Kablolu ve Kablosuz Ağ Sorunları


Diğer Popüler MMORPG Oyun Hile & Hack    MMORPG Oyun hileleri,MMORPG Oyun Hilesi,MMORPG Oyun hile,MMORPG Oyun hack,MMORPG Oyun oyun hilesi,MMORPG Oyun hacks,MMORPG Oyun Hile 2017,MMORPG Oyun hileleri 2017

Yazar: anzakordusu07    0 Yorum    260 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 14.12.2015, 02:04:20 #1
anzakordusu07 Yeğen
Aktif Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:16 Konuları:4 Kayıt Tarihi:12.12.2015 Rep Puanı: -6

Bu öğretici Windows'daki kablolu (Ethernet) ve kablosuz (Wi‑Fi) ağ bağlantılarındaki sorunları belirlemenize ve gidermenize yardımcı olmak için tasarlandı. Bu eğitici belirli programlara ilişkin ağ bağlantısı sorunlarını kapsamaz.

Birçok nedenden dolayı Windows'da ağ veya Internet bağlantısı sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorunlara neden olabilecek bazı sık rastlanan durumlar şunlardır:

• Kablosuz ağ bağdaştırıcısı anahtarının devre dışı bırakılması


• WEP, WPA veya WPA2 güvenlik anahtarı veya parola sorunları• Kabloların düzgün bağlanmaması• Bozuk veya uyumsuz sürücüler• Eksik güncelleştirmeler• Ağ bağlantısı ayarları• Donanım veya yazılım sorunları


Bu öğretici nasıl kullanılır?

Yönergeler farklı Windows işletim sistemlerinde değişiklikler gösterebileceğinden bu öğreticiyi bilgisayar için doğru olan yönergeleri görmek üzere her bilgisayarda açın veya işletim sistemi seçmek için seçiciyi kullanın.

Öğreticide ilerlemek için sol bölmedeki her adımı tıklatın veya ilerlemeden önce her adımı tamamlayarak aşağıda İleri'yi tıklatın. Kablolu ağ sorunu gideriyorsanız, 1. Adım: Bağlan'a atlayın çünkü bu sadece kablosuz ağlarda uygulanır.

Bir sonrakine geçmeden önce her adımın ardından ağ bağlantınızı denetleyin.

Kablosuz iletişim anahtarını kontrol etme (yalnızca kablosuz ağlar)
Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızdaki ağ bağdaştırıcısı anahtarının açık olduğundan emin olun. Çoğu dizüstü bilgisayarın üstünde, önünde veya yanında ağ bağdaştırıcısını açan veya kapatan fiziksel bir anahtar vardır. Dizüstü bilgisayarda genellikle kablosuz ağ bağdaştırıcısının etkinleştirildiğini gösteren bir gösterge ışığı bulunur.

Tüm kabloların düzgün bağlandığından emin olma
Gevşek veya bağlantısı kesik Ethernet kabloları, DSL veya kablo bağlantıları, telefon kabloları, USB kabloları veya güç kabloları ağ veya Internet bağlantısı sorunlarına neden olabilir. Tüm bu bağlantıların düzgün şekilde bağlandığını kontrol edin. Bu bölüm temelde kablolu ağlara yöneliktir, ancak ev kablosuz ağınıza kablosuz olarak bağlanmaya çalışıyorsanız, modemi ve modemin kablolarını aşağıda açıklandığı şekilde denetlemeniz gerekir.

DSL Internet bağlantılarını denetlemek için:
Kod:
Kod:
Telefon fişinizden DSL modemdeki telefon hattı bağlantı noktasına giden telefon hattını denetleyin.Kod:
Kod:
Telefon fişiyle modem arasında DSL filtresinin olmadığından emin olun.Kod:
Kod:
DSL modemdeki Internet bağlantısından bilgisayarınızdaki ağ bağdaştırıcısına giden Ethernet kablosunu denetleyin.Kod:
Kod:
DSL modemin elektrik prizine takılı ve modemin gücünün açık olduğundan emin olun.Kod:
Kod:
Internet bağlantılarının kesilmesini engellemek için DSL modemle aynı hatta bağlı olan tüm telefonların bir DSL telefon hattı filtresine bağlandığından emin olun.Kablolu Internet bağlantılarını denetlemek için:

Duvardan kablo modeminize giden koaksiyel kabloyu denetleyin.

Kablo modemden bilgisayarınızdaki ağ bağdaştırıcısına giden Ethernet kablosunu denetleyin.

Modemin elektrik prizine takılı ve modemin gücünün açık olduğundan emin olun.

Çevirmeli Internet bağlantılarını denetlemek için:

Bağlantıların düzgün olduğundan ve telefon hattının hasarlı olmadığından emin olmak için bilgisayarınızın modemindeki telefon fişinden telefon bağlantı noktasına giden telefon hattını denetleyin.

Gerekli erişim numaralarıyla birlikte (örneğin 9) doğru numarayı çevirdiğinizi ve numaranın meşgul olmadığını doğrulayın.

Internet'e bağlandığınızda telefon hattınızda arama bekletmenin devre dışı olduğundan emin olun; böylece gelen aramalar Internet bağlantısını kesmez.

Kod:
Kod:
Çoğu çevirmeli modemler yalnızca analog telefon hatlarıyla çalışır. Telefon hatlarınızın analog olduğunu doğrulayın veya telefon hatlarınız dijitalse bilgisayarınızda dijital modem olduğunu doğrulayın.USB Ağ bağdaştırıcılarını denetlemek için:

Dış modemi bilgisayarınıza bağlayan kablo USB kabloysa, bazı ek denetimler yapmanız gerekir. USB kablonun her iki ucunda farklı bağlayıcılar bulunur. Bir ucu düz ve dikdörtgendir, diğer ucuysa iki köşesi açılı kare bir bağlayıcıdır. USB bağlantısını denetlemek için aşağıdaki adımları izleyin:

Modem bilgisayara USB hub kullanılarak takıldıysa, modemdeki kabloyu doğrudan bilgisayardaki USB bağlantı noktalarından birine takarak USB hub'ı devre dışı bırakmayı deneyin.

Modem masaüstü bilgisayarın önündeki bağlantı noktalarından birine takıldıysa, USB kablosunu bilgisayarın arkasındaki bağlantı noktalarından birine takmayı deneyin. Bazı bilgisayarlar öndeki USB bağlantı noktalarına yeterli güç sağlamaz. Bu da modem bağlantısında sorunlara neden olabilir.

Bir kabloyu doğru bağlama yolunu belirlemekte zorlanıyorsanız, modemle, ağ bağdaştırıcısıyla veya bilgisayarla birlikte verilen belgelere bakın. Kablo bağlantılarında değişiklik yaptıysanız, sonraki adıma geçmeden önce Internet bağlantısını sınayın. Internet bağlantısını sınamak için tarayıcınızı açın ve normalde kullanılan bir web sitesine erişmeyi deneyin (örneğin, http://www.microsoft.com).

Modeminizdeki gösterge ışıklarını denetleme
Modeminizdeki veya Internet bağlantısı cihazınızdaki (bu cihaz modem, modem ve kablosuz yönlendirici veya birleşik bir yönlendirici modem cihazı olabilir) gösterge ışıklarını denetleyin. Bu cihazların çoğunda "Geniş bant bağlantısı", "Internet", "Çevrimiçi" veya bunlara benzer şekilde etiketlenmiş, Internet bağlantısını gösteren bir gösterge ışığı bulunur. Tam emin olamıyorsanız, cihazla birlikte verilen belgelere bakın.

Modemi sıfırlama
Bazı durumlarda, Internet servis sağlayıcınızdan (ISS) aldığınız IP ayarları veya ağ yapılandırması yanlış ya da güncelleştirilmemiş olabilir. Bazen, modem ve ISS (Internet servis sağlayıcısı) arasındaki bağlantıda sorunlar çıkabilir. Modem veya yönlendiricideki ayarları güncelleştirmek için modemi sıfırlayın. Bunu yapmak, Internet servis sağlayıcısı (ISS) bağlantısının yenilenmesini sağlar. Modemi sıfırlamak için modeminizin türüne uygun adımları izleyerek aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın.

Dış modemi sıfırlamak için:

Kod:
Kod:
[align=center]Bilgisayarınızı veya yönlendiricinizi modeme bağlayan kabloyu çıkarın. Bu USB kablosu veya Ethernet kablosu olabilir.[/align]
[align=center][/align]
[align=center]Modemin önündeki veya arkasındaki güç anahtarını kullanarak modemi kapatın. Modemin güç anahtarı yoksa, güç kablosunu modemin arkasından veya duvardaki prizden çıkarın.[/align]Not:
Kod:
Kod:
Bazı modemlerde ışıkların sönmesini engelleyen bir yedek pil vardır. Bu tür modem için Sıfırla düğmesine basıp hemen bırakın. Sıfırla düğmesini göremezseniz, pili çıkarın.Birkaç dakika bekleyin, sonra modemi açın ve bilgisayardaki veya yönlendiricideki kabloyu modeme yeniden bağlayın.


Bilgisayarı yeniden başlatın.Internet'e erişip erişemediğinizi görmek için bağlantınızı sınayın.


İç modemi sıfırlamak için:

Bilgisayarı yeniden başlatın.


Aygıt Yöneticisi'ni kullanmaAğ bağdaştırıcınızın doğru çalıştığından emin olmak için Aygıt Yöneticisi'ni kullanın:


Not:
Kod:
Kod:
Bu adımları uygulayabilmeniz için yönetici olarak oturum açmanız gerekir.Ağ bağdaştırıcısını denetleme

Başlat düğmesini 4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33_818.jpg tıklatın, arama kutusuna "aygıt yöneticisi" yazın ve sonra arama sonuçları listesinde, Aygıt Yöneticisi'ni tıklatın. 18abb370-ac1e-4b6b-b663-e028a75bf05b_48.jpg Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.
Ağ bağdaştırıcıları'nı çift tıklattıktan sonra ağ bağdaştırıcınızı sağ tıklatın.

Özellikler'i tıklatın ve sonra Aygıt durumu'nun altında, cihazın düzgün çalışıp çalışmadığına bakın.

Ağ bağdaştırıcısı devre dışı bırakıldıysa,etkinleştirmek için Aygıtı Etkinleştir'i tıklatın.

Not:
Ağ bağdaştırıcısı yine düzgün çalışmıyorsa, bağdaştırıcının son sürümünü indirip yüklemeniz gerekebilir. (Ağ bağdaştırıcınızla veya bilgisayarınızla birlikte bir yükleme diski aldıysanız, sürücü bu diskte de olabilir.)

Donanımınıza yönelik en son sürücüyü bulmakta yine sorun yaşıyorsanız, bu öğreticideki Sürücüleri güncelleştir sekmesinde bulunan "Sürücü indirmeniz ve yüklemeniz için" konulu bölüme gidin.

Doğru ağ bağdaştırıcısının kullanıldığından emin olma

Bazı bilgisayarlarda birden çok ağ bağdaştırıcısı olabilir. Örneğin, yeni bir masaüstü bilgisayar aldıysanız ve satın alırken farklı bir ağ bağdaştırıcısına yükselttiyseniz, bilgisayarda kullanılabilir yuvaya takılı ikincil bir ağ bağdaştırıcısının yanı sıra yerleşik bir ağ bağdaştırıcınız (bilgisayarınızın anakartındaki yerleşik ağ bağdaştırıcısı) da olabilir. Bu durumu, bilgisayarınızın arkasında iki ağ bağlantı noktası arayarak doğrulayabilirsiniz. (Ağ bağlantı noktaları büyük telefon fişleri gibi görünür.) Dizüstü bilgisayarlarda, USB ağ bağdaştırıcısı kullanmadığınız sürece normalde bir tek ağ bağlantı noktası bulunur.

Varsayılan ağ bağdaştırıcısını ayarlamak için:

Başlat düğmesini 4f6cbd09-148c-4dd8-b1f2-48f232a2fd33_818.jpg tıklatıp "ağ bağlantılarını görüntüle" ifadesini aratın ve Ağ bağlantılarını görüntüle'yi tıklatın.
Birden çok ağ bağdaştırıcısı yüklüyse, varsayılan bağdaştırıcıda onay işareti olur ve "Varsayılan" olarak etiketlendirilir.Doğru ağ bağdaştırıcısı devre dışı olarak listeleniyorsa, bu bağdaştırıcıyı sağ tıklatın, sonra Etkinleştir'i tıklatın.Yanlış ağ bağdaştırıcısı varsayılan olarak listeleniyorsa, doğru cihazı sağ tıklatın ve Varsayılan Bağlantı Olarak Belirle'yi tıklatın.Ağ bağlantısı iletişim kutusunu kapatın ve sonra ağ bağlantısını sınayın.


Windows 7'de otomatik sorun giderici kullanma

Otomatik sorun giderici bilgisayarınızla ilgili bazı sorunları bulabilen ve otomatik olarak düzeltebilen bir araçtır. Bu sorun gidericiler tüm sorunları giderecek şekilde tasarlanmamıştır, ancak daha az zaman ve çaba harcamanızı sağlayabildikleri için kullanışlı araçlardır.

Windows'un farklı işletim sistemleri sorun gidericileri değişik şekillerde kullanır. Windows 7, Windows 7 İşlem Merkezi'ndeki sorun gidericileri kullanır. Windows Vista ve Windows XP, Microsoft İndirme Merkezi'nden indirilebilen sorun gidericileri kullanır ve sonra bilgisayarınızda çalıştırır. Otomatik sorun giderici kullanmak için Windows işletim sisteminize uygun sorun gidericinin bağlantısını tıklatın.

Ağ sorun gidericisini çalıştırdıktan sonra Internet bağlantınızı sınayın.

Ağ sorun gidericisini açmak için

Görev çubuğunun bildirim alanındaki 709dd560-9b2d-4439-b637-1b2c414202d3_60.jpg - da12251d-1e9a-4032-afae-009876c6c5a3_80.jpg ağ simgesini sağ tıklatın ve Sorunları gider'i tıklatın.

Belirli bir ağ veya bağlantı sorunu üzerine odaklanmak için özel sorun gidericileri de çalıştırabilirsiniz. Örneğin, Internet'e bağlanamıyor veya belirli bir siteye erişemiyorsanız, Internet bağlantınızla ilgili bir sorun olabilir. Sorunu gidermek için Internet Bağlantıları sorun gidericisini kullanmayı deneyin. Aşağıdaki adımları izleyin.

Ev ağınızdaki ya da şirket ağındaki bir bilgisayara bağlanamıyorsanız, bilgisayarınızın ağ bağdaştırıcısında bir sorun olabilir. Ağ bağdaştırıcısının sıfırlanması gerekebilir veya bağdaştırıcı sürücüsünün güncelleştirilmesi gerekebilir. Sorunu gidermek için Ağ Bağdaştırıcısı sorun gidericisini kullanmayı deneyin. Aşağıdaki adımları izleyin.

Windows 7'deki sürücüleri güncelleştirme

Ağ bağdaştırıcısı sürücüsü, bilgisayarınız tarafından kablosuz ağ bağdaştırıcınızla iletişim kurmak için kullanılan yazılımdır. Güncel olmayan, uyumsuz veya bozuk ağ bağdaştırıcısı sürücüleri ağ bağlantılarını engelleyebilir veya bağlantıların ara sıra kesilmesine neden olabilir.


Yakın zaman içinde bir Windows işletim sisteminden başka bir işletim sistemine yükseltme yaptıysanız, şu anki ağ bağdaştırıcı sürücünüzün önceki Windows işletim sistemi için tasarlanmış olması mümkündür. Son zamanlarda elektrik kesilmesi, virüs veya başka bilgisayar sorunlarıyla karşılaştıysanız, sürücü bozulmuş olabilir. En son ağ bağdaştırıcı sürücüsünü indirmek ve yüklemek bu tür sorunları çözmeye yardımcı olabilir.


Sürücü bulup yüklemek için üç yol vardır:

Windows Update'i kullanın. Windows Update'i önerilen güncelleştirmeleri otomatik olarak indirip yükleyecek biçimde ayarlamanız gerekebilir. Önemli, önerilen ve isteğe bağlı güncelleştirmeleri yüklemek sistem özelliklerinin ve diğer yazılımların ağ bağlantısı sorunlarınızı çözmesine yardımcı olabilir.

Cihaz üreticisinin sağladığı yazılımı yükleyin. Örneğin, bilgisayarınız veya ağ bağdaştırıcınız bir diskle birlikte geldiyse, bu diskte cihaz sürücüsünü yükleyen yazılım bulunabilir.

Sürücüyü kendiniz indirin ve yükleyin. Üreticinin web sitesinde bir sürücü arayabilirsiniz. Windows Update ağ bağdaştırıcınızın sürücüsünü bulamazsa ve bağdaştırıcı sürücüyü yükleyen yazılımla gelmediyse bunu deneyin.

Yönlendirici ve bağdaştırıcı bellenimini güncelleştirme

Özellikle WEP güvenliğini kullanarak veya güvenlik kullanmadan bağlanabiliyorsanız, yönlendiricinize ve ağ bağdaştırıcınıza bellenim yükseltmesi gerekebilir Bellenim, bir donanım cihazının içine yerleşik ve cihazın işletim sistemiyle nasıl etkileşimde bulunacağını denetleyen yazılımdır.

Yönlendirici veya bağdaştırıcı üreticisinin web sitesinden bellenim yükseltmesini indirin ve web sitesindeki yönergeleri izleyerek veya indirilen dosyayla yükseltmeyi uygulayın.
Son Düzenleme: 14.12.2015, 02:58:39, Düzenleyen: İoz.
Önceki Konu Sonraki Konu

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi