FaceBook Nedir.?


Facebook   

Yazar: BLind    0 Yorum    129 Görüntüleme
 • 0 Oy - 0 Yüzde

Paylaşım Tarihi: 18.03.2016, 21:26:58 #1
BLind Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorum Sayısı:98 Konu Sayısı:38 Üyelik Tarihi:17.02.2016 Rep Puanı: 13

Facebook, insanların başka insanlarla [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] kurmasını ve [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarihinde [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] 2006 devresi öğrencisi [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] civarındaki okulları da içine alan Facebook, iki ay içerisinde [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'ndeki tüm okullar Facebook'ta mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] içine [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ve bazı büyük şirketler de katıldı. [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarihinde ise Facebook tüm e-posta adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler. Ayrıca Facebook, dünyanın en fazla ziyaret edilen sitelerinden biridir.

İçindekiler
  [[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

Genel bilgi
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] istatistiklerine göre Facebook, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 2. sitesidir.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Bunun yanı sıra;[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'ın en fazla ziyaret edilen sitesi; [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ve [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ve [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'in 3. en fazla ziyaret edilen sitesi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] yılı itibarıyla da dünya çapında en çok ziyaret edilen sitedir.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Facebook ismini "paper facebooks"tan alır. Bu form, Amerikan üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlerine ve çalışanlarına doldurttuğu, onları tanıtan bir formdur.
Facebook'un şu anda 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Site, kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini afişlerden, logo ***ından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'a göre; ABD'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin Facebook'ta bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika Facebook'ta vakit geçirdiğini söylemektedir.
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Öğrencisi[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] itibarıyla Facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar protesto etmektedir. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.
Teknik açıdan ise Facebook, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] otoriteleri tarafından en başarılı [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.
2006 yılında, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'in [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'a satılmasıyla Facebook'un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise Facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.
İlk teklifin [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarafından 975 milyon [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'u satın aldıktan sonra, Facebook için 2,3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.
Facebook yöneticilerinden [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ise, Facebook'un iç değerinin 8 milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'de [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Facebook'un %1,6'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle Facebook hisselerine yönelmektedir.
2008 Ağustos'unda, Facebook'un aylık 100 milyon aktif kullanıcısı vardı. İnsanlar birbirini Facebook'a çağırdı ve bu sayı 7 ayda iki katına çıktı. 2009 Nisanı'nda ise bu sosyal ağın ulaştığı insan sayısı 200 milyondu. 2009 Temmuz'unda ise dört aydan kısa bir sürede Facebook kullanıcı sayısı 50 milyon daha artarak 250 milyona ulaşmıştır.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] 2009'da başlayan bir uygulamayla Facebook'a, Yahoo sitesi içerisinden ulaşma imkânı getirilmiştir.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Site fonksiyonları
Fotoğraflar
Fotoğraflar uygulaması ile kullanıcılar kendi aralarında fotoğraflarını, kendilerini ve arkadaşlarını da üzerine etiketleyerek sunabilmektedir. Bazı gizlilik sorunları nedeniyle facebook, fotoğrafların görüntülenmeleri üzerinde bazı sınırlamalar koymuştur. Ağustos 2007 itibariyle; Facebook'ta 31.31 milyar fotoğraf bulunmaktadır, bu da kişi başı 31 fotoğrafa denk gelmektedir. Fotoğraflar herkes tarafından görülebilir, ancak gerekli ayarlamalar yapıldığı takdirde hiçbir kullanıcı tarafından da görülmeyebilir.
Armağanlar
Armağanlar, Facebook'un Şubat 2007 tarihinde yaptığı bir uygulamadır. Kullanıcılar birbirlerine küçük ikonlardan oluşan hediyeler gönderebilmektedir. Bu ikonlar Apple tasarımcısı Susan Kare tarafından tasarlanmaktadır, ve kullanıcılar bu hediyeleri gizli ya da açıkça vermektedir. Kullanıcılar isterse "hediyeler" kutusunu profillerinde de gösterebilir. Kullanıcılar hesaplarının açılmasıyla ücretsiz bir hediye verme hakkına sahiptir; bundan sonraki hediyeler ise 1 dolar ile ücretlendirilmektedir. Hediyelerin %50'si[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] verilmektedir.
Bunun yanı sıra, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] tarafından geliştirilen "Free Gifts" uygulaması gibi uygulamalarla, ücretsiz olarak da hediye gönderilebilmektedir.
Pazar Yeri
Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook Marketplace (Facebook Pazar Yeri) uygulamasıyla; satılık eşyalar, kiralık/satılık ev, işler ve diğerleri olmak üzere bir market ortamı yaratmış ve burada kullanıcıların birbirleriyle alışveriş yapmasını sağlamıştır. Bu hizmetleri ücretsizdir.Facebook'un fotoğraflar uygulamasıyla kullanıcılar kendilerinin ve arkadaşlarının resimlerini paylaşmaktadır. Bu hizmetten özellikle üniversite öğrencileri yararlanmaktadırlar. Birçok öğrenci kitap ve okul eşyalarını facebook dolayısıyla satmaktadırlar. Ayrıca kiralık daireler ve evler de facebook dolayısıyla markete konmuştur.
Dürtmeler
Pokes (Dürtmeler) uygulaması ile bir kullanıcının diğer bir kullanıcıyı dürterek diyalog kurmasını sağlamaktadır. Bazen bu merhaba anlamına gelse de, aynı işi yapan X Me ve SuperPoke gibi facebook uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamalar, dürtme işlemini değişik varyasyonlarda yapılmasını sağlamaktadır.
Etkinlikler
Etkinlikler uygulaması ise; kullanıcıların arkadaşlarını belli buluşma oluşturabilir ve diğer kullanıcılar da bu etkinlikler için [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'lerini bildirebilirler.
Video
Facebook'un video uygulaması ise; kullanıcıların birbirlerine YouTube ve benzeri sitelerdeki videoları göndermelerinin yanı sıra; özel mesajlar da dahil olmak üzere video kamerasıyla görüntü kaydederek bunu mesaj olarak göndermesini sağlamıştır. Ayrıca 2015'ten itibaren videolar Pop-Out şeklinde izlenebilecek.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

Uygulamalar
24 Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] adını verdiği altyapısı ile geliştiricilerin Facebook ile etkileşimli uygulamalar yaratmasına olanak sağlamıştır. Uygulamalar, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ile kolayca geliştirilebilir. 11 Ekim 2007 itibarıyla, facebook'ta 5500 üzerinde uygulama mevcuttur.
Yabancı dil seçeneği
30 Ağustos tarihinden itibaren Çeviriler Uygulaması ile mevcut olan diğer diller [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Basitleştirilmiş [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Geleneksel Çince, Hong Kong Çincesi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Bokmål [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Brezilya [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ve [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!].[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Ayrıca her sene 19 Eylül'de kutlanan "Uluslararası Korsan Gibi Konuş Günü"'nü kutlamak için 19 Eylül 2008'de Korsan İngilizcesi seçeneği de mevcut oldu.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'de [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] halinde [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!], Nyorsk Norveççesi, [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] ve [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] sürümleri mevcut oldu.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'da [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] halinde [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] sürümü eklendi.

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'da [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] sürümü eklendi.

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]'da tam sürüm halinde [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] sürümü eklendi
Messenger

Ana madde: [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Facebook'un iOs, Android ve Windows Phone platformları için geliştirdiği messenger uygulaması, facebook kullanıcıları için tüm medya biçimlerinde sohbet ve paylaşım yapma olanağı sunmaktadır.
Tepe yönetimi
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]

[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Şirketin Kaliforniya'daki merkez ofisi

 • [url=https://tr.wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg]Mark Zuckerberg Kurucu ve CEO

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Kurucu Yardımcısı ve Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] COO

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Finanstan Sorumlu Müdür (CFO), Operasyon

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Başkan Yardımcısı - Strateji ve İşletme Operasyonu

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Kurucu Yardımcısı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Yatırımcı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Başkan Yardımcısı - Pazarlama ve Operasyonlar

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Finanstan Sorumlu Müdür

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Yatırımcı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Yatırımcı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Yatırımcı

 • [Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Kurucu Üye
İstatistikler
Facebook'un kullanıcı sayısı Ekim 2012 itibariyle tüm dünyada 1 milyarı aşmıştır.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!][Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!] Artış halen devam etmektedir. Aşağıda 2015 yılının Mart ayı itibari ile farklı ülkelerde Facebook kullanıcı sayısı istatistiği bulunmaktadır.[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
Ülke
Kullanıcı sayısı
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
188.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
122.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
98.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
72.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
58.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
42.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
40.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
38.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
34.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
30.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
28.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
28.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
28.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
26.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
24.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
24.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
22.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
22.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
20.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
19.000.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
16.800.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
16.200.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
14.600.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
13.800.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
13.200.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
11.800.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
11.800.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
10.800.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
10.200.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
9.600.000
[Ziyaretçiler Linklerimizi Göremezler ! Kayıt Ol!]
9.400.000

Kullanıcı İmzası
İmage


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu görüntüleyenler:
1 Misafir