C# Devexpress Component ve Araçları


Visual Basic ve .NET Framework    Visual Basic ve .NET Framework İle İlgili Paylaşım Kategorisi

Yazar: AlpBenjamins    0 Yorum    150 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 31.01.2016, 17:18:17 #1
AlpBenjamins Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:269 Konuları:118 Kayıt Tarihi:28.11.2015

Bu yazımızda da Devexpress'in sunduğu component ve item ların en çok kullanılanlarının neler olduğuna ve kısaca nasıl kullanılabileceğine değineceğiz. Bir önceki yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

C# Arayüz Tasarımı: Devexpress 

DEVEXPRESS COMPONENT VE ARAÇLARI

ChartControl: Grafiksel verileri oluşturmaya yarar. Sağ üst köşede bulunan ok aracılığıyla açılan popup üzerinde (task menü) mevcut olan Run Wizard ile özelleştirilebilir. Veritabanı bağlantısı ile veriler dizayn edilebilir.

DataNavigator: “İleri, geri, sona git, başa git, ekle, çıkart” gibi işlemleri yapmanıza yarar sağlayacak araçlar kümesini kullanıcıya sunar. Task menüden yeni butonlar eklenebilir, düzenlenebilir.


dataNavigator.jpg

ControlNavigator: DataNavigator ile aynı fonksiyonlara sahiptir. 

SparkLineEdit: Basit grafiksel verilerin görüntülenmesi işlemini üstlenir. Task menüden data bölümüyle özelleştirilebilir. Görünümsel olarak dört çeşittir: Line, Area, Winloss, Bar.

GaugeControl: Termometre, kronometre, kilometre sayacı gibi digital ve analog göstergeler oluşturabilirsiniz. Task menüden Run Preset Manager seçeneği ile özelleştirebilirsiniz.


gaugeControl1.jpg

gaugeControl2.jpg

GridControl: Profesyonel bir dataGridView oluşturabilirsiniz. Klasik form projelerinde kullanılan dataGirdView’in gelişmiş halidir diye düşünülebilir. Task menüden Run Designer seçeneği ile özelleştirilebilir.

GridLookUpEdit: Bu component ile comboBox’a benzer bir fonksiyonla çalışan gridControl oluşturabilirsiniz. GridControl’ün comboBox’a gömülmüş halidir de denilebilir.

SearchLookUpEdit: GridLookUpEdit’in arama yapılabilecek versiyonu olarak düşünülebilir.

MapControl: Bu component ile projeniz üzerinde bir harita uygulama oluşturabilirsiniz. Google Earth benzeri çalışmalar sürdürebilirsiniz. Dilerseniz Bing Api kullanarak dilerseniz de KML dosyaları yardımı ile özelleştirebilirsiniz.

DocumentViewer: Microsoft Office programlarında sıklıkla karşı karşıya geldiğimiz baskı önizleme bölümünü yakından tanırız. Bu component bu tür bir işlevi yerine getirebileceği gibi tasarlanacak her türlü dökümanı da görüntüleyebilir. Properties bölümünden DocumentSource içerisine görüntülenmek istenen dökümanın gönderilmesi yeterlidir. Task menü aracılığıyla DocumentViewer’a özel araç çubuğu ve menüleri oluşturabilir ve bunları özelleştirebilirsiniz.

DefaultLookAndFeel: Formunuzun görünümünü değiştirmenize yarayan component’tir. Task menüden Skin Name seçeneği ile uygulamanızın temasını özelleştirebilirsiniz.

PanelControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan paneller ile aynı işleve sahiptir.

GroupControl: Klasik form uygulamalarında kullanılan groupBox lar ile aynı işleve sahiptir.

SplitContainerControl: İster yatay ister dikey olarak oluşturlan iki controlün ölçülerinin uygulama çalışma esnasında özelleştirilebilmesine yarar. SplitterControl’den de yardım alınabilir.

PopupMenu: İstediğiniz bir olay esnasında istediğiniz seçenekler ve konum ile görüntülenebilecek bir menü sunar. Klasik form uygulamalarında sağ tıklama olayında kullanılan ContextMenuStrip in gelişmiş halidir diye düşünebiliriz.
Son Düzenleme: 31.01.2016, 17:42:36, Düzenleyen: İoz.
Önceki Konu Sonraki Konu

Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi