Mac Dosyalarımızın Kayıt Yeri


Mac    Mac işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: ExTacy    0 Yorum    157 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 28.05.2016, 15:20:29 #1
ExTacy Yeğen
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:33 Konuları:17 Kayıt Tarihi:28.05.2016 Rep Puanı: 2

Bu yazımda Home Folder (Ana Klasör)'den bahsedeceğim.

Mac’e yeni geçiyorsak eğer, tüm dosyalarımızı ana klasöre taşımamız, yani bir anlamda evimize taşınmamız gerekiyor. Müziklerimiz, resimlerimiz, dokümanlarımız, kısacası bizimle ilgili her şeyi “evimize” taşıyoruz… smile.png


Windows’tan alışık olduğumuz “Bilgisayarım” yerine Mac masaüstümüzde bulunan sabit disk ikonuna tıklayarak Mac’imizin içindekilere erişebiliyoruz. Kendi dosyalarımız içinse (dokümanlar, müzik, video, resim, indirilenler vs.) Ev Klasörümüze (Home Folder) göz atabiliyoruz. Finder ikonuna tıklamamız ya da bir Finder penceresi içinden kendi hesap adımızın üzerine tıklamamız yeterli oluyor.

1_828.jpg


Mac’imizde yeni bir hesap yarattığımız zaman Home Folder (Ana Klasör) adı verilen özel bir klasör yaratılıyor. Burada, sadece kendi hesabımıza özel bir şekilde tüm sistem dosyaları, bize özel dosyalar ve klasörlerimiz tutuluyor. Böylece diğer hesap sahipleriyle dosyalarımız karışmıyor.

“Ana Klasör”, Mac’imizde bizim için ayrılmış olan özel bir klasör. İçerisinde otomatik olarak bazı dosyalar ve klasörler yaratılmış oluyor ve Mac’imizdeki hesabımız doğru şekilde çalışabilmek için bunlara ihtiyaç duyuyor. Bu sebeple ana klasörümüz içerisinde gördüğümüz dosya ve klasör yapısını değiştirmemek, bozmamak en doğrusu.
Önceki Konu Sonraki Konu

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi