İlk C Programımız


Visual Basic ve .NET Framework    Visual Basic ve .NET Framework İle İlgili Paylaşım Kategorisi

Yazar: AlpBenjamins    0 Yorum    145 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 01.02.2016, 12:36:22 #1
AlpBenjamins Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:269 Konuları:118 Kayıt Tarihi:28.11.2015

Şimdi de, ilk baştaki örnek programı c koduna çevirelim. Programımız klavyeden iki sayı girmemizi ve bunların toplamını ekrana yazdırmayı amaçlıyordu
Kod:include main( ) { int sayi1,sayi2,toplam; printf("Lütfen birinci sayıyı giriniz!n"); scanf("%d",&sayi1); printf(" Lütfen ikinci sayıyı giriniz!n"); scanf("%d",&sayi2) toplam=sayi1+sayi2; //buradaki = işareti atama operatörüdür. İşaretin sağındaki değer soldaki //değişkene aktarılır. printf("Girdiğiniz iki sayının toplamı = %d",toplam); } Şimdi programı inceleyelim:
#include deyimiyle standart girdi-çıktı komutlarının bulunduğu dosyayı kullanacağımızı belirttik. 
Sadece main( ) fonksiyonunda kullanılmak üzere üç adet int tipinden değişken tayin ettik.(lokal değişken)
Birinci ve ikinci sayıları girmesi için standart girdi-çıktı komutlarını kullandık.

toplam=sayi1+sayi2; satırıyla toplam değişkenine sayi1 ve sayi2"nin o anki değerlerinin toplamını aktardık. Yani eğer sayi1 için kullanıcı 10, sayi2 için de 20 girseydi toplam = 10 + 20 yani 30 olacaktır.
printf("Girdiğiniz iki sayının toplamı = %d",toplam); son olarak toplam değerini ekrana aktardık.
Bu programda akla takılabilecek iki soru:
1- n işaretlerini niye kullandık?

2-// işaretleri neyi belirtir.

n işaretini kullanmasaydık program printf komutuyla yazılan herşeyi yan yana yazacak ve hoş bir görüntü oluşmayacaktı. Arada sırada aşağı satıra geçmek iyidir.

// işaretleri açıklama satırları koymak için kullanılır. Yani derleyici bu işareti gördüğü an, o satırdaki kalan karakterlerin bir komut belirtmediğini anlar. Bu kodun aralarına açıklamalar koymak için kullanılır. Eğer belli bir bölümün işleme konmamasını dilerseniz her satırın başına // işaretini koymaktansa, bölümün en başına /* işareti koyup bölümün sonuna da */ işareti koyarak o bölümü işlem dışı bırakabilirsiniz. Uzun açıklamalar için bu yöntem kullanılır.

Program yazarken unutulmaması gereken en önemli şey noktalı virgüldür. C"de her komutun bitişinde noktalı virgül konulması mecburidir. Burada dikkat edilecek husus ise, komutun komple bitmiş olmasıdır.
Önceki Konu Sonraki Konu

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi