C++ Kullanma Ve Bazı Kavramları


C # Programlama    C # Programlama İle İlgili Paylaşım Kategorisi

Yazar: Exorcism    1 Yorum    197 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 07.04.2016, 16:20:43 #1
Exorcism Who Is The Beast
Ultra Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:840 Konuları:376 Kayıt Tarihi:06.02.2016 Rep Puanı: 1,231

 [hide] C++ Kavramları 
  Bu yazının amacı, Microsoft tarafından geliştirilen Visual Studio paketinin C ve C++ dillerinin kullanıldığı Visual C++ programının 2010 sürümüne hızlı bir başlangıç yapmaktır.
Genel olarak hem C hem de C++ dillerini desteklemekte olduğu için, bu yazıda önce C ile kodlama yapılacak ardından C++ dili anlatılacaktır.
Visual C++ Express sürümünü ilk kez çalıştırdığımızda, aşağıdakine benzer bir ekran gelir:
İmage 
  Bu ekranda bulunan “New Project” yazısına tıklayarak, veya menülerden File / New / Project seçerek, yeni bir proje açabiliriz.
Amacımız C dilinde kod yazmak olduğu ve projemizdeki her şeyi kendi ellerimizle hazırlayacağımız için “Empty Project” (Boş proje) seçeneğini seçerek başlıyoruz.
İmage
Ekranın altında, yeni projemize isim vermemiz istenir. Ben bu uygulama kapsamında “ilkProje” ismini vererek çalışacağım. Elbette proje ismi, yapılan işi anlatan manalı bir isim olmalıdır:
İmage
Bu ekranda, ayrıca projenin hangi dizine kaydedileceği bilgisi de bulunmaktadır. Çalışma ortamınıza göre uygun bir dizin seçebilir, veya benim yaptığım gibi standart kurulumla gelen ve belgelerim (documents) altında bulunan “visual studio 2010” isimli dizin altına, Visual Studio’nun kendisinin, proje ismiyle bir dizin oluşturmasına izin verebilirsiniz.
İlk projemiz açıldı ve henüz içi boş. İlk proje olarak klasik “Merhaba Dünya” (Hello World) uygulaması yazacağız. Bunun için çok fazla dosyaya ihtiyacımız yok. Tek bir kaynak dosyası (source file) yeterli olacaktır.
İmage
Ekranda görüldüğü üzere, “Source Files” klasörü üzerinde sağ tuşa tıklayarak Add -> New Item seçenekleri seçilmiştir. Benzer seçim, menülerden File / New / File veya ctrl+shift+A tuşları ile de yapılabilir.
İmage
Açılan ekranda, geliştireceğimiz ortam olarak mecburen C++ dosyasını seçiyoruz. Ayrıca kodumuza bir isim vermemiz gerekiyor. İlk isim olarak ilkKod ismini verdim.
İmage
Ardından, ilk kodumuzu yazıp F5 tuşuna basıyoruz. Kodu çalıştırmak için ayrıca, menülerden Debug / Start Debugging veya araç çubuklarından aşağıdaki simgeye tıklanabilir:
İmage
İlk defa çalıştırdığımız için, Visual C++, bize kodu derlemek isteyip istemediğimizi (build) soracaktır.
İmage
Bu ekranda “Yes” demek ve tercihen, diyaloğun altında bulunan “Do not Show this dialog again” seçeneğini seçmek yeterli olacaktır.
İmage
Kodun çalışan hali ekranda verilmiştir. Elbette Türkçe ile ilgili sorundan dolayı “dünya” kelimesi hatalı basılmıştır ancak kodumuz başarılı bir şekilde çalışır.
Dikkat edilecek bir husus, kodumuz her ne kadar C kodu olsa da ortamın C++ olmasıdır.
Şayet C kodu yazmak ve C derleyicisi ile, C kurallarına bağlı derleme yapmak istiyorsak, bu durumda dosyamızın uzantısını cpp’den c’ye değiştirmemiz gerekir.
Örneğin aşağıdaki kodu ele alalım:
İmage
Kodda, basitçe bir döngü içerisinde, döngü değişkeni ekrana bastırılmıştır. Bu kodda bulunan ve döngü içerisinde değişken tanımlanması, C dilinde yasak iken C++ diline uygundur.
Kodu yukarıdaki şekilde yazıp çalıştırırsak başarılı bir şekilde çalışır.
İmage
Şimdi kodumuzu C ile derlemek için uzantısını “.c” yapalım. Bunun için kodun (benim örneğimde “ilkKod.cpp” üzerine tıklayarak klavyeden F2 tuşuna basmak, aralıklı olarak iki kere tıklamak veya sağ tuşla tıklayıp açılan menüden “rename” seçmek yeterlidir. Kodun uzantısını .c olarak değiştirdiğimizde:
İmage
Aşağıdaki hataları alırız.
İmage
Hataları düzelterek, C diline uygun halde kodladığımızda, kodumuz başarılı bir şekilde çalışır:
İmage
Görüldüğü üzere Visual C++ 2010 ile C kodu yazarken, kodların uzantısını değiştirmemiz yeterlidir.
C++ dili ile çalışırken, özel bir şey yapılması gerekmez. Zaten eklenen her dosya, CPP dosyası olarak gelir ve C++ dilinde yazılan kodlar, Visual C++ 2010 için doğrudan kabul edilir.
İmage                             <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<  Umarım işinize Yaramıştır  >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> [/hide]

Kullanıcı İmzası
                                                                     İmage
Söz sizin ağzınızda olduğu sürece, sizin esirinizdir. 
                                   Söz ağızdan çıktıktan sonra, siz onun eseri olursunuz

Paylaşım Tarihi: 18.04.2016, 23:11:59 #2
Fear32 Yeğen
Kayıtlı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:12 Konuları:0 Kayıt Tarihi:25.03.2016 Rep Puanı: 0

Eyvallah kardeşim


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi