C# Devexpress Component ve Araçları


C ve C++ Programlama    C ve C++ Programlama İle İlgili Paylaşım Kategorisi

Yazar: AyKapris    0 Yorum    246 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 23.01.2016, 19:56:47 #1
AyKapris ╭∩╮(︶︿︶) ╭∩╮
Süper Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:332 Konuları:114 Kayıt Tarihi:01.01.2016 Rep Puanı: 151

Bir önceki yazımızda Devexpress'in ne olduğuna, nasıl yüklenebileceğine ve Devexpress ile yazılmış örneklere değinmiştir. Bu yazımızda da Devexpress'in sunduğu component ve item ların en çok kullanılanlarının neler olduğuna ve kısaca nasıl kullanılabileceğine değineceğiz. Bir önceki yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

C# Arayüz Tasarımı: Devexpress 

DEVEXPRESS COMPONENT VE ARAÇLARI

ChartControl: Grafiksel verileri oluşturmaya yarar. Sağ üst köşede bulunan ok aracılığıyla açılan popup üzerinde (task menü) mevcut olan Run Wizard ile özelleştirilebilir. Veritabanı bağlantısı ile veriler dizayn edilebilir.

DataNavigator: “İleri, geri, sona git, başa git, ekle, çıkart” gibi işlemleri yapmanıza yarar sağlayacak araçlar kümesini kullanıcıya sunar. Task menüden yeni butonlar eklenebilir, düzenlenebilir.


Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın

ControlNavigator: DataNavigator ile aynı fonksiyonlara sahiptir. 

SparkLineEdit: Basit grafiksel verilerin görüntülenmesi işlemini üstlenir. Task menüden data bölümüyle özelleştirilebilir. Görünümsel olarak dört çeşittir: Line, Area, Winloss, Bar.

GaugeControl: Termometre, kronometre, kilometre sayacı gibi digital ve analog göstergeler oluşturabilirsiniz. Task menüden Run Preset Manager seçeneği ile özelleştirebilirsiniz.


Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın

Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapın

GridControl: Profesyonel bir dataGridView oluşturabilirsiniz. Klasik form projelerinde kullanılan dataGirdView’in gelişmiş halidir diye düşünülebilir. Task menüden Run Designer seçeneği ile özelleştirilebilir.

GridLookUpEdit: Bu component ile comboBox’a benzer bir fonksiyonla çalışan gridControl oluşturabilirsiniz. GridControl’ün comboBox’a gömülmüş halidir de denilebilir.

SearchLookUpEdit: GridLookUpEdit’in arama yapılabilecek versiyonu olarak düşünülebilir.

MapControl: Bu component ile projeniz üzerinde bir harita uygulama oluşturabilirsiniz. Google Earth benzeri çalışmalar sürdürebilirsiniz. Dilerseniz Bing Api kullanarak dilerseniz de KML dosyaları yardımı ile özelleştirebilirsiniz.

DocumentViewer: Microsoft Office programlarında sıklıkla karşı karşıya geldiğimiz baskı önizleme bölümünü yakından tanırız. Bu component bu tür bir işlevi yerine getirebileceği gibi tasarlanacak her türlü dökümanı da görüntüleyebilir. Properties bölümünden DocumentSource içerisine görüntülenmek istenen dökümanın gönderilmesi yeterlidir. Task menü aracılığıyla DocumentViewer’a özel araç çubuğu ve menüleri oluşturabilir ve bunları özelleştirebilirsiniz.

DefaultLookAndFeel: Formunuzun görünümünü değiştirmenize yarayan component’tir. Task menüden Skin Name seçeneği ile uygulamanızın temasını özelleştirebilirsiniz.

PanelControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan paneller ile aynı işleve sahiptir.

GroupControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan groupBox lar ile aynı işleve sahiptir.

SplitContainerControl: İster yatay ister dikey olarak oluşturlan iki controlün ölçülerinin uygulama çalışma esnasında özelleştirilebilmesine yarar. SplitterControl’den de yardım alınabilir.

PopupMenu: İstediğiniz bir olay esnasında istediğiniz seçenekler ve konum ile görüntülenebilecek bir menü sunar. Klasik form uygulamalarında sağ tıklama olayında kullanılan ContextMenuStrip in gelişmiş halidir diye düşünebiliriz.

Kullanıcı İmzası
Resim http://fs5.directupload.net/images/160118/gtl44oud.jpg
Resim http://i.hizliresim.com/rZpyBP.png
Resim http://i.hizliresim.com/8Dv88n.png


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi