Google'nin Faydaları Ve Özellikleri


Arama Motorları   

Yazar: MHBerzan    1 Yorum    320 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 03.02.2016, 10:56:42 #1
MHBerzan Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:62 Konuları:22 Kayıt Tarihi:16.12.2015 Rep Puanı: 6

Yazılım Geliştirme Ekibi
Google'ın bu büyük başarısının ardında elbette ki geniş ve yetenekli biryazılım geliştirme ekibi var.
Bu yazılım ekibinin işkolik ve ciddi insanlardan oluştuğunu düşünebilirsiniz. Ancak Google'ın ekibi hiç de öyle insanlardan oluşmuyor. Her gün kullandığınız Google hizmetlerinin içinde çok ince espriler ve sürprizler gizli.
Bu sürprizlerin bazılarını sizlerle paylaşalım istedik. Google arama motorunda yapılacak numaralar için arama çubuğunun yan tarafında yer alan butondan Google Instant'ı kapatmalısınız.
Sorular ve Cevaplar
Google'ın arama motoruna bazı sorular sorduğunuzda çok enteresan cevaplar alabiliyorsunuz. Ancak bu soruları İngilizce yazmalısınız. Soruları yazdıktan sonra "Kendimi Şanslı Hissediyorum" butonuna basmalısınız.
ggg_11292415943.jpg
Chuck Norris'i bulmak imkansız. O sizi bulmadan kaçmanız tavsiye ediliyor
Chuck Norris'i Bulmak
Örneğin "Where are my socks" yani "Çoraplarım nerede?" diye sorduğunuzda Google size özel bir sayfada, kanepenin arkasında diye cevap veriyor.

Hesap Makinesi
Google arama çubuğunun bir hesap makinesi olarak kullanıldığını biliyor muydunuz? Dört işlemin yanı sıra ölçü birimlerini de birbirine çevirebildiğiniz bu hesap makinesi hizmetinin içinde de espriler gizli.(Elektronik Eşyaların İlk Örnekleri)
Örneğin, en yalnız sayı anlamına gelen "the lonliest number" yazıp arattığınızda Google bu sayının "1" olduğunu söylüyor.
ggg_21292416479.jpg
Google, en yanlız sayının 1 olduğunu iddia ediyor
Hayatın Anlamı
Otostopçunun Galaksi Rehberi adlı kitabı okuduysanız hayatın, evrenin ve her şeyin anlamının ne olduğunu biliyorsunuzdur. Eğer kitabı okumadıysanız Google'a "answer to life, the universe and everything" yazıp aratın.
Farklı Diller ve Aksanlar
Google dünyanın dört bir yanında kullanılan hemen hemen her dile destek veriyor. Google'ın destek verdiği diller arasında çizgi filmlerde, filmlerde, dizilerde ve romanlarda yer alan bazı diller ve aksanlar da bulunuyor.(Google'ın Bu Özelliklerini Duydunuz mu?)
ggg_31292416708.jpg
Google'ı Elmer Fudd yapsaydı bu şekilde olurdu
Elmer Fudd ve Klingonlar
Örneğin, yazıların korsan aksanıyla çıkmasını istiyorsanız "google pirate",Muppet Show'da yer alan şef gibi olması için "google bork"Elmer Fudd'ın konuşma tarzı gibi gözükmesi için de "google Elmer Fudd" yazıp Kendimi Şanslı Hissediyorum tuşuna basın.
Hatta Star Trek hayranlarının yakından tanıdığı Klingonların dilinde bir Google istiyorsanız "google klingon" deyip bu şekilde kullanabilirsiniz.
Okyanusu Nasıl Geçelim?
Google'ın en başarılı hizmetlerinden biri de Google Maps. Hemen hemen tüm dünyanın sokak sokak haritasının yer aldığı bu hizmet ile yol tarifleri alabiliyorsunuz.
Yol tarifleri için hiçbir sınır bulunmuyor. Ülkeler arasında bile yol tarifi alabiliyorsunuz. Bunun için iki noktanın adını yazıp aratmanız yeterli.(Google Maps Şehir Rehberiniz Olacak)
Çok detaylı bir şekilde verilen yol tariflerinde komik şeylere de rastlanabiliyor. Özellikle varış ve kalkış noktaları arasında bir okyanusvarsa, ortaya komik sonuçlar çıkıyor.
ggg_41292417152.jpg
Çin'den Japonya'ya gitmenin en kestirme yolu
Jet Ski mi? Kayak mı?
Örneğin Çin'den Japonya'ya gitmek istiyorum dediğinizde Google size Pasifik Okyanusu üzerinden 782 km boyunca jet ski ile gitmenizi tavsiye ediyor.
Los Angeles'tan Hawaii'ye gitmek istediğinizde ise bu sefer okyanusukayakla geçmeniz söyleniyor.
Bunun dışında, Google Maps bir *** aracı olarak da kullanılıyor.37.646362,-115.751004 koordinatlarını arattığınızda tanıdık bir yüz karşınıza çıkıyor.
Street View Karşılaması
Google'ın en tartışmalı hizmetlerinden biri olan Street View bazı şehirleri sokak sokak tüm detayına kadar gösteriyor.
Bu özelliği sebebiyle şehir sakinleri tarafından çok da hoş karşılanmayanStreet View'da birçok enteresan görüntü bulunuyor. (İngiltere'den Google'a Tehdit)
ggg_51292417896.jpg
Amerikan halkı Street View ile bir sorun yaşamıyor anlaşılan
Karşılama Töreni
Street View için görüntü kaydeden araçlar zaman zaman saldırıya uğrasa da bazı noktalarda büyük bir törenle karşılanıyor.
Google Street View'e "Charleston Road, Mountain View, CAyazıp arattığınız zaman Street View aracının geleceğini haber alıp karşılama töreni hazırlayanları görebilirsiniz. Hatta bazılıarnın ailelerine mesaj bile gönderdiği gözüküyor.
Fanatikler İçin Google
Google aramaları genel olarak çok fazla kısıtlamaya sahip değil. Bir şey arattığınız zaman onunla ilgili neredeyse tüm sonuçlara ulaşabiliyorsunuz.
ggg_61292418532.jpg
Linux'a özel bir Google sayfası mevcut
Linux - Windows Rekabeti
Ancak Google'a belli kısıtlamalar getirmek de mümkün. Örneğin fanatik bir Linux kullanıcısıysanız ve Microsoft ve Windows'a dair bilgileri görmeye dayanamıyorsanız google.com/Linux adresini kullanabilirsiniz. Burada Windows diye arastanız bile Linux ile ilgili sonuçlar çıkıyor.
Google.com/Microsoft sitesinde de aynı durumun tersini görebilirsiniz.
Benzer şekilde, google.com/unclesam adresinden bir arama yaptığınızda sadece ABD hükümetine dair sitelerden elde edilen sonuçlar çıkıyor.
Google Earth Oyunu
Google'ın bir diğer güzel uygulaması olan Google Earth üç boyutlu olarak tüm dünyayı gözlerinizin önüne serebiliyor.
Peki, Google'ın bu uygulamanın içerisine bir oyun gizlediğini biliyor muydunuz? Google Earth açıkken Ctrl + Alt + A tuşlarına bastığınızda bir uçuş simülasyonu oyunuyla karşılaşıyorsunuz.
ggg_71292418678.jpg
Google Earth'te uçak kullanmak mümkün
Uçuş Simülasyonu
İki farklı uçak modelini seçebildiğiniz oyunda Google Earth üzerinde tüm dünyayı gezebiliyor, havaalanlarına iniş yapabiliyorsunuz. (Google Earth 6 Çıktı)
Flight Simulator'ı andıran oyunun kontrollerinin epey bir zor olduğunu da söyleyelim.
[url=http://shiftdelete.net/googlein-gizli-ve-komik-ozellikleri-25761#]
iGoogle'da Gizemli Olaylar
Google'ın ana sayfasını kişisel olarak düzenleyebildiğiniz iGoogle'da arka plana çeşitli temalar yerleştirebiliyorsunuz.
Bazı temalarda, gecenin geç saatlerinde enteresan olaylar oluyor. Örneğin, kumsal temasında saat gece 3:14'te Loch Ness canavarı ortaya çıkarken, City Scape temasında aynı saatte UFO'lar, Winter Scape'te ise Kuzey Işıkları gözüküyor.
ggg_81292418879.jpg
Saat 03:14'te Loch Ness canavarı ortaya çıkyor 
Pi Sayısı
Google'ın neden 03:14'ü seçtiği tam olarak bilinmese de Sweet Dreams temasında gökyüzünde bir "pi" sayısı çıkması bir ipucu verebiliyor.
 

Kullanıcı İmzası
XLGOM6.png

Paylaşım Tarihi: 26.02.2016, 12:35:27 #2
BlackOps We Are The Anonymous
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:209 Konuları:52 Kayıt Tarihi:27.12.2015 Rep Puanı: 7

Teşekkürler Konu Yardımcı Oldu ...

Kullanıcı İmzası
logo-x2d.png
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi