılarını öğrenmektir. Oltayı attığınızda mutlaka bir balık oltaya takılacaktır düşüncesinden çıkan bu dolandırıcılık türünde şifre avcıları, genelde e-posta vb. yollarla kişilere ulaşır ve onların mesela kredi kartı ayrıntılarını sanki resmi bir kurummuş gibi isterler. Bu "av"a karşılık veren kullanıcıların da hesapları, şifreleri vb. özel bilgileri çalınır.
En tehlikeli sahtekarlıklar en orijinalmiş gibi görünenlerdir. Webde hesap avcılığı da aynı şekilde işler. Hesap avcıları güvendiğiniz bir şirket, bankanız veya çevrimiçi mağazadan geliyor gibi görünen bir tür istenmeyen e-posta gönderirler. Bunlar, gönderenin adresi ve logosuna kadar saygın bir şirketten gelen duyurularmış gibi görünür. Sahte e-posta “yemdir” ve genelde yine güvendiğiniz işletmeninmiş gibi görünen sahte bir Web sayfasına bir bağlantı içerir. Web sitesi, kredi kartı numarası, TC Kimlik numarası veya banka hesabı gibi kişisel bilgileri isteyebilir. Yemi yutarsanız maddi zarara uğrarsınız ve kimliğinizi çaldırırsınız. Böylece hesabınıza ve paranıza erişmesi için yeterli bilgiyi vermiş olursunuz. Hesap avcıları bu verileri kendileri kötü amaçla kullanır ya da başka suçlulara satar. Sahte postalarSahte postalar başka bir sahtekarlık türüdür. Bazı sahtekarlar “yatırımınız” karşılığında büyük paralar vaad ederek sahte bir hayır kurumuna bağış isteyerek veya bir malı çok ucuza satmayı teklif ederek paranızı almaya çalışır. E-posta gönderen sahtekarlar, küçük bir ücret karşılığında banka hesabınıza milyonlarca dolar aktarmayı teklif eder. Başlangıçtaki teklife yanıt verirseniz daha fazla para vermenizi gerektiren ve söz verilen paranın hesabınıza aktarılmasını geciktiren acil durumlar çıkmaya başlayacaktır. Sonunda sahtekar paranızla ortadan kaybolacaktır.
Tüketicileri dolandırmayı amaçlayan başka bir ortak sahtekarlık türü, uluslararası bir piyangoda bilet alma ve kazanmanız için "gizli bir sistem" kullanma şansı sunar. Ya da e-posta hiç girmediğiniz uluslararası bir piyangoda kazandığınızı duyurur ve paranın aktarılabilmesi için banka hesap numaranız veya “işlem ücretini” ister. Elbette gizi sistem diye bir şey yoktur ve bu e-postalarda bahsi geçen piyangoların birçoğu sahtedir.


SPAM (İstenmeyen postalar): Sahtekarların kullandığı bir diğer araç, istemediğiniz ve talep etmediğiniz postalardır: e-posta, IM, elektronik tebrik kartları gibi. İstenmeyen postalar sahte web sitelerine bağlantılar veya ilgilenmediğiniz ürünler için *** içerebilir. Çevrimiçinde güvenli olmanın en önemli yolu dikkatli, sağduyulu davranmak ve istenmeyen posta ve dolandırıcılıkları tanımayı ve engellemeyi öğrenmektir.


KİŞİSEL GÜVENLİĞİ NE TÜR ÖNLEMLER ALARAK SAĞLARSINIZ

Kullanıcı İmzası
aEPk6O.gif

Paylaşım Tarihi: 21.05.2016, 13:52:07 #2
ByClxon SEA !
Efsane Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:1,012 Konuları:442 Kayıt Tarihi:07.01.2016 Rep Puanı: 667

Yararlı Konu ++

Kullanıcı İmzası
#fenerbahçeA.A.K.
nErB8V.png
İletişim İçin Facebook;

https://www.facebook.com/profile.php?id=100012991933980


Öfkemiz sarsın her yanı, bozkurtlar yürüye yürüye
Dökülsün düşmanın kanı, yaşasın ırkçı TÜRKİYE!

Taşında gözü olanın yurduna MEZAR kazacağız
Hainin, soysuzun, döneğin alnına VATAN yaazcağız
Hainin, soysuzun alnına YAŞASIN TURAN yazacağız!LQgldG.png


 

         

Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi