En Sık Karşılaşılan Google Chrome Hataları ve Çözümleri


Genel & Off Topic    Konu Dışı , Eğlence-Muhabbet , Tanışma , Yarışma & Etkinlik Bölümü

Yazar: KRAL UĞURBEY    1 Yorum    170 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 06.06.2016, 01:13:38 #1
KRAL UĞURBEY Yeğen
Aktif Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:25 Konuları:5 Kayıt Tarihi:04.06.2016 Rep Puanı: 2

google-chrome-hatalari-manset_640x360.png

Merhaba TurkFRM Üyeleri,bu gün sizlere Google Chrome tarayıcısında en sık karşılaşılan hataların çözümlerini ve işinize yarayabilcek bir kaç kuralı belirttim.Bu konuyu dikkatlice okursanız bu tarayıcı hakkında bilgi edinebilirsiniz.Herkese iyi forumlar bir sonraki konuda görüşmek üzere...


Dünyanın en çok tercih edilen web tarayıcı konumundaki Google Chrome rakipleriyle karşılaştırdığımızda hız, güvenlik, kararlılık kısacası bir tarayıcıda dikkat ettiğimiz tüm noktaları önde olan bir tarayıcı ancak yer yer can sıkan sorunlar çıkartabiliyor. Bu blog yazımızda Google Chrome tarayıcıda sıklıkla yaşanan sorunlara ve çözümlerine değiniyoruz.

Hem masaüstünde hem de mobil platformda en çok aktif kullanıcısı bulunan internet tarayıcısı Google Chrome, genel olarak sorunsuz bir tarayıcı ancak bazen sekmelerin donması, web sayfalarının yüklenememesi veya çökmesi, profilimizin açılamaması gibi sorunlarla bizi baş başa bırakabiliyor. Çalışıyorsak işimizin bölünmesine, dizi/film izliyorsak eğlencemizin yarıda kesilmesine sebebiyet veren bu sorunları bir araya toplayalım dedik. İşte Chrome’da en sık karşılaşılan o hatalar ve çözümleri:Sekme veya pencerenin donması:
google-chrome-sorunlari-1.png
İnternet tarayıcılarının ortak kaderi olan sekmelerin veya pencerenin beklenmedik bir anda donması sorunu Google Chrome’un hangi sürümünde olursak olalım bizi karşılıyor. Onlarca sekme açık çalışan biri olarak fazla karşılaştığım bir durum yanıt verememe ancak düzeltmenin çok basit bir yolu var. Shift + Esc kısayol tuşu ile Chrome Görev Yöneticisini açıyoruz ve tüm çalışan sekme ve eklentilerin listelendiği pencereden sorun yaşadığımız sekmeyi veya eklentiyi seçip İşlemi Bitir diyoruz. Tarayıcıda sürdürmeniz gereken bir işlem olduğundan tarayıcıyı tamamıyla kapatma şansınız yoksa hayat kurtaran bir tuş kombinasyonu.

Chrome temizleme aracı:
google-chrome-sorunlari-2.png
Chrome internet sayfalarını açmamak veya yüklememekte direniyorsa, çöküyorsa sisteminizde zararlı yazılım olma ihtimaline karşı Chrome’a özel geliştirilmiş zararlı temizleme aracı Chrome Clean-Up Tool’u deneyin. Windows bilgisayarınıza ücretsiz indirebileceğiniz bu ufak boyutlu araç tarama yaparak Chrome’un düzgün çalışmamasına sebebiyet veren yazılımları kaldırabiliyor. Zararlı yazılımın yanı sıra şüpheli programlar, eklentiler ve uzantıları tarananlar listesine dahil edebiliriz. Tabii ki bu araç bir antivirüs programı kadar etkili değil ve yerini alamaz. Güvenlik programı kullanıyorsanız ayrıca tarama yapmanız da fayda var. Zaten Mac kullanıcısı iseniz bu aracı kullanamıyorsunuz; Google, MalwareBytes’ı öneriyor.


Tarayıcı ayarlarını sıfırlama:google-chrome-sorunlari-3.png
Chrome’un temizleme aracı veya antivirüs programıyla sorunu çözemediyseniz tarayıcının ayarlarını sıfırlamayı deneyin. Gereksiz görülen ancak çoğu zaman sorunlardan kurtaran bu yöntemi uygulamak için Chrome menüsüne tıklıyorsunuz ve Ayarlar – Gelişmiş Ayarları Göster diyerek sayfanın en aşağısına iniyorsunuz. Ayarları Sıfırlayın butonuna tıklayarak işlemi başlatıyorsunuz.


Korunan sistem dosyalarını düzeltme:


google-chrome-sorunlari-4.png


Chrome’u ilk günkü haline döndürmek işe yaramadıysa deneyebileceğiniz bir şey daha var: Sistem Dosyası Denetleyici aracı. Eksik ve bozuk sistem dosyalarıyla ilgili sorunları çözen aracını Komut İstemi penceresinde SFC.EXE /SCANNOW yazarak çalıştırabiliyorsunuz. Tarama işlemi biraz uzun sürüyor ancak sonunda sistem dosyaları yenileniyor.


Kullanıcı profilini silme:

google-chrome-sorunlari-5.png
Chrome’da bildiğiniz üzere tarayıcı silip baştan kursanız dahi kayıtlı tüm verileriniz Google hesabınıza giriş yapmanızla beraber aktarılmaya başlıyor. Tarayıcı ayarlarından yer imlerine her şey senkronize ediliyor. Bazen Google hesabına giriş yaparken sorunlar çıkabiliyor. “Profiliniz doğru açılamıyor” mesajı bu noktada sıklıkla alınan hata iletileri arasında. Bunu düzeltmenin iki yolu var. Birincisi; profilinizi silip tekrar eklemek. Bunun için Menü – Ayarlar - Oturum Açın altında Google Hesabınızın Bağlantısını Kesin’e tıklıyorsunuz ve kutucuğu işaretleyip Hesabın Bağlantısını Kes dediğinizde profiliniz silinmiş oluyor. Chrome’u kapatıp yeniden açtıktan sonra tekrar giriş yapıyorsunuz. Chrome Senkronizasyon etkinse tüm verileriniz yüklenmeye başlıyor.


Web verileri dosyasını silme:google-chrome-sorunlari-6.png
Profilinizi yeniden eklemek sorunu çözmediyse Chrome’un web verileri dosyasını silmeye deneyebilirsiniz. Bunun için dosya gezginini açıp adres satırına C:\Kullanıcılar\[KullanıcıAdınız]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\ yazıyor ve aşağı inerek Web Data dosyasını bulup siliyorsunuz. Silme işleminden sonra bilgisayarınızı başlat başlatmanızda fayda var.


Uzantıları (eklentileri) silme:


google-chrome-sorunlari-7.png
Chrome’un uzantı desteği tartışmasız tarayıcıyı tercih etmemizdeki en önemli etkenlerden biri. Oldukça faydalı olan uzantılar ne yazık ki Chrome’un çalışma düzenini bozabiliyor. Hızlı dediğimiz tarayıcı, uzantıları aldıkça eski performansını sunamayabiliyor. Bu noktada son kullanıcı olarak yapabileceğiniz şey sıklıkla kullanmadığınız uzantıları kaldırmak. Menü – Diğer Araçlar – Uzantılar yolunu izleyerek tarayıcınızda yüklü tüm uzantılara ulaşıp kutucuğa işaretleme yaparak geçici olarak devre dışı bırakmayı seçebilir veya çöp sepetine tıklayarak kalıcı olarak silebilirsiniz.


Deneysel özellikleri düzenleme:

Tarayıcının hızında hala bir artış olmadıysa adres satırına chrome://flags yazarak üst seviye kullanıcılara yönelik hazırlanmış deneysel özellikler sayfasına giriş yapıp birkaç düzenleme yaparak sonuca ulaşabilirsiniz. 


Flash'ı devre dışı bırakma:

Google Chrome’da karşılaştığımız can sıkıcı hata iletilerinden birisi de çok yakında desteğinin kesileceği açıklanan Adobe Flash Player ile ilişkili eklenti hatası. “Shockwave Flash eklentisi çöktü” vb. bir hata alırsanız adres satırına chrome://plugins/ yazıp ulaşabileceğiniz Eklentiler sayfasından Adobe Flash Player’ı devre dışı bırakma şansınız var.

Paylaşım Tarihi: 06.06.2016, 01:34:36 #2
HACKER kurdu Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:91 Konuları:27 Kayıt Tarihi:25.05.2016

ALINTI YAZ KARDEŞ
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi