Insurgency


Memory Mezarlığı    Forumda Gereksiz Bulanan veya Artık İşlevi Olmayan Konuların Taşındığı Kategori ( Bi Fatiha Okumadan Geçmeyiniz :) )

Yazar: alemcj38    0 Yorum    232 Görüntüleme
Konu Kapalı

Paylaşım Tarihi: 01.01.2016, 23:52:20 #1
alemcj38 Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:51 Konuları:8 Kayıt Tarihi:16.12.2015 Rep Puanı: 1

İnceleme: Insurgencyinsurgency-big.jpg
Heart
 
 Bu yazı daha önce Oyungezer dergisinde yayınlanmıştır.

Online askeri tabanlı FPS desem 10 kişiden 8’inin aklına ya Call of Duty ya Battlefield ya da ikisi de gelecektir. Geri kalan biri başka bir IP’yi daha bilecek ama deneyimsiz çıkacak, diğeri de adını sanını hiç duymadığınız bir FPS’den bahsedecektir. Gelin bugün o mütevazi ama mutlu, derinlerin adamı son kişi biz olalım. Hollywood filmlerine özenen yapısıyla, çoğunluğun istediğini veren FPS’leri bırakıp, kısa bir süreliğine oyun standartlarının kökten değiştiği paralel bir evrene ışınlanalım. O evrenin adı da Insurgency olsun.

Insurgency “gerçeklik” konusuna kafayı takmış bir Half Life 2 modu olarak çıktı ilk başta karşımıza. 2007 senesinde Insurgency: Modern Infantry Combat adıyla çıkan mod, DayZ ile ortak bir kaderi paylaşarak artan oyuncu ilgisi sonrasında stand alone sürümüyle karşımızda. PekiInsurgency’i FPS anlayışının ortak ve kolay olarak şekillendiği bu evrende farklı yapan neydi? Neden tüm online FPS’lere övgüler ve yergiler eşit şekilde yapılırken insanlar Insurgency’i ölümüne savunuyor, verilen az puanlara asabiyetle karşılık veriyorlardı? Merakınız kabardıysa, gelelim detaylara…

İncelemeye girişirken en başta Insurgency’nin keskin köşelerinden bahsedelim ki neyden bahsettiğimiz açıkça ortada olsun. Anaakım FPS oyuncuları şaşkınlıktan açılacak ağızlarına kuş girmemesine dikkat etsin çünkü başlıyorum; Insurgency’de can barı yok. Pusula hislerinizden oluşuyor. Silahınızın sağ tık nişangahı dışında hiçbir şekilde crosshair yardımı bulunmuyor. Sniper’la yürürken nişan modundan zorunlu olarak çıkıyorsunuz. Şimdiden amanın!larınızı duyar gibiyim, haksız da sayılmazsınız.

GERÇEKLİK!

Peki Insurgency’nin bu rutin dışı mekanikleri ile amaçladığı hatta oyuncu memnuniyetine bakarsak amaçladığını da başardığı gerçek ne? En başta Insurgency’nin bu şekilde özgün bir tür yarattığı ve bir ihtiyacı giderdiği konusunda sanırım hem fikirizdir. Bunun yanında durumun gerçeğe yakınlığı, askeri temalı FPS’lerdeki “acaba bu olanlar gerçekte de oluyor mu?” sorusunu net olarak cevapladığı için daha çekici bir atmosferin içerisinde bulunuyoruz. Bu çekici atmosfer durumun gerçekleriyle birlikte “ölmek” hissini dolgunlaştırdığı için daha taktiksel yaklaşımlarla oyun içi adımlarımızı atıyoruz. Sonuç? Sonuç gerçekten “ölmemek” için çabalayan ve takım oyununa önem veren, kısacası online FPS’lerin ütopyası olan durumun gerçeğe dönüşmesi. Şaka gibi ama gerçek. Bu sessiz sakin ve keskin çıkışlarla adını duyurmaya çalışmayan yapım, modern FPS oyuncusunun tüm itirazlarına cevap gibi. Oynanış tarzı olarak “alışma” pratiği gerektirse de, alıştıktan sonra değiştirilemez bir FPS alışkanlığına dönüşebilirInsurgency’nin tarzı. Oyunda düşman oyuncunun yakınlarında takım arkadaşınız ile sesli chat yaparsanız düşmana sesinizi duyuruyorsunuz yahu, gerçekçiliğin elektronik sınırları daha ne kadar zorlanabilir?

ALET-EDEVAT

 

Insurgency’de yapımcılar tarafından bir tercih olarak uygulandığı söylenen ekipman kaydetmeme gibi garip bir alışkanlık mevcut. YaniBattlefield’daki gibi “load-out” tercihlerinizi kaydederek bir sonraki seferde aynı ekipman bütünüyle savaş alanına çıkmak gibi bir durumunuz yok. Ama bu durumun Insurgency saflarında nasıl avantaja, oyunu güzelleştiren bir çeşitliliğe dönüştüğünü hemen anlatalım.Insurgency gerçek anlamda herkesin farklı oyun çeşitliliğiyle “kendi fikirlerini” oynamasını isteyen bir yapım. Yani tüm istila birliğinin aynı ekipman ve taktiklerle, tüm uzun mesafe askerlerinin aynı silah aparatlarıyla oynamasını istemiyor oyun. Çeşitlilik diyor, hep aynı yerden vurma istiyor. Zaten böyle bir oyunda “kamp” olayının hiçbir şekilde yaşanmadığını söylememize bile gerek yoktur sanırım. Durum böyleyken tüm oyuncuların neredeyse bambaşka bir taktikle kendi yolunu izlediği açık. Bu durum hem oyunun yüksek çeşitlilikle daha fazla oynanabilir oluşunun önünü açıyor hem de seçimlerinizdeki “internete bakma” alışkanlığını törpülüyor. Insurgency gerçekten “yetenek”lerin kapıştığı bir taktiksel online FPS. Ne en güçlü bir silah var ne de herkesin yaparsa kazanacağı kabul görmüş bir taktik. Düşünerek oynamak gerçekten anlam kazanıyor çünkü ölüm diğer tüm FPS’lerden daha fazla “ölüm”. Hal böyleyken adımınızı atmadan önce olabilecekleri tahmin etme hissiyatı, bir FPS’ten çok daha fazlasına çeviriyor Insurgency’i.

Oyunda ağırlık tabanıyla kontrol edilen bir ekipman sistemi var ve siz üstünüzdeki eşyaların belli kısmını çıkararak, yenilerini üzerinize alabiliyorsunuz. “Ağırlık” anlayışı da silah ve aparatların üzerinizde yaratacağı “güç” etkisine göre şekillendirildiği için kimse kimseden daha üstün ya da aşağıda değil. Dedim ya, bu oyunda yeteneğiniz konuşacak, oyuncu arkadaşınız çevreniz ile yaptığınız eğlenceli taktikler ya da Leeroy Jenkins’liğiniz değil.

KÖKLER

 

İncelemeyi yazmadan önce internette yaptığım araştırmada herkesinInsurgency’i Red Orchestra’ya benzettiğini okudum ama bunu söylemekte üzgünüm ki ben Red Orchestra’yı oynamadım. Ama bunu es geçersek oyunun feci derecede Counter Strike köklerine dayandığını, hatta yapımcıların Insurgency’nin il hali olan modu Half Life 2 üzerine şekillendirmesini bırakırsak, kendilerinin büyük bir Counter Strikehayranı olduklarını sadece oyunu birkaç dakika izleyerek bile söyleyebilirim. Ne yazık ki “waypoint on noclip” Insurgency’de çalışmıyor, bu yüzden puanı az mı versem ne? Sad

Oyunun ses, atmosfer ve efektler konusunda gerçeği hissettiren bir başarıyı yakaladığını da unutmadan ekleyelim. Özellikle üst seviye bir kulaklık ile atmosferin içerisinde bulunmak, durumu gerçek bir ölüm-kalım savaşına çevirebiliyor. Oyunun, oyun içi sesli sohbet imkanı gayet başarılı olarak çalışıyor. Ama az önce bahsettiğimin tekrardan üzerinden geçeyim, DİKKAT!, Insurgency’de düşman yakınında sesli sohbet yaparsanız, düşman sizi duyuyor ve bu duyuş “stereo” bir şekilde yayın haline getirildiği için yerinizi bulmak konusunda gerçekten yüksek avantaj sağlıyor. Doğruya doğru, bu zekice uygulama için yapımcılara kocaman bir alkış göndermek lazım.

Tam Insurgency’nin her şeyini övdüğümü düşündünüz ki size bir ters köşe yaparak incelememe veda edeyim. Insurgency’nin grafikleri kötü. Böyle, kıyısından köşesinden, şurası kötü burası kötü diyecek kadar derine bile inmeye gerek kalmadan apaçık ve genel oluşturacak kadar kötü. 2007’lerden fırlamış gibi çevre kaplamaları. Kağıt gibi tüm yapıların duruşu. Gerçi bu durum oyunda neredeyse hiçbir şekilde FPS kıtlığı çekmemenize yarasa da (HD7970 ile ortalama 180-200 FPS’de oyunu oynuyorsunuz diyeyim, siz anlayın), gel gelelim “ruhlar aleminde de yaşamıyoruz”. Bu oyundan bir gün soğursanız sebebi çok muhtemel hissettirdiği “eski oyun” hissiyatı olur. Bunun FPS miktarı düşünülerek yapılmadığı da çok açık, çünkü ortalama bir ekran kartı bile bu oyunun grafiklerini hiçbir zaman kastırmaz. Neyse, her gülün bir dikeni var diyor sizi Poison’dan Every Rose Has Its Thorn dinlemeye sevk ediyorum.

Oyun piyasasını anaakım FPS’lerin domine ettiği, her FPS’de belli başlı mekanik farklılıkları dışında aynı şeyleri bulduğumuz şu yıllarda nimet gibi bir şey Insurgency’ oynamak. Benden geçer notun çok daha fazlasını alıp bir de dönemin en özgün oyunu mansiyon ödülü aldı, buyursun gelsin, hediye patatesini istediği zaman alsın.

 

KÜNYE

INSURGENCY (PC)

Tür: Kule Savunma,  DVO           

Yapım: New World Interactive

Yayın: New World Interactive

Dijital İndirme(Steam): 14.99$

Yaş Sınırı: Yok

KARNE

NOTU:9+/10

SON KARAR: “Farklı” bir deneyim istiyorsanız, taktiksellik arıyorsanız, piyasadaki en iyi tercih olabilir.

Bulunduğu Platformlar: PC/Mac

 

Ne İyi?

+ Özgün FPS duruşu

+ “Gerçekten gerçekçi” mekanikler

+ Güzel çalışan sesli chat

+ Team-up or GTFO

+ Fiyat
++rep

Kullanıcı İmzası
gZyPyZ.jpg
Önceki Konu Sonraki Konu

Konu Kapalı
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi