League Of Legends (LOL) Geniş Oyun Rehberi


League Of Legends Rehberler & Statejiler   

Yazar: Joe    0 Yorum    302 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 24.05.2016, 14:32:59 #1
Joe Süper Üye
Süper Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:338 Konuları:201 Kayıt Tarihi:12.05.2016 Rep Puanı: 3

League_of_legends_logo_transparent.png

Oyun Türleri

Klasik ve Dominion olarak ikiye ayrılır. Dominionda amaç en çok kuleyi elde tutarak karşı takımın skorunu azaltmaktır. Klasik de Sihirdar Vadisi ve Uğursuz Koruluk olarak ikiye ayrılmaktadır. Sihirdar vadisi 3 yollu ve 5 kişili, Uğursuz Koruluk 2 yollu ve 3 kişili oynanır.

Sihirdar Vadisi ve Genel Bilgi

Şampiyon Seçimi

Şampiyon seçiminde atak gücü(AD) ve yetenek gücü(AP) karışık seçmek çok önemlidir. Çünkü eğer tek bir tanesine yoğunlaşırsak, karşı takım sadece onun için savunma yapabilir ve durum onların lehine gelişebilir.

2-1-2 formatı genellikle esastır. 2 kişi yukarı(top), 1 kişi ortaya(mid) 2 kişi aşağıya(bot) gider.
Eğer ki ormancınız varsa, yukarıda sadece tek kişi kalır. Ormancı almanızı tavsiye ederim, size çok büyük yarar sağlayabilir. Bu durumda 1-1-2 +1 ormancı konumu gerçekleşir.

İyi bir takım büyücü(mage), taşıyıcı(carry), takviye(support), ormancı(jungle) ve tek başına yukarıda 1-2 kişiyi idare edebilecek bir karakter(solo top). Bu takım stratejisine göre büyücü ortadan gitmeli, taşıyıcı ve takviye alttan gitmeli, tek başına yukarıyı idare edebilecek kişi ise yukarı gitmeli.

Sihirdar büyüleri için en yaygın olanları Sıçra(flash)-Tutuştur(ignite), eğer ki Sıçra(flash) yoksa Hayalet(ghost), ve duruma göre Bitkinlik(Exhaust) veya Şifa(Heal)dır. Işınlan(teleport) tek başına yukarıyı idare edenler için duruma göre lazım olabilir. Arındır(Cleanse) eğer ki karşı takımda çok fazla sizi yavaşlatacak, donduracak insan varsa alınabilir. Durugörü(Clairvoyance) takviye için önemlidir, eğer ki karşı takımın ormancısı sizin çalılarda bekliyorsa, onu görebilmenizi sağlar. Berrak Zihin(Clarity) çabuk manası biten şampiyonlar için önemlidir. Öteki kalanlar çok favori olarak kullanılmaz, ama elbette işgörürler. Önemli olan sizin nasıl oynadığınızdır.

Şampiyonlarımızı ve büyülerimizi seçtiğimize göre artık oyunu başlatabiliriz. Ama bundan önce;

Roller

- Büyücü: Ortadan gider, oyun başı ormancıyı korumakla görevlidir. Önemli olan olabildiğince çok minyon skoru yapmak ve bu arada karşı tarafı dürtmektir(arada bir vurmak yani)
- Taşıyıcı: Tek odaklanması gereken minyon skorudur. Olabildiğince çok minyon skoru yapmalıdır. Çok iyi taşıyıcılar, bir tane bile minyon kaçırmamaya uğraşmalıdır. Olabildiğince karşı takımı dürtmeye gerek olmasa da arada yapılabilir.
- Takviye: Taşıyıcıyla birlikte gider. Hiçbir şekilde, taşıyıcısı orda iken minyon kesmemelidir. Bu yüzden genellikle gps(gold per second)(saniyede gold) veren eşyalarla başlarlar. Taşıyıcısını karşı tarafa karşı korumalı ve gerektiğinde ise karşı takımı dürtmelidir. Aynı zamanda çalıları totemlemelidir, bu sayede kimse sizi pusuya düşüremez.
- Ormancı: Manası olup olmamasına göre kırmızı(red buff) veya mavi(blue buff)den başlayabilir. Önemli olan olabildiğince hızlı bir şekilde ormanı bitirip hemen alt, orta ya da yukarıyı avlamaktır. İyi avlar yapmak da çok önemlidir. Genellikle en çok suçlanan rol olur.
- Tek başına yukarısı: Olabildiğince itmemelidir, özellikle de 2 kişiye karşıysa. Kule altında olabildiğince çok minyon kesmelidir. Eğer ki karşı tarafa karşı aşırı belirgin bir üstünlük varsa itilebilir. Karşı tarafı dürtmek için uğraşmaya gerek yoktur, ama arada sırada yapmanın zararı gelmez. Genellikle ormancıyı bekleyip adamları öyle kesmek gerekir. Tankımsı bir karakter olması önerilir, çünkü ormancınızdan önce sizin girmeniz gerekir.

Başlangıc eşyaları

Doran serisi oldukça ünlüdür(doranın kılıcı, doranın yüzüğü vb.). Fakat bunları genelde yüksek skor(elo)lu oyuncular tercih etmez. Onlar 1 tane bot, 3 tane sağlık iksiri almayı tercih ederler. Bu sayede rakiplerinden daha hızlı koşarlar, ve canları azalırsa onu doldurabilirler. Karşı tarafı yakalayıp ilk kanı almakta önemli bir taktiktir. Takviyeler için ise durum ayrıdır. Onlar peri tılsımı ve 3 tane totemle(ward) başlarlar. Geri kalanı için de sağlık iksiri alabilir. Bunun nedeni oyun başında ortalığı totemlemesi ve bu sayede ava düşmemeleridir.

Yapacağınız eşyalar için oyun içi önerilen eşyaları yapabilirsiniz, ama onlar her zaman favori seçimler değildir. Bu eşyaları internetten araştırabilirsiniz. Örneğin, Sivir rehberi, veya Sivir guide olarak araştırabilirsiniz. İngilizce bilmeniz önemli değil, çünkü zaten eşyaların resimleri aynı olacaktır.

ayrac.png

Uğursuz Koruluk

Bu haritada bizim klasik 2-1-2 ve destekçi, büyücü, taşıyıcı durumumuz geçerli değildir. Bu haritada 1-2, yani 1 kişi yukarı, 2 kişi aşağı iner. Oyun başlangıcında yukarıdaki kişi de aşağıda başlar, ilk kanı almak için. Eğer ki takım olarak daha farklı bir strateji güdüyorsanız, elbetteki onu da uygulayabilirsiniz.

Şampiyon Seçimi

Bu harita için 1 tane büyücü, 1 tane yakıncı atak bazlı, 1 tane de tank öneririm. Bu her zaman geçerli değildir, ama genel olarak size karşı iyi savunma yapamamaları için 1 yetenek gücü bazlı, 2 atak gücü bazlı şampiyon alınması tercih edilir.

Sihirdar büyüleri olarak Sıçra, tutuştur,hayalet ve bitkinliği tercih ederim, size ilk kan için avantaj sağlayacaktır.

Roller

- Büyücü: Her zamanki gibi yukarıdan gidecektir, olabildiğince çok minyon kesmelidir. Büyücü, herhangi kasmasını istediğiniz bir kişiyle yer değiştirilebilir.
- Tank: Alttan gitmeli ve yanındakini korumalıdır. Yapabilirse karşı tarafı dürtmelidir.
- Atak Bazlı: Alttan gitmeli ve olabildiğince çok minyon kesmelidir. Karşı tarafı dürtmelidir.

Başlangıç Eşyaları

Doran serisi yine oldukça klasikliğini korumaktadır. İlk kan almak için genellikle 1 tane bot ve 3 pot alınır. Ortadaki çalıya karşıdaki takımdan daha hızlı gitmenizi sağlar, bu da size avantaj sağlar ve karşı takıma sürpriz yapabilirsiniz. Oyun ilerledikçe ortaya bir tane totem dikmenizi öneririm, size yukarıdan gelecek olan kişinin sizi avlamasını engeller.

Dominion(Kristal Kayalık)

Bu haritada önemli olan karşı takımdan daha fazla kuleyi barındırmak ve onları savunmaktır.
Şampiyon Seçimi
Bu harita yine bizim klasik 2-1-2 taktiğimize uymasa da ona benzer bir yapı izler. Bu haritada 4 kişinin yukarıdan, 1 kişinin aşağıdan gitmesi önerilir. Aşağıdan giden alttaki kuleyi almalı ve onu savunmaya başlamalıdır. Üstten gidenlerden 1 tanesi ortadaki kuleyi almalı, geri kalan 3 kişi ise yukarıdaki kuleye koşup onu rakipten önce ele geçirmelidir. Ortadaki kule alındıktan sonra kişi üstteki ekibine katılmalıdır.

İyi bir takım için her zamanki gibi bir büyücümüz ve bir taşıyıcımız olmalıdır. Destekçileri bu haritada çok görmesem de yine de işe yarayabilirler. Destekçiler yerine genelde tankımsı, tank karakterler seçilir. Bu haritada ormancılık yapamayız çünkü orman canavarları yok. Bu durumda kalan 3 kişiyi tankımsı veya yakıncı seçmek size avantaj sağlayabilir.

Aşağıdan giden karakter, tıpkı Sihirdar Vadisi'ndeki tek başına yukarıyı tutabilen karakterler gibi olmalıdır. Amaç olabildiğince orda kalıp, arkadaşlarınla karşı takıma pusu kurup öyle kulelerini almaktır. Tabi, karşı taraf sizden korkuyor ve siz avantaja sahipseniz elbetteki kulelerini alabilirsiniz.

Dikkatli olmayı unutmayın, Pantheon, Twisted Fate gibi şampiyonlar; aniden beklemediğiniz bir kuleye hemen ulaşıp o kuleyi sizden alabilirler. Aynı şekilde hızlı koşan şampiyonlar da bunu yapabilirler.

Başlangıç Eşyaları

Bu haritada doran serimiz yok, onun yerine daha pahalı bir serimiz var. Madenci serisi(Madenci Kılıcı, Madenci Yüzüğü vb.) ile bot ve birkaç pot, klasik başlangıcımızdır. Yukarıdaki kuleyi hızlıca almak istiyorsak sadece botumuzu geliştirebiliriz. Bunun dışında, bolca paramız olduğundan dolayı bir sürü işe yarar kombinasyon yapılabilir. Hangisiyle daha rahat ediyorsanız onu kullanmanızı tercih etmelisiniz.

ayrac.png

npg-controls.jpg

Şampiyonunu Kontrol Etmek

Şampiyonları yönetmek için, gerçek zamanlı strateji oyunlarındakilere benzeyen bir kontrol şeması kullanılır.
Şampiyonunu yürütmek için, gitmesini istediğin yere sağ tıkla
Bir rakibe saldırmak için, rakibine sağ tıkla
Büyü yapmak için büyünün simgesine sol tıkladıktan ya da klavyedeki tuşuna (Q, W, E ya da R) bastıktan sonra hedefine sol tıkla

Koridorlar

[/url]wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır, tam halini görmek için tıklayınız.

npg-lanes.jpg

Üssünü rakibinkine bağlayan üç tane yol vardır. Bunlara koridor denir. Karşı takımla bu yollarda karşılaşırsın. Oyunu kazanmak için, oynadığın koridorda ilerleyip karşı takımı geriletek rakip üssüne girmeli ve merkezini yok etmelisin.

Minyonlar

npg-minions.jpg

Minyonlar yapay zeka tarafından yönetilen, merkezde oluşup her koridordan rakibin üssüne doğru yola çıkan, bu sırada rastladıkları rakiplere saldıran askerlerdir. Bir minyonu öldüren vuruşu yaparsan, altın kazanırsın. Minyonlar birbirleriyle savaşmayı yeğler, ama şampiyonun koridorda tek başınaysa ona saldırırlar. Ayrıca yakınlarındayken onların takımından bir şampiyona saldırırsan, hedef değiştirip sana dönerler. Özellikle oyunun başlarında, kalabalık bir minyon dalgasının gücünü küçümseme.

Kuleler

npg-turrets.jpg

Kuleler her koridorda bulunan, eşit aralıklarla ateş eden ve kendilerine yaklaşan rakipleri ölümcül enerji toplarıyla vurarak cezalandıran savunma yapılarıdır. Minyonlar gibi onlar da sana değil diğer hedeflere saldırmayı tercih eder, ancak menzili içinde onun takımından bir şampiyona saldırırsan veya menzilindeki son hedef sen isen, sana saldırır. Kule altında şampiyonlara saldırmaktan sakın.

İnhibitörler

wol_error.gif
Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır, tam halini görmek için tıklayınız.

[url=http://cdn.leagueoflegends.com/game-info/1.1.9/images/content/npg-inhibitor.jpg]npg-inhibitor.jpg

Haritanın iki tarafında da, her koridorun üsle birleştiği noktada inhibitör adlı bir yapı bulunur. İnhibitörü yok etmek, senin üssünden her yeni minyon dalgasıyla beraber güçlü bir süper minyon çıkmasını sağlar. Süper minyonlar çok dayanıklıdır ve rakibin merkezine yaptığın saldırının ön saflarında durmak için çok faydalıdırlar. İnhibitörler yıkıldıktan sonra beş dakika içinde yeniden devreye girer. Bu süreyi yararına kullanarak oyunu ilerletmeye bak.
Rakibin üç inhibitörünü de yok edersen, tüm koridorlarda her yeni minyon dalgasına iki yeni süper minyon eklenir.

Eşyalar

npg-items.jpg

League of Legends'da şampiyonun rakibin birimlerini öldürüp yapılarını yıktıkça altın kazanır. Bir minyonu öldüren vuruşu yapmak, bir şampiyonun katledilmesine yardımcı almak ve bazı rünlerle eşyaları kullanmak gibi ek gelir elde etme yolları vardır. Kazandığın altınla, başlangıç platformunun yanındaki dükkandan eşyalar alabilirsin. Dükkanın kendisine ya da ekranda toplam altın sayının yanındaki düğmeye tıklaman yeterli..
Eşyalar satın alınır alınmaz bonus vermeye başlar, takmaya gerek yoktur.
Farklı şampiyonlara ve farklı oynanış tarzlarına farklı eşyalar gerekir. Alacaklarını, stratejin belirleyecektir.
En güçlü eşyalar daha ufak eşyaların bir araya gelmesiyle oluşur. Bu ufak eşyaları almaktan çekinme.
İksirleri, totemleri ve etkinleştirilebilir gücü olan eşyaların bu güçlerini kullanabilmek için üstlerine tıklayabilir ya da klavyende 1-6 arası tuşlara basabilirsin.

Orman

npg-jungle.jpg

Koridorların arasında, tarafsız canavarlarla dolu bir alan olan orman bulunur. Bu canavarlar rakibin üssüne saldırmaz, ancak onları yenerek ek altın ve özel geçici güçlendirmeler elde edebilirsin. Oyunculardan biri "ormancı" rolünü üstlenerek, bu canavarları başlıca gelir kaynağı haline getirebilir. Ormancılar genellikle koridorlar arasında gezinerek, ihtiyacı olan koridora yardıma gider.

ayrac.png

League Of Legends Kısaltmaları / Terimleri ve Anlamları

Ace - Bir takımdaki tüm şampiyonların o anda ölü olması durumu 
AD - Saldırı gücü 
AoE - Efekt Alanı, Alan Skill'leri için kullanılan bir kısaltma diyebiliriz. Zyra ve Nunu' nun ultisi vb.
AP - Yetenek Gücü 
ArP - Zırh delme 
Arpen - Zırh delme 
AS - Saldırı hızı 
ASPD - Saldırı hızı 
Aura - Genelde etrafındaki karakterleri etkileyen pasif özellik. Zekenin Sancağı gibi itemler.
Bait - Rakip şampiyonları tuzağa çekmek. Örnek: Teemo' nun rakip şampiyonu mantar dolu alana çekmesi.
Baron - Baron Nashor.
BC - Kara Balta (Item) 
BD - Backdoor dikkati başka tarafa çekerek bir oyuncunun kule alması veya oyunu bitirmesi.
BF - *** Kılıcı (Item) 
BG - Bad Game, Kötü oyun. 
Blink - Işınlanma özelliği diyebiliriz. Flash skill'inden başka benzeri yeteneğe sahip olan şamiyonlar veya sihirdar skilleri ( Shen )
Blue - Antik Golem (NC) 
Bot - bottom, bottom/lower lane. Alt koridor 
BP - Blue pill, Recall, Base gitmek. 
Brb - Be right back. Hemen dönücem 
Brush - Şampiyonların içinde görünmez olduğu çalılar 
BT - Kandöken (Item) 
Buff -Şampiyona uygulanan olumlu efekt. 
BV - Banshee'nin Duvağı (Item) 
Care - Dikkatli ol, Sana geliyolar anlamı taşır genelde 
CC - Alan kontrolü rakibin savaşmasını engelleyecek veya zorluk çıkaracak skiller. 
Champion - Kullanılan karakterler 
CD - Skill' in yeniden kullanılması için geçen süre. 
CDR - Item ve rün kullanarak bekleme sürelerini azaltma diyebiliriz. 
Creeps - Minimap'de bulunan çeşitli yaratıklar 
CS - Son vuruş yapılarak öldürülen minyon sayısı.
D - Savunmak ( D-Top: üst koridoru savunmak gibi. )
DC -Rabadon'un Şapkası 
Debuff -Kullanılan rakip üzerinde olumsuz etkiye sahip yetenek. Yavaşlatma vb.
DD - Çift damage 
Disable - Şampiyonların yeteneklerini kullanmasını engelleyen olumsuz buff. Cho' nun yeteneklerinden biri vb.
Dive - Kule altına hızlıca girip çıkmak. 
DPS - Saniyede verilen hasar 
Executed - Kaçamayacağınız bir noktada iseniz rakibe kill vermemek için kuleye veya minyonlara ölmek.
Face Check - Adamların nerde olduğunu yürüyerek kontrol etmek. ( Tavsiye etmem ward daha faydalı olucaktır bu konuda )
Farm - Minyonlara last hit atıp EXP ve gold kazanmak 
FB - First blood, İlk Kan; Oyunda ilk öldürülen şampiyon için kullanılan ifade 
Fear - Hedef şampiyonda hareket yeteneğini kısıtlayan ve yetenek kullanımını engelleyen yetenek. Örnek: Shaconun kutuları 
Feed - Tekrar tekrar ölüp, para ve exp hediye etmek 
FM - Donmuş Balyoz 
Focus - Belirli bir şampiyonu hedef almak.
FoN - Doğal Afet 
Global/ GS - Harita genelini kapsayan yetenek. Örnek: Ezreal' in ultisi
GG - Good game, iyi oyun. Güzel oyun. 
GL - Bol şans 
Harass - Rakip şampiyona koridorda baskı kurmak hasar vermek vb.
HF - Have fun, eğlenin, keyfine bak. 
HP - Can, sağlık 
iAS -Buff ile artırılmış atak hızı. Nunu'nun W skili vb.
Juke - Takip eden adamları kekleyip farklı yöne gitceğinizi düşünmelerini sağlamak. 
Jungle - Orman
Jungler - Ormanda oynayan oyuncu 
Jungling - Jungle'da kasma eylemi 
Kite - Sürekli kaçarak adama vurmak, damage almadan adamı dürtmek 
Lane - Minionların izlediği patikalar 
Laning - Minionların patikalarında takılıp exp, gold kasmak. 
Last Hit - Creep minion ya da champion'a son vuruşu yapmak 
LoL - League of Legends 
lol - Sesli gülmek
Lom - Mananın azalması 
LW - Son Fısıltı 
Mia - Missing in Action, o an koridorda olmayan şampiyonu belirtmek için kullanılan kısaltma. SS ile aynı anlama gelir.
Mid - Orta koridor
MPen - Büyü savunması delme.
MR - Büyü savunması 
MS - Hareket hızı
Poke - uzak mesafeden az damage atarak rakip adamı zayıflatmak 
Push - Koridoru ileriye ittirmek
Ragequit - Üzülüp oyundan çıkma eylemi 
Razors - Madred's Bloodrazor 
Re -.Koridorumuzda ki şampiyonun tekrar görülmesi.
RoA - Asırlık Sopa 
Rofl - Rolling on the floor laughing, gülmekten yere serilmek diyebiliriz 
Snowball - Rakibi öldürdükçe yada asist aldıkça güçlenen eşyalar.
Taunt - Hedef alınan şampiyounun yeteneği kullanana saldırmasını sağlayan yetenek. Örnek: Rammus' un E yeteneği
Top - Üst koridor
WP - Well played, iyi oynadın(ız) 
Zoning - Rakip şampiyonun alanını kontrol etme eylemi / alanımıza girmeye korkmasını sağlamak

Kullanıcı İmzası
[img=0x300]http://i.hizliresim.com/y42jWM.gif[/img][img=0x300]http://i.hizliresim.com/9L52zN.gif[/img]
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi