İntel İşlemciler Hakkında Bilinmesi Gerekenler...


İşletim Sistemleri   

Yazar: WarningSEMO    0 Yorum    239 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 24.05.2016, 14:44:16 #1
WarningSEMO Eski MODERATÖR
Süper Üye
Status: Dışarıda Yorumları:391 Konuları:160 Kayıt Tarihi:12.05.2016 Rep Puanı: 195

Yazı
İşlemci Numarası İşlemci modelleri ön bellek boyutu, saat hızı ve RAM hızına göre değişiklik gösterir. Yoğun programlar çalıştırmanız durumunda, ne kadar yüksek L2 Ön belleğiniz olursa o kadar iyi sonuç elde edersiniz. PC’nizi oyun oynamak, video ya da film izlemek için kullanıyorsanız, L2 ön belleğinizin büyüklüğü, Veri Yolu Hızı ve saat hızı yüksekliği kadar önemli olmayacaktır. Yazılım geliştirme uzmanları her yıl, bu unsurların üçünü de daha fazla gerekli kılan uygulama ve programlar geliştirmekteler. Bizim önerimiz bugünün ihtiyaçları kadar yarının ihtiyaçlarını da düşünmenizdir. Hala yolun tedbirli tarafından gitme hususunda karar veremiyor musunuz? Satın alabileceğiniz en iyi işlemciyi seçin. Ne olduğu önemli değil, kesinlike etkileneceksiniz.
Burada, dizüstü bilgisayar işlemcinizi ararken göz önüne almanız gereken bazı önerileri bulacaksınız:
Intel® Core™2 Extreme mobil işlemci:
X9000 serisi: Mükemmel mobil oyun ve / veya medya performansı için
Intel® Centrino® işlemci teknolojisi:
T9000/T8000 serileri: Görsel yoğunluğa sahip oyunlar ve / veya yüksek çözünürlük gerektiren medyalar için mükemmeldir
T7000/ T5000 serileri: Resimlerinizi, videolarınızı ve müziklerinizi oluşturun ve saklayın
Intel® Pentium® çift çekirdekli işlemci:
T2000 serisi: Aynı anda birçok temel işlemi uygun şekilde ele alın
Intel® Celeron® çift çekirdekli işlemci:
T1000 serisi: Birkaç temel görevi aynı anda çalıştırmak istediğiniz zamanlar için
Intel® Celeron® işlemci:
500 serisi: Yalnızca temel işlevlere gereksinim duyduğunuz zamanlar için
Çekirdekler
Elinizi açın ve avuç içinize dört bilye yerleştirin. Dört çekirdeğin özü budur. Bu kadar basit.
Dört işlemci teknolojisi, dört işlemci içeren (misketler gibi) tek bir işlemci çipidir (eliniz gibi) ya da eş zamanlı olarak çalışan dört beyin gibi de düşünebilirsiniz. Ve bu bilyeler gibi her bir çekirdek ayrı ayrı ya da büyük bir görev için birlikte çalışabilir.
Yazılım geliştirenler kodlarını parçalara ayırabilir ve her bir parçayı işlemci çekirdeğinin en fazla işlemeye uygun olduğu durumlarda eş zamanlı olara çalıştırabilir. Yazılım geliştirenler Intel® dört çekirdekli ve çift çekirdekli teknolojiye artan bir şekilde güvenmektedirler, böylece çok parçalı programları eş zamanlı olarak bir sürü işlemi yerine getirebilir ve bu da sizin için daha hızlı, daha verimli sonuçlar üretir.
İşlemci Hızı
Saat hızını anlamanın en basit yolu turları ölçen bir kronometreyi düşünmektir. Soru şu; kronometre nerede kullanılıyor? Olimpik bir havuzda mı, bir yarış pistinde mi yoksa koşu parkurunda mı?
Tıpkı bir kronometre gibi saat hızı bir işlemcinin bir işlemi ne kadar hızlı yerine getirdiğini ölçer. Peki işlem hangisi?
Bu size bağlı. Bilgisayarınızı ne amaçla kullanmayı düşünüyorsunuz? Yeni yüksek tanımlı kameranızla çocuğunuzun videosunu mu hazırlayacaksınız? O halde ortam gücü gerektiren bir program çalıştırarak işlemcinin saat hızını gösteren bir kıyaslama testi gerçekleştirin. Fotoğraflarda oynama yapmayı seviyor musunuz? Kullanmaktan hoşlandığınız fotoğraf yazılımını çalıştırararak bir işlemcinin nasıl sonuç verdiğine bakın.
İpucu! evet, sayılara ulaşacaksınız. Saniyede milyar devir anlamına gelen gigahertz (GHz) oranlarını göreceksiniz.
Ama sayılar size olayı açıklamaz. Sizin asıl öğrenmek istediğiniz işlemcinizi nasıl kullanacağınızdır. Tüm bunlardan sonra, yerel yüzme havuzunuzda elde edilecek turu bir yarış arabasıyla kıyaslamayacaksınız değil mi?

Veri Yolu Hızı
Bilgisayarınızın RAM'ını bir şehir CPU'yu da diğer bir şehir olarak düşünün. Onların arasında geniş bir yol var (Ön Yüz Veri Yolu). Hesaplama yaparken, grafik geliştirirken (sizin ve yazılımlarınızın isteyebileceği herşey) Veri Yolu Hızı bu talepleri karşılamak için verileri hızlı şekilde aktarır.
İpucu! hangi sistemi seçerseniz seçin, bileşenlerin birlikte çalışmasını sağlayın. Örneğin, bir ortam bilgisayarı oluşturuyorsanız, yüksek tanımlı videoyu idare eden 1333 MHz veri yolu hızı mükemmel olacaktır, yalnız CPU'nun bu işlem için uygun olduğundan emin olun.

L2 Ön bellek (Cache)
Marketinize gittiğinizi, en sevdiğiniz yiyeceklerin tümünün raflardan uçtuğunu ve bir dakika içerisinde alışveriş sepetinize dolduğunu düşünün.
İşte bu ön bellek. Bilgisayarınızda en çok erişilen bilgileri saklar ve sinir bozucu duraklamalar olmaksızın bu bilgilere kolayca erişebilirsiniz. (Kaydetmediğiniz belgeleri hatırlamasını beklemeyin.)
İpucu! daha fazla L2 önbellek, engellemeleri azaltır ve hafıza performansı hızını arttırır.
Silikon Teknolojisi
45nm – Bir nanometre metrenin milyarda biridir. Piyasada şu anda bulunan işlemciler bir metrenin 45 milyarda biri genişliğindedir. Teknolojinin boyutu hakkında bir fikir edinmek için: Transistörlerimizden 2000 tanesini yan yana koyduğunuzda bir insan saç telinin çapı kadar bir genişliğe ulaşılır. Yeni hafniyumlu Intel 45nm işlemci transistörlerin 65nm'e oranla daha yoğun bir şekilde sıkıştırılmasını sağlar. Silikon dioksit (1960’lardan bu yana kullanılmaktadır) yerine hafniyum oksit kullanımıyla yeni transistörlerde daha az enerji kaybı, daha az ısınma ve daha hızlı geçişler sağlanır.
İşlemcilerimizin yoğunluğunun yaklaşık iki katına çıkarılması performansta atlamalar, %50’ye kadar L2 ön belleğinde büyüme ve enerji veerimliliğinde yeni seviyeler anlamına gelir.
İntel İşlemci Türleri
Intel® Core™2 Extreme işlemci 
Intel® Core™2 Quad işlemci 
Intel® Core™2 Duo işlemci 
Intel® Core™2 Extreme mobil işlemci
Intel® Centrino® 2 işlemci teknolojisi 
Intel® Core™2 Duo işlemci 
Intel® Centrino® Atom™ işlemci teknolojisi 
Dizüstü bilgisayarlar için Intel® Atom™ işlemci 
Nettoplar için Intel® Atom™ işlemci

Kullanıcı İmzası
aEPk6O.gif
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi