Bilgisayar Isınmasının Sebepleri ve Çözümleri


Off Topic    Konuyu Açacağın Bölüm Yoksa Konunu Buraya Açabilirsin :)

Yazar: Fenerbahçe    0 Yorum    123 Görüntüleme

Paylaşım Tarihi: 02.02.2016, 01:10:50 #1
Fenerbahçe Cezalı Üye
Cezalı Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:24 Konuları:14 Kayıt Tarihi:02.02.2016

Masaüstü Bilgisayar
Oda sıcaklığı bilgisayarın ısısını etkiler. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklık nedeniyle ısınmalar olur. Yüksek performanslı bir bilgisayar, düşük performanslı bir laptopa göre daha fazla ısınır, bu normaldir.Aslında bilgisayarın ısınması da normaldir ve doğru çalıştığının göstergesidir ancak, ısı bir yerde toplanmaya başlarsa problem çıkar.Eğer bilgisayarınız yeni ısınma sorunları yaşamaya başladıysa özellikle bilgisayar fanlarınızın temizlenme zamanı gelmiştir.Kendinize periyodik bir zaman belirleyin bilgisayar fiziksel temizliği ve bilgisayarı yoran virüslerden temizleyin, gereksiz programları kaldırın.
Bilgisayarınız normalden fazla ses çıkarmaya başladıysa fanlarınız normalden daha hızlı çalışıyor demektir, bu da bilgisayarınızın daha fazla ısındığındandır.Mavi ekran hataları diyerek bildiğimiz hatalar, bilgisayarınız ısındığı için de gelmiş olabilir.Ekran kartları da ısınabilir bu çoğu zaman yüksek grafikli oyunlarda meydana gelen sorundur, oyununuz donabilir, hatta oyundan atılabilirsiniz. 


Bilgisayarınız şu nedenlerden dolayı ısınıyor olabilir:1. Kasanın hava almayan yere koyulması.2. Kasanın bulunduğu oda içindeki hava akışının olmaması veya yetersiz olmaması3. Kasanın koyulduğu yerde fanların duvara veya eşyaya yakın olması4. Kasaların genel temizliklerinin yapılmamış olması5. Fanların aşırı kirliliği6. Fanların kenarlarında yer alan termal macunların yıpranmış veya eskimiş olması7. Power supply’nin ömrünün tamamlamış olması8. Video oyunları oynama9. Sistem bakımı yapma10. Disk yazma veya kopyalama11.Çok sayıda ve büyük dosya kopyalama ve yapıştırma12.Bir ağdan dosya indirme ve ağa dosya yükleme13.Aynı anda işlemci ağırlıklı birkaç programı birden çalıştırma14.Bilgisayarınızı sunucu olarak çalıştırma15.Birden çok bilgisayar arasında dosya paylaşımı yapma.
Laptop(Dizüstü) Bilgisayar
Aşırı ısınmanın sebepleri nelerdir?


Aşırı ısınmanın sebebi basitçe, yetersiz soğutmadır.Dizüstü bilgisayarınızın soğutması, çeşitli sebeplerle zaman içinde yetersiz kalabilir.Bu durumun ilk sebebi, hava kanallarındaki ve soğutucu fanlardaki tozlanmadır.Tozlanarak tıkanmış bir soğutma sistemi, yetersiz soğutmaya ve dolayısıyla aşırı ısınmaya sebep olur.Bir diğer ısınma sebebi ise, soğutma blokları ile soğutulan bileşenler arasındaki termal macunun zamanla bozulabilmesidir.Dizüstünüzün aşırı ısınmasını nasıl önlersiniz?Kullanım yüzeyi:

Birçok dizüstü bilgisayar, soğutulması için gereken havayı alttan çeker. Dizüstü bilgisayarınızı düz olmayan (kanepe, dizlerinizin üzeri) veya yumuşak yüzeylerde (battaniye, yorgan, yastık vs.) kullanmanız durumunda, hava girişi engellenecektir.Bunun neticesinde bilgisayarınız yeterince soğutulamayacak ve aşırı ısınacaktır.Bu durumdan sakınmak için, dizüstü bilgisayarınızı sert zeminlerde kullanın.Dizüstü bilgisayar soğutucuları:Dizüstü bilgisayarlar için tasarlanmış soğutucular iyi bir çözüm olabilir. Fanlı yapıları gereği, bu soğutuculardan birisini almadan önce ihtiyaçlarınızı karşıladığından emin olmalısınız. Dizüstü bilgisayarlar, soğutma havasını genellikle alttan çekerler. Bu sebeple, alacağınız dizüstü soğutucusu havayı yukarı vermek yerine aşağı çekiyorsa, soğutma performansını daha da düşürecektir. Dizüstü bilgisayarınız soğutma havasını alttan çekiyorsa, yukarı üfleyen bir dizüstü bilgisayar soğutucusu almalısınız. Hala aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız...Sert yüzeylerde kullanmanız veya dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanmanıza rağmen, aşırı ısınma sorunu yaşıyorsanız; bilgisayarınızı tozlardan arındırmanız gerekiyor demektir. Hava kanallarında ve soğutucu fanlarında biriken tozlar, bilgisayarınızın sağlıklı bir şekilde soğutulmasını engeller. Garanti kapsamındaki dizüstü bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa, sorunu yetkili servisinde gidermenizi öneririz.Not: Evde temizlemek istiyorsanız en basitinden bir fön makinesi bile işinizi görür. Kasayı açın, fön makinesini açın ve banyoya gidin...
Önceki Konu Sonraki Konu

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi