Dying Ligth


Memory Mezarlığı    Forumda Gereksiz Bulanan veya Artık İşlevi Olmayan Konuların Taşındığı Kategori ( Bi Fatiha Okumadan Geçmeyiniz :) )

Yazar: alemcj38    0 Yorum    339 Görüntüleme
Konu Kapalı

Paylaşım Tarihi: 02.01.2016, 00:01:17 #1
alemcj38 Delikanlı
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:51 Konuları:8 Kayıt Tarihi:16.12.2015 Rep Puanı: 1

Kişisel olarak 2015 yılı içerisinde en çok beklediğim oyunlardan bir tanesiydi Dying Light. Hem hikaye olarak hem de oynanış olarak bizlere yenilik sunacağını düşünüyor olmam bunda biraz etkili olmuştu. Oyun çıkmadan önce çokça video ve içerik gördük. Beklentilerimiz daha da arttı.
Oyunu oynarken aklınıza hemen Dead Island geliyor. Techland’ın 2011 yılında piyasaya sürdüğü Dead Island,zombi oyunları arasında çok başarılı örneklerden bir tanesiydi. Dying Light, o oyunun devamı niteliğinde olmasa da büyük benzerlikler olduğunu söylemeden geçmemek gerek. Stüdyo ilk oyununa açık dünya, birinci kişi bakış açısı, parkur ögeleri ve olabildiğince eğlence koymuş durumda. Tüm bunların üstüne AAA oyunlarının genel özellikleri de eklenince zombi oyunları için yeni ve güzel bir deneme olduğunu söyleyebiliriz.
10953516_10152979442702789_1302853761_n.jpg
Harran Nereden Çıktı?
Oyunla ilgili değinmemiz gereken ilk durum sanırım içinde bulunduğumuz şehir. Yapımcılar beklenmedik şekilde oyunun Harran’da geçeceğini duyurmuşlardı. Dünya üzerinde Harran ismine sahip tek bir şehir olduğunu düşünürsek Türk oyuncular olarak oldukça heyecanlanmıştık. Oyuna dair videolar gelmeye başladıkça burasının bildiğimiz Harran olmadığını fark ettik. Yapılan açıklamaları takip ettiğimizde oyunun İstanbul’dan esinlenilmiş bir şehirde geçtiğini öğrendik. Şehir İstanbul’dan esinlenilmiş ve Harran ismi verilmişti.
Çoğu Türk oyuncunun yapacağı gibi oyun başlar başlamaz Türkiye’ye dair ne var diye bakmaya başladık. Zafer, Gazi, Selma ve Süleyman gibi karakter isimlerini çıkarırsak oyunda Türkiye’ye dair herhangi bir içerik yok. Evlerin içinde bulunan dergilerden tutun, mimariye kadar tanıdık bir şey bulmak imkânsız.
Her yerde Türkçe isimler ve tabelalar kullanılmasını beklemiyorduk ama hiç kullanılmamasını da beklemiyorduk. Gerçi yayınlanan videolardan anladığımız üzere yapımcı ekibin ülkemize çok bir aşinalığı yok. Olaya biraz oryantalizm katmak için seçilmiş bir yol demek doğru olacaktır.
Hikâye
Çok alengirli bir hikaye sizleri beklemiyor. Oyuna başlarken bir uçaktan şehre atlıyoruz. Bizi kurtarmaya gelen insanların yardımıyla hayatta kalsak da zombi virüsü kapmaktan kurtulamıyoruz. Şehirde hayatta kalanların merkezine ayak basmamızla birlikte hikayemizde başlıyor.
Harran’da ortaya çıkan bir virüs sonrasında şehrin çevresi duvarlarla çevrilmiş durumda. Oldukça büyük bu karantina bölgesinde çokça hayatta kalan insanda var. Her zombi filminde ve oyununda olduğu gibi bunlar bir araya gelerek daha uzun süreler yaşama amacı güdüyorlar. Diğer hikayelerden farkı ise virüsün muhtemelen sadece Harran’da var olması. Zaman zaman uçaklarla bize çeşitli yardımlar gönderiyorlar. Uçaklardan edindiğimiz “antizen” isimli panzehir ise ısırılan insanları virüsten koruyor. Hikayeyi farklı kılan ayrıntılardan bir tanesi de bu.
Ana karakterimiz Kyle CraneThe Global Relief Effort(Küresel Yardım Çabası) isimli bir yardım örgütünün mensubu. Örgüt bizi Harran’da yer alan önemli dosyaları ele geçirmek için gönderiyor. Ele geçirilen bu belgelerle birlikte virüsün kaynağının bulunması amaçlanıyor. Hikayede asıl büyük amaç ise hayatta kalan insanların lideri olabilmek. Ayak bastığımız merkezin başında bulunan Rahim ile bir mücadeleye giriyoruz. Hikayenin ana hatlarını ise bu oluşturuyor.
Techland’ın oyunda hikayeyi önemsediğini söyleyemeyiz. İyi sayılabilecek bir hikaye oyuncuları bekliyor olsa da stüdyo açıkça başka şeylere odaklanmış durumda. Zaten oyunu alacak oyuncularda hikayeye çok bel bağlamamış durumdadırlar.
Görseller
Oyunun en etkileyici yanı şüphesiz grafikleri. Tek kelimeyle muhteşem grafikler hazırlanmış. Kaplamalar ve çizimler oyuna cuk oturmuş durumda. Canlı ayrıntılarla oluşturulmuş bir şehir, mükemmele yakın hazırlanmış ışık efektleri ve animasyonlarla birlikte oyunun grafik tarafı benden tam puan almayı başarıyor.
Oyunun görsel tarafında en merak ettiğim kısım animasyonlardı. David Belle gibi bir profesyonelle çalışan ekibin üst seviye bir iş çıkarması muhtemeldi. Dying Light’a başlar başlamaz stüdyonun animasyon kısmında çok iyi işler çıkardığını görebiliyorsunuz. Gerek karakter gerekse zombi animasyonları beklentileri karşılayacak cinsten.
10922009_10152979442712789_745872520_n.jpg
Birinci şahıs bakış açısıyla oynadığımız oyunda tam bir parkur zevki yaşadığımızı belirtmeliyim. Sırf bunun için şehirde bir süre boş boş koşturabiliyorsunuz. En azından ben öyle yaptım. En az Mirror’s Edge kadar başarılı bir oynanış sizleri bekliyor olacak. Çok olmasa da bu animasyonlarda küçük sıkıntılara da rastladığımız oluyor.
Işıklandırma ise harka olan bir başka konu. Zaten iyi olan grafikleri daha da iyileştiriyor. Gölgeler ve yansımalar için diyecek kötü bir sözümüz yok. Gece gündüz döngüsü de oyuna iyi olarak yansıtılan durumlardan. Görsel kısmında her oyunda olduğu kadar hata bulmak mümkün ama genel itibariyle üst düzey olduğunu söyleyebilirim. Yine de en iyisi diyemiyorum.
Sesler ve Müzik
Üzerinde durulan konulardan bir tanesi de seslendirme olmuş. Türkiye’den esinlenilen bir Orta Doğu kentinde geçmesinden mütevellit bu yörelere ait karakterler barındırıyor oyun söylediğimiz gibi. İsmi Zafer ya da benzeriTürkçe isimlere sahip karakterlerden bazıları akıcı şekilde İngilizce konuşuyor olsa da bazılarının aksanlı yapılması atmosferi tamamlamış. Yapılan seslendirmen tercihleri ise karakterlere çoğu zaman uyumluluk gösteriyor. Uyumluluk göstermeyenler ise oldukça rahatsız edici diyebiliriz.
Oyunda yer alan müzikler için ise ortalama demek mümkün. Dying Light evrenine uygun olsalar da muhteşem ve tam yerinde demek imkansız. Bazı zamanlar aşırı yüksek müziklerin konulması ise büyük bir sorun. Yakın zamanda çıkacak bir güncellemeyle bu yüksek sesli müzik problemini çözmeleri gerekiyor.

Kullanıcı İmzası
gZyPyZ.jpg
Önceki Konu Sonraki Konu

Konu Kapalı
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi