Antibiyotiğe Dayanıklı Olan Bakteri, Dünya Çapında Yayılmaya Başladı!


Off Topic    Konuyu Açacağın Bölüm Yoksa Konunu Buraya Açabilirsin :)

Yazar: ExTacy    0 Yorum    122 Görüntüleme
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy

Paylaşım Tarihi: 28.05.2016, 03:40:06 #1
ExTacy Yeğen
Onaylı Uye
Status: Çevrimdışı Yorumları:33 Konuları:17 Kayıt Tarihi:28.05.2016 Rep Puanı: 2

İnsanlığın dünya üzerinde hakimiyet kurduğu ve çoğalmaya başladığı en ilk dönemlerden beri toplu salgınlar ve ölümler yaşanmaktadır. Çok üzücü olmasına rağmen nüfusu kontrol altında tutan ve ne önlem alınırsa alınsın, bir şekilde çıkış yolu bularak milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan bu salgınlar, günümüzde kendini ebola ve kuş gribi gibi şekillerde gösteriyorlar. Sürekli olarak değişime uğrayan bu salgınlara bir yenisi eklenmiş olabilir.


Yaklaşık bir ay önce yayınlanan bir araştırma raporu,antibiyotiğe karşı dayanıklılık gösteren ve ilaçlardan etkilenmeyen bir bakteri türünün keşfedildiğini ortaya koymuştu. Bakterileri öldürme ve bakteri bazlı hastalıkları bitirme amacıyla geliştirilmiş olan antibiyotiklerin bile bu yeni bakteri türü karşısında etkisiz kaldığı için şaşırdıklarını açıklayan Sitemize kayıtlı değilseniz linkleri görebilmeniz İçin Kayıt Olun veya Giriş Yapıninsanları, yayılması durumunda bu yeni bakteri türünün 2050 senesine kadar 10 milyon kişiyiöldürebileceğini açıklamıştı. Bundan ötürü bakterinin yayılmaması için fazladan çaba sarf ediliyordu ancak bugün American Society for Microbiology tarafından paylaşılan bir bilgi, çabaların yetersiz kaldığını ortaya koydu.

_85814776_c0260742-e__coli_bacteria%2C_sem-spl.jpg

Antibiyotiklere karşı dayanıklılığı olan bakteri türünün neden olduğu ilk vakanın tespit edildiğini bildiren kurum, Amerika'da yaşayan 49 yaşındaki kadın hastanın antibiyotik tedavisine cevap vermediğini açıkladı. Talihsiz kadının durumunun gözlemlenmesiyle birlikte bakterinin Amerika'ya da yayıldığını anlayan araştırmacılar, bakterinin yakın zamanda daha çok ülkeye yayılacağını düşünüyor. Durum hakkında açıklama yapan CDC Yöneticisi Tom Frieden "Bu olaylar, antibiyotiklerin ömrünün sonuna geldiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.


Aradığınızı Bulamadınız Mı ?

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi