En Çok Karşılaşılan Linux Hata Sorunları Ve [Kesin Çözümleri]


Linux    Lunix işletim sistemi hakkında her şey bu kategoride :)

Yazar: SpecialForces    0 Yorum    164 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 03.06.2016, 22:14:34 #1
SpecialForces ★★★★ SpecialForces ★★★★
Cezalı Üye
Status: Dışarıda Yorumları:254 Konuları:115 Kayıt Tarihi:30.05.2016

ROCKWELL MODEM KULLANIMI......

Elimde Rockwell chipsetli olduğu iddia edilen bir modem var. Bu modemi Windows çok rahatlıkla çalıştırabilirken Linux'ta sorun çıkıyor. Bir yerde PCI modemlerin desteklenmediğini okudum. Acaba Linux'ta bu modemimi kullanamayacak mıyım? 


Linux'ta şimdilik PCI modemlerin verimli kullanılabilme oranı oldukça düşük. Piyasadaki tüm dağıtımlar 2.2 çekirdeğini kullanıyorlar. Linus, 2.4 sürümü çekirdekle birlikte PCI modemlerin tamamının kullanılabileceği müjdesini veriyor. Şimdilik, piyasada pek fazla bulunmasa da ISA modemlerle, ya da harici modemlerle İnternet'e rahatlıkla bağlanabilirsiniz. 

Aslında Rockwell chipsetli bir PCI modeminiz varsa, ve üzerinde de jumper bulunuyorsa Linux büyük ihtimalle bu modemi tanıyacaktır. Tüm modern Linux dağıtımlarıyla birlikte gelen kppp (KDE ile) ya da gnoppp (GNOME ile) işinizi görecektir. Uzun lafın kısa bir bilgisayar alırken Linux uyumunu istiyorsanız mutlaka harici modem arayın 
MANDRAKE VE ÇÖZÜNÜRLÜK...... 

Mandrake Linux'umu kurdum. Kitaplarda Control-Alt ve nümerik klavyedeki + ya da - tuşuna aynı anda basıldığı takdirde ekran çözünürlüğünün değiştirilebildiği yazıyor. Ancak çalışmıyor. Sorunum nereden kaynaklanıyor olabilir? 


Ekran çözünürlüğünü ayarlayabilmek için öncelikle o ekran çözünürlüğü altında çalışmak istediğinizi, bilgisayarınız kurulurken belirtmeniz gerekir. Mandrake Linux ile birlikte gelen Xconfigurator programı hangi çözünürlüklerde çalışacağınızı size söyler. Hangisini seçerseniz seçin, Control-Alt ile + ve - tuşları bu çözünürlükler arasında geçiş yapabilir. 

Bir küçük ayrıntıyı daha hemen belirtelim, startx ile X Window açılırken /etc/X11/XF86Config dosyasını okur. Öntanımlı olarak açılan renk derinliği 8'dir, bir başka deyişle ekranda en çok 256 renk görebilirsiniz. 

Eğer KDE ve GNOME gibi yüksek renk derinliği isteyen bir pencere yöneticisi altında çalışıyorsanız bu durum oldukça can sıkıcı olabilir. "startx -- -bpp 16" komutu ile 65536 renkte çalışmak her zaman için keyifli bir ortam yaratır. 

TÜRKÇE KDE........ 


KDE altında nasıl Türkçe yazabilirim? 


Yapılması gerekenler fazla işlem almıyor. 

1. Öncelikle yazıtipinizi değiştirin. K - Settings - Desktop - Fonts menüsünden tüm yazıtiplerini ISO 8859-9 olarak ayarlayın. Ek olarak fixed yazıtipi Türkçe düzgün göstermiyor, bunu da Courier olarak düzeltin. 

2. xmodmap /usr/X11R6/lib/X11/etc/ 

xmodmap.trq komutu klavyenizi Türkçe hale getirir. Bunu açılışta da kullanmak için kikbd paketini deneyebilirsiniz. kikbd, Windows'takine benzer şekilde sistem açılırken ekranın sağ alt köşesine istediğiniz klavye düzenlerini yerleştirir ve belirli tuş kombinasyonlarında birinden diğerine geçmenizi sağlar. 

3. kvt programında (X altında Linux terminali) "Options" bölümünde "Fonts" menüsüne girin. Font bilgisi için Courier, 12 punto, ISO8859-9 bilgilerini verin. "Save Options" ile bilgileri kaydedin. 

Ancak bunları yapabilmek için sisteminizin Mandrake ya da Red Hat olması gerekiyor. Bir başka önemli nokta da kurulum sırasında mutlaka XFree86-ISO8858-9 paketlerinin tamamının seçili olması. Bu paketler hem Türkçe yazıtiplerini, hem de klavye eşlem dosyalarını (klavye haritalarını) içeriyorlar.

REDHAT VE STAR OFFİCE........ 


Red Hat kullanıyorum. Star Office paketini nereden indirebilirim ve nasıl kurabilirim? 


Star Office'i http://ftp.gelecek.com.tr/pub/ 

staroffice adresinden indirebilirsiniz. Aynı dizinde ayrıca Türkçe yazıtipleri de yeralıyor. Her iki paketi de rpm -i --force paketadı.rpm şeklinde kurarsanız makinayı tekrar açtığınız zaman KDE menüsü altında bir Star Office menüsü açıldığını göreceksiniz. 

Buraya ilk defa tıkladığınızda Star Office sisteme kurulur, ikinci tıkladığınızda çalışır. Bu kadar basit. WINDOWS VE LİNUX.......


Sistemime Linux kurmak istiyorum, ama Windows'u silmeden bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. Bir disk üzerinde birden fazla işletim sistemi barındırabilir miyim? Eğer yapabilirsem nasıl? 


Bir disk üzerinde birden fazla işletim sistemini ekleyebilir, sistemin her açılışından bunlardan biri ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Örnek olarak aşağıda bir makinaya ait /etc/lilo.conf bilgileri var. Sistem açılırken 

DOS/Windows ya da Linux arasında bir seçim yapabiliyorum. Genellikle Windows ve Linux içeren diskler için en az iki açılış örneği bulunur. 


boot = /dev/hda # Linux birinci disk üzerinde delay = 50 # Herhangi bir seçim yapmak için 5 saniye # izin ver.. 

image = /vmlinuz # Çekirdeğimin adı /vmlinuz ve root = /dev/hda4 # /dev/hda4 altında (birinci diskin 4. bölümü)label = linux # LILO açılırken bunu ekranda "linux" olarak göster read-only # Salt okunur halde Linux'u aç (bunu değiştirmeyin) 

other = /dev/hda1 # DOS, birinci diskin ilk bölümünde yeralıyor label = dos # LILO açılırken ekranda "dos" olarak göster table = /dev/hda 


Bu dosyayı her değiştirdiğinizde yaptığınız değişikliklerin MBR'ye kayda geçmesi için "lilo" programını çalıştırmalısınız. LİNUX'DAN VAZ GEÇMEK..... 

Linux kurdum, ama şimdi tekrar silmek istiyorum. Açılışta bana verilen LILO: komut istemine tekrar dönmemek için ne yapmam gerekiyor? 


Temiz bir DOS disketi ile sistemi açıp fdisk /mbr yazmak yeterlidir. Bu sayede sistemin ana açılış kaydı (Master Boot Record) LILO'dan temizlenecektir. Siz de kolayca sistemi yeniden açıp doğrudan Windows'a geçebilirsiniz. 
ÇEKİRDEK DERLEMEK......

Yeni bir çekirdek derlemek istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum. Yardım ederseniz sevinirim. Bu arada yeni bir çekirdek neden derlenir? Mesela yeni CD sürücümü göstermek için yeniden çekirdek derlemeye ihtiyacım var mı? 


Yeni çekirdek derlemek için aşağıdaki adımları takip edin. 

1. Çekirdeğin kaynak kodunun bulunduğu yer olan /usr/src dizinine gidin. 

2. Sıkıştırılmış ve arşivlenmiş çekirdeği açmadan önce bu dizinde linux adında bir dizin varsa bunu ayrı bir isimle değiştirin. 

3. Çekirdeği açın. İçindeki tüm dosyalar /usr/src/linux dizininden itibaren diske aktarılacaktır. 

4. /usr/src/linux dizinine gidin. 

5. make xconfig (X Windows altında derlemek için), make menuconfig (menu tabanlı ncurses kütüphanesini kullanarak derlemek için) ya da make config (doğrudan doğruya konsolda derlemek için) yazın. 

6. Karşınıza çıkan soruları yanıtlayarak yeni çekirdeğinizin konfigürasyon dosyasını oluşturun 

7. Sırayla "make dep" ve "make zImage" komutlarını verin. 

8. Makinanızın hızına göre birkaç dakika içinde derlenecek. Yeni çekirdeğinizi 

/usr/src/linux/arch/i386/boot/zImage dizininden alıp /boot veya / dizini altına yeni bir isimle (örneğin yeni-linux) yerleştirin. 

9. /etc/lilo.conf dosyasını, yeni çekirdeği görecek şekilde yeninden değiştirin. 

10. lilo yazarak MBR'nin haberi olmasını sağlayın. 

11. Makinayı tekrar açtığınızda yeni çekirdeğiniz çalışmaya başlayacaktır. 

Bir çekirdek temel bir program ve üzerine eklenebilen modüllerden oluşur. Eğer Linux üreticisi firma, ek modülleri sistemle birlikte size vermez ise (mesela ekran kartı modülü) çekirdeği yeniden derleyip bu desteği çekirdeğe gömmek ya da modül olarak derlemek zorunda kalırsınız. Genellikle modern Linux işletim sistemlerinin hepsi modüler bir yapıdadır ve fazladan çekirdek derlemeye gerek bırakmazlar.
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi