3D Baskı ile İlk Burun Nakli Gerçekleştirildi


Memory Mezarlığı    Forumda Gereksiz Bulanan veya Artık İşlevi Olmayan Konuların Taşındığı Kategori ( Bi Fatiha Okumadan Geçmeyiniz :) )

Yazar: ErdemMH    0 Yorum    210 Görüntüleme
Konu Kapalı

Paylaşım Tarihi: 02.01.2016, 22:19:21 #1
ErdemMH .
Süper Üye
Status: Çevrimdışı Yorumları:647 Konuları:122 Kayıt Tarihi:10.12.2015 Rep Puanı: 224

3D baskı teknolojisi, günden güne önemini ve dünya için ne kadar gerekli bir teknoloji olduğunu kanıtlıyor. Geçtiğimiz günlerde 3D baskı teknolojisi ile geliştirilen böbrek dokusu haberini sizlerle paylaşmıştık. Bu haberimizdeki konu ise 14 yaşında bir çocuğun hayatını doğrudan etkileyecek. 3D baskı teknolojisi ile geliştirilen burun, 14 yaşındaki Dallan Jennet'a nakledildi. 

1451670923_3dburun.jpg

9 yaşındayken geçirdiği bir kaza sonucu yüzünde çok ciddi bir yaralanma olan Dallan Jennet'ın koklama duyusunu çok sayıda ameliyat sonrasında kazandı fakat burun yapısı tamamen deforme olduğu için bu ameliyata başvuruldu.

Bu operasyon için ilk girişimler 2015 yılının ilk dönemlerinde başladı. Operasyonu yürütecek olan doktorlar burun nakli için uygun bölgelerde hazırlıklar yaptılar. Kaliforniya merkezli, Canvasback Missions adlı kar amacı gütmeyen bir sağlık örgütü, Jennet ve ailesinin ulaşım ve tedavi masraflarının tamamını üstlendi.

Tal Dagan ve Mount Sinai Yüz ve Plastik Cerrahi Bölümü Yardımcısı Doktor Grigoriy Mashkevich, operasyonları sürdürebilmek için 3D baskı çalışmalarıyla bilinen Oxford Performance Materials şirketi ile işbirliği yaptı.

Ekip, ailesinin burun yapısından yola çıkarak Jennet'e uygun bir 3D burun taslağı oluşturdu. New York'ta gerçekleştirilen operasyonun ilk 16 saatlik kısmı lazer teknolojisi ile 14 yaşındaki çocuğun cilt ve doku analizi ile geçti.  Jennet'in doku analizlerinin ardından damar ve doku örnekleri çıkartılarak, 3D baskıya uygulandı ve 3D burun oluşturuldu. Burun bölgesindeki dikişli bölgeler temizlendikten sonra ise Jennet'in burnu peşi sıra gelen 4 operasyon ile tamamen nakledildi. 
Bu operasyonlar sonrasında ise yeniden bir ameliyat gerekemeyecek. 3D baskı ile elde edilen burnun zaman içinde öngörülen ölçülere ulaşması bekleniyor.
Son Düzenleme: 02.01.2016, 22:19:34, Düzenleyen: ErdemMH.
Önceki Konu Sonraki Konu

Konu Kapalı
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi